امتیاز مثبت
۰
راننده سابق اتوبوس جایگزین چاوز می شود+عکس
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۳۴
کد مطلب: 116344
 
او به همراه همسرش که از شیفتگان چاوز است سفرهای متوالی به هند داشت تا به نصیحت های "ساثیا سای بابا" یکی از روحانیون هندی گوش دهد. او سال ها پیش در خیابان های شنی کارآکاس پایتخت ونزوئلا راننده اتوبوس بود اما امروز مرد مورد اعتماد چاوز است و جانشین آینده او خواهد بود.
راننده سابق اتوبوس جایگزین چاوز می شود+عکس
 
به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، او "نیکلاس مادورو" معاون ۵۰ ساله، قد بلند و چهارشانه هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلاست.

کسی که از دل رانندگی اتوبوس، وارد فعالیت های صنفی شد تا پس از ارتقای مسؤولیت های سندیکایی، وارد پارلمان شود و سمت های رئیس پارلمان، وزیر خارجه و معاون رئیس جمهور را در کارنامه خود ثبت کند.

چاوز چند روز پیش هنگام سفر به کوبا برای ازسرگیری درمان سرطان، مادورو را به عنوان جانشین خود معرفی کرد. این تصمیم چاوز برای این کشور نفت خیر، ناگهانی بود.

چاوز گفت که تا زمان بازگشت از کوبا، مسؤولیت های ریاست جمهوری ونزوئلا بر عهده معاونش خواهد بود. چاوز از هوادارانش نیز خواست در صورت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام، به نیکلاس رای بدهند.

بسیاری معتقدند چاوز به زودی به دلیل بیماری سرطان از دنیا می رود یا مجبور به کناره گیری از سمت ریاست جمهوری خواهد شد.

جانشین چاوز کیست؟
نیکلاس یک فعال سوسیالیست بود که در ادامه فعالیت های صنفی - سیاسی به پارلمان راه یافت. در سال های بعد به ریاست پارلمان رسید و بعد از آن به عنوان وزیر خارجه و سپس با حفظ سمت به عنوان معاون رئیس جمهور معرفی شد.

او عملا به عنوان معاون رئیس جمهور در مدیریت کابینه نقش داشت و به عزل و نصب وزیران می پرداخت تا جایی که چاوز درباره او گفت:" نگاه کنید نیکلاس راننده اتوبوس به کجا می رود؟"

آنهایی که نیکلاس را می شناسند می گویند او شخصی راحت و پرمحبت است. در مناسبت های اجتماعی شرکت می کند و ساندویچ سبک می خورد.
او همچنین به مسائل معنوی نیز توجه دارد و به همراه همسرش که از شیفتگان چاوز است سفرهای متوالی به هند داشت تا به نصیحت های "ساثیا سای بابا" یکی از روحانیون هندی گوش دهد.

چاوز در دهه ۸۰ میلادی با نیکلاس آشنا شد، زمانی که گروهی مخفی از افسران نظامی مخالف را رهبری می کرد.

ولادیمیر ویلیگاس دوست نیکلاس و معاون سابق وزارت خارجه ونزوئلا که به دلیل اختلاف نظر، از کابینه جدا شد درباره معرفی نیکلاس به عنوان رئیس جمهور بعدی می گوید: او رهبری معتمد در میان مردم است. رهبری که از سندیکا می آید و دارای تاریخ دیپلماتیک است.
تصمیم چاوز برای معرفی او به عنوان جانشینش باعث می شود افرادی که نگران بودند فرد نظامی جایگزین چاوز شود آرام شوند.

نیکلاس روز دوشنبه گذشته در حالی که تلاش می کرد از سرازیرشدن اشک هایش جلوگیری کند در سخنرانی عمومی گفت: چاوز ملتی را در کنار خود دارد. او، ما را دارد و همیشه ما را در کنارش خواهد دید تا از یک پیروزی به پیروزی دیگر منتقل شویم. حتی پس از مرگ چاوز هم به او وفادار می مانیم.

البته نیکلاس به مانند چاوز از همان ارتباط با طبقه فقیر یا کاریزمای او برخوردار نیست. پیش بینی می شود برخلاف تاکید های مکرر چاوز به "وحدت" نیروهای سیاسی هوادارش، نیکلاس نتواند همه آنها را در یک مجموعه در کنار خود داشته باشد.

نیکلاس تحصیلات بالاتری از دبیرستان ندارد. فعالیت های سیاسی اش را با کار به عنوان راننده اتوبوس و فعالیت های صنفی و مخفی در سندیکای مترو کاراکاس در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی آغاز کرد. او در فعالیت ها برای آزادی هوگو چاوز از زندان مشارکت داشت و در ستاد انتخاباتی چاوز در سال ۱۹۹۸ به عنوان هماهنگ کننده منطقه ای فعالیت کرد.