امتیاز مثبت
۰
وزیر نفت از طرحی خبر داد که بر اساس آن نرخ بنزین در جایگاه های مختلف تغییر می‌کند
سناریو جدید برای قیمت بنزین
سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۲
کد مطلب: 302644
 
طرح تقسیم‌بندی جایگاه‌های عرضه کننده بنزین به سه کلاس کلید خورد. بر اساس این طرح دولت با واگذاری جایگاه های بنزین به بخش خصوصی قیمت بنزین را شناور و نرخ آن را تنها در جایگاه های درجه ۳ با قیمت دولتی و در دو جایگاه دیگر با قیمت مورد دلخواه جایگاه داران عرضه می‌کند. این طرح به گفته وزیر نفت در صورت تصویب دولت و سازمان حمایت نهایی می‌شود. بیژن نامدار زنگنه روز گذشته در نشست با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران با تشریح جزئیات طرح تقسیم بندی جایگاه های عرضه کننده بنزین به «سه کلاس یا طبقه» افزود: در تقسیم بندی طبقه یک، قیمت سوخت به صورت عادی و یا هر قیمتی که دولت تعیین می کند عرضه خواهد شد. وی افزود: دو طبقه دیگر برحسب خدمات بیشتری که به مصرف کنندگان ارائه می دهند، اجازه می یابند قیمت بیشتری را از مصرف کنندگان دریافت کنند.
سناریو جدید برای قیمت بنزین
 
اقتصاد ایران آنلاین- سعیده زمانی: اظهارات وزیر نفت درباره افزایش قیمت بنزین و عرضه آن با قیمت‌های متفاوت این سوال را به وجود می‌آورد که آیا دولت برنامه‌ای برای جلوگیری احتمالی از ازدحام جایگاه‌های سوختی با قیمت ارزانتر دارد؟ و اینکه آیا جایگاه‌داران سوخت حاضرند بعد از آزادسازی قیمت ها با توجه به کاهش بی سابقه قیمت نفت در بازارهای جهانی قیمت بنزین را نیز کاهش دهند؟


شاید قیمت بنزین ارزان شود

رئیس کانون جایگاه‌های عرضه سوخت خصوصی با تشریح طرح شناورسازی نرخ بنزین با تاکید بر اینکه با اجرای این طرح قیمت بنزین ممکن است کاهش یابد، گفت: با اجرای این طرح شرکت‌های خصوصی واردکننده بنزین می‌شوند. ناصر رئیسی فرد با اشاره به اینکه وزارت نفت هم اکنون در حال آماده سازی مقدمات طرح شناورسازی قیمت بنزین است، گفت: در این طرح به‌جای اینکه شرکت ملی پخش با پنج‌هزار صاحب جایگاه‌های عرضه سوخت سراسر کشور قرارداد منعقد کند، در قالب خصوصی‌سازی، شرکت‌هایی تاسیس شود و جایگاه‌های تحت برند، فعالیت کنند. وی با اظهار اینکه قیمت بنزین عرضه شده توسط جایگاه‌ها تحت نام برند مشخص بر اساس «کیفیت سوخت»، «خدمات» و «هزینه‌ها»ی ارائه شده تعیین می‌شود، گفت: در این شرایط عرضه سوخت از فعالیت‌های شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی حذف می‌شود؛ در واقع این‌گونه طرح «حق‌العمل‌کاری» جایگزین «پرداخت کارمزد» خواهد شد. وی با رد «سه‌نرخی شدن مجدد بنزین» گفت: طرح وزیر نفت شناور سازی قیمت بنزین است و به‌اشتباه از آن به چندنرخی شدن قیمت یا افزایش قیمت برداشت شده است. تا زمانی که برندسازی انجام نشده است و جایگاه‌ها به بخش خصوصی واگذار نشده‌اند قیمت بنزین تغییری نخواهد کرد و پرداخت به جایگاه‌ها بر اساس کارمزد خواهد بود؛ ضمن اینکه جایگاه‌ها با توجه به مشکلات عرضه چندنرخی بنزین دیگر زیر بار عرضه چندنرخی نمی‌روند. رئیس کانون جایگاه‌های عرضه سوخت خصوصی گفت: در این طرح جایگاه‌های درجه سه به‌دلیل سلف‌سرویس بودن، بنزین را با قیمت پایه عرضه می‌کند اما نرخ بنزین در جایگاه‌های درجه یک و دو بر اساس خدمات، تعیین می‌شود. البته نرخ پایه بنزین هم با توجه به قیمت نفت خام متغیر خواهد بود.


جایگاه داران زیربار قیمت‌های جهانی می روند؟

عرضه سوخت به قیمت شناور و آزاد سال‌هاست در کشورهای پیشرفته در حال انجام است. بدین صورت که قیمت بنزین همانند قیمت دلار در ایران که روزانه تعیین می‌شود تغییر و با توجه به قیمت‌های جهانی در هر روز تغییر می کند. رئیس کانون جایگاه‌های عرضه سوخت خصوصی در این باره با بیان اینکه برای حل مشکلات توسعه جایگاه‌های سوخت باید شیوه ارتباط جایگاه‌ها با شرکت ملی پخش تغییر کند، گفت: ثابت ماندن قیمت بنزین با توجه به کاهش قیمت نفت خام بی‌معنی است. وی گفت: با اجرای این طرح جایگاه‌داران می‌توانند بنزین را با قیمت ارزان‌تری وارد کرده و با قیمت مناسبی عرضه کنند. وی درباره احتمال کاهش قیمت بنزین با اجرایی شدن این طرح گفت: به‌ شرطی که بنزین را با قیمت نفت ۳۰دلاری به ما بفروشند احتمال کاهش قیمت‌ها است. این مقام مسئول در وزارت نفت با بیان اینکه انحصار را قبول دارند اما وقتی قرار باشد شرکت‌های خصوصی بر اساس نرخ فوب خلیج فارس بنزین را خریداری کنند قطعاً این شرکت‌ها بنزین داخلی یا وارداتی را باید با قیمت پائین‌تر بخرند تا امکان عرضه رقابتی آن وجود داشته باشد گفت: مردم نیز مختار هستند سوختی را که مناسب تشخیص می‌دهند، بخرند.


بی علاقگی بخش خصوصی به خرید جایگاه ها

واگذاری پمپ بنزین‌ها در حالی از سوی وزیر نفت مطرح شده که پیش از آن مزایده‌های وزارت نفت برای خرید جایگاه از سوی بخش خصوصی به دلیل به صرفه نبودن شرایط با عدم استقبال روبرو شد اما با این حال یک مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی 
از ادامه فروش جایگاه‌های سوخت در سراسر کشور با شرایط جدید خبر داد. جعفر سبحانی، مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی- از آگهی ۵۰ جایگاه سوخت در روزنامه‌های روز گذشته خبر داد و گفت: جایگاه سوخت ۱۵ استان به ارزش ریالی ۳۰۰ میلیارد تومانی در روز ۱۳ دی ماه به مزایده گذاشته می شود. وی با بیان اینکه ۲۰۰ جایگاه سوخت با ارزش جاری ۲ هزار میلیارد تومان برای فروش در لیست واگذاری قرار دارد، افزود: جایگاه های سوخت با شرایط جدید ۴۰ درصد نقد و اقساط ۲ ساله واگذار شده و خریداران محدودیتی برای خرید آن ندارند. وی یادآور شد: در گذشته یک مزایده برای فروش جایگاه های سوخت برگزار شد و بخشی از آن هم به فروش رسید، اما برخی خریداران تمایل داشتند تا مزایده به صورت نقد و اقساط باشد، لذا به دلیل ایجاد جاذبه برای خریداران در مصوبه جدید هیات مقرر شد تا این شرکتها به صورت ۴۰ نقد و اقساط ۲ ساله واگذار شود و به دلیل رقم بالا به صورت استان به استان فروخته شوند. وی اضافه کرد: علاوه بر این محدودیتی برای خرید این جایگاه ها توسط خریداران وجود ندارد تا زمینه ورود بخش خصوصی فراهم شود، لذا این واگذاری فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاران و بخش خصوصی است تا از این مزایده استفاده کنند. سبحانی با بیان اینکه مابقی جایگاه ها به تدریج واگذار می شوند، تصریح کرد: به نظر می رسد مزایده جایگاه‌های سوخت به دلیل رقم خوب و سودده بودن یکی از مزایده‌های خوب امسال است.


منبع: روزنامه همدلی