امتیاز مثبت
۰
جولان میوه‌های قاچاق در بازار
جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۶
کد مطلب: 304516
 
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با بیان اینکه مسئولان با توجه به مازاد تولید برخی محصولات کشاورزی باید زمینه صادرات آن را فراهم کنند، گفت: این در حالی است که عرضه میوه‌های قاچاق در بازار به وفور مشاهده می‌شود.
فارس: سیدرضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: در یک هفته گذشته با توجه به اتمام عرضه نارنگی شمال، قیمت این محصول سیر صعودی یافته و عرضه نارنگی قاچاق وارداتی هم در بازار بیشتر به چشم می‌خورد.

 
وی بیان داشت: در اواخر سال و همچنین اوایل بهار معمولا نارنگی جنوب کشور عرضه می‌شود، اما از آنجا که حجم آن محدود است در تنظیم بازار نقش قابل توجهی ندارد.

 
نورانی با بیان اینکه بیشتر نارنگی‌های قاچاق از پاکستان به کشور وارد می‌شود، افزود: شاهد عرضه نارنگی قاچاق پاکستانی با بسته‌بندی چوبی آلوده در بازار و به قیمت هر کیلو بیش از هزار تومان بوده است.

 
وی با تأکید بر اینکه برای حمایت از تولید داخل و خروج ارز باید جلوی واردات قاچاق میوه توسط مسئولان گرفته شود، تصریح کرد: امسال تولید سیب و کیوی بسیار خوب و بیش از نیاز داخلی بود و مسئولان باید شرایطی را فراهم کنند تا با صادرات محصولات مازاد، محصولاتی که مورد نیاز داخل است وارد شود.

 
نورانی گفت: در ایام عید نوروز تقاضای خرید نارنگی در بازار افزایش می‌یابد، بنابراین با توجه به فرصتی که تا پایان سال داریم، مسئولان باید برنامه‌ریزی کنند تا با صادرات محصولات مازاد، محصولات مورد نیاز را وارد کنند.

 
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران تصریح کرد: با جلوگیری از واردات محصولات قاچاق جلوی واردات آفات و آلودگی‌هایی که توسط میوه به کشور وارد می‌شود گرفته می‌شود،ضمن اینکه با واردات قانونی هم قیمت‌ها شکسته می‌شود و واردکنندگان هم تعرفه واردات و حق و حقوق دولت را پرداخت می‌کنند.

 
وی بیان داشت: با قاچاق میوه به کشور معمولا آفات و بیماری‌های مختلفی به کشور وارد می‌شود و نه تنها هزینه سنگینی برای دولت ایجاد می‌کند بلکه تولید‌کنندگان هم از این آفات صدمه می‌بینند.

 
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران تصریح کرد: عرضه میوه با جعبه‌های چوبی سال‌هاست که منسوخ شده اما متاسفانه امروز در بازار مشاهده می‌شود که میوه‌ با چنین جعبه‌هایی که باعث انتشار آلودگی و آفت‌ها هستند عرضه می‌شود.

 
وی بیان داشت: علاوه بر نارنگی پاکستانی انواع میوه‌های قاچاق وارداتی از جمله انگور استرالیایی، سیب سبز آمریکایی، لیموترش برزیلی در بازار عرضه می‌شود.