امتیاز مثبت
۰
عوامل موثر در سقوط شاخص بورس
چهارشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۱
کد مطلب: 234749
 
بعضی از تحلیل‌های اشتباه و نادرستی که توسط برخی مدیرهای بورس ارائه می‌شود، باعث می‌شود که آدرس‌های اشتباه به سهامداران خرده‌پا داده شود.

عباس حقانی‌نسب در گفت‌وگو با اقتصادپرس درباره دلایل افت شاخص بورس اظهار داشت: یکی از مهمترین عواملی که در حال حاضر باعث شده شاخص بورس کاهش پیدا کند، این است که سیستم‌هایی که در بازار سهام به کار گرفته‌اند، به جای این‌که به سمت سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت باشد ، نگاه‌ها کوتاه مدت است.

وی افزود: هم‌اکنون مساله‌ای که بازار نیازمند آن است، تغییر این افق از سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت به سمت بلند مدت خواهد بود. این کارشناس بورس تصریح کرد: دومین عاملی که موجب این وضعیت ناگوار بورس شده، دوران گذار این بازار است؛ به‌طوری که ما شاهد بودیم که بازار سرمایه در ۲سال گذشته با بیشترین رشد بازدهی سرمایه از طریق رشد قیمت فروش محصولات روبه‌رو بود؛ آن هم در شرایطی که در همین مدت با رشد قیمت ارز و نیز نرخ تورم مواجه شدیم.

حقانی‌نسب متذکر شد: این در حالی است که هم‌اکنون دیگر این اتفاقات برای سودآوری سهام نمی‌افتد؛ چراکه نظر دولت، کاهش نرخ تورم است و این موضوع باعث می‌شود که شرکت‌ها نتوانند قیمت فروش محصولاتشان را بالا ببرند. بر این اساس من فکر می‌کنم که بورس در مرحله گذار قرار دارد. وی خاطرنشان کرد: ما از این بعد شاهد این موضوع هستیم که شرکت‌هایی که در بورس حضور دارند، رشد سودآوری خود را از طریق بالا بردن میزان تولید داشته باشند.

این کارشناس بورس یادآور شد: نگاه کوتاه‌مدت شرکت‌های بورسی برای سودآوری باعث شد که در چند سال گذشته به دلیل نوسانات بازار به سمت افزایش تولید برای افزایش سودآوری نروند و این موضوع، امروز آنها را دچار چالش کرده است. وی خاطرنشان کرد: در کل رشد تولید همه شرکت‌های بورسی در مقابسه با گذشته، از ۲ درصد در کل بورس تجاوز نمی‌کند. این در شرایطی است که برنامه رشد تولید شرکت‌ها تا ۲ سال آینده رخ نمی‌دهد، بنابراین نمی‌توانیم سودی هم برای شرکت‌های بورسی انتظار داشته باشیم. حقانی‌نسب تاکید کرد: بعضی از تحلیل‌های اشتباه و نادرستی که توسط برخی مدیرهای بورس ارائه می‌شود، باعث می‌شود که آدرس‌های اشتباه به سهامداران خرده‌پا داده شود.