امتیاز مثبت
۰
دستمزد ماهانه کارگران پرداخت شود عیدی پیشکش
جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۲۴
کد مطلب: 136847
 
در حالی که بسیاری از کارگران کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی هنوز حقوق و دستمزد ماهانه خود را دریافت نکرده‌اند چه انتظاری داریم که عیدی و پاداش کارگران به موقع پرداخت شود؟
غلامرضا خادمی‌زاده- رییس کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران کشور- با بیان این مطلب به خبرنگار تعاون و اشتغال ایسنا، گفت: بحث پرداخت عیدی و پاداش کارگران و تاکید بر پرداخت به موقع آن در شرایطی مطرح می شود که بسیاری از کارگران کارگاهها و کارخانه‌ها حقوق ماهانه خود را بیش از ۱۰ ماه است که نگرفته‌اند.

وی با بیان اینکه دستمزد ماهانه کارگران پرداخت شود عیدی پیشکش، افزود: وقتی با تاخیر در پرداخت دستمزد کارگران مواجه هستیم چه طور انتظار داشته باشیم که کارفرما عیدی و پاداش کارگران را به موقع پرداخت کند؟

به گفته خادمی‌زاده پرداخت عیدی کارگران در بسیاری موارد به موقع نیست و به سال جدید موکول می شود، اما همان عیدی بعد از سال هم از سوی کارفرما پرداخت نمی شود و در حد وعده و وعید باقی می ماند.

وی افزود: با وجود آنکه پرداخت عیدی و پاداش کارگران برابر قانون پیش‌بینی شده است اما هیچگونه نهاد نظارتی برای اینکه کارفرما موظف به پرداخت عیدی به کارگر شود، وجود ندارد.

رییس کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران کشور در عین حال در تشریح میزان عیدی کارگران گفت: همه ساله کارگران در ازای یکسال کاری دو ماه حقوقشان را به عنوان عیدی می گیرند ولی متاسفانه به دلیل ضعف نظارت وزارت کار بر اجرای قانون کار مطالبات و حقوق کارگران نادیده گرفته شده و پرداخت نمی شود چون وزارت کار به جای آنکه دغدغه اجرای قانون کار را داشته باشد خود را درگیر مسایل سیاسی کرده است.

به اعتقاد خادمی‌زاده هنگامی که حقوق و دستمزد کارگران بیش از ۱۰ ماه است از طرف سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی پرداخت نشده نمی توان انتظار داشت عیدی و پاداش کارگران به موقع دستشان برسد.