امتیاز مثبت
۰
سخنگوی وزارت خارجه: از سخنان ظریف درباره اسرائیل، برداشت های مغرضانه شده
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۲
کد مطلب: 340840
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان به جنجال های اخیر درباره گفتگوی وزیر خارجه با یک رسانه فرانسوی، واکنش نشان داد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان به جنجال های اخیر درباره گفتگوی وزیر خارجه با یک رسانه فرانسوی، واکنش نشان داد.

 
به گزارش انتخاب، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص جنجال‌هایی که اخیرا با برخی برداشت های نادرست، فرصت طلبانه و بعضا مغرضانه از مصاحبه جناب آقای دکتر ظریف با یکی از رسانه های فرانسوی در خصوص رژیم صهیونیستی ایجاد شده است اظهار داشت: در روزهای اخیر شاهد شکل گیری دور جدیدی از زنجیره دامنه دار حملات رسانه ای و تبلیغات منفی علیه وزیر امور خارجه به بهانه بخشی از مصاحبه مفصل و بسیار مؤثر ایشان با یکی از نشریات معتبر فرانسوی در خصوص رژیم صهیونیستی هستیم.

 
جالب است که از یک سو رسانه‌های صهیونیستی در کنار رادیو فردا و رسانه‌های ضدانقلاب با توجه به تأثیر مصاحبه دکتر ظریف در برهم زدن فضای ایران هراسی و مظلوم نمایی رژیم صهیویستی، ایشان را متهم به دروغ گویی می‌کنند و همزمان برخی از افراد نا آگاه و یا مغرض در داخل بدون خواندن مصاحبه مفصل ایشان همان حرف‌های بدخواهان ملت ایران را به نوعی دیگر تکرار می‌کنند.

 
این گروه از افراد و معدود رسانه های خاص که خط تخریب و فشار نسبت به وزیر و مقامات وزارت امور خارجه را در سالهای اخیر دنبال کرده اند، به نظر می رسد با سیاستی مشخص و مهارتی ویژه و کاملا هدفمند در تغییر و تبدیل موضوعی که ماهیت واقعی آن کاملا در جهت منافع ملی و مصالح مردم ایران است به سوژه ای مخالف منافع کشور که بتواند مورد سوء استفاده بدخواهان ایران گردد، تلاشی بسیار دارند. بدون تردید رویکرد بانیان و حامیان این جریان فکری و مبلغان آن در این برهه مهم از شرایط ایران، کاری است عجیب، مشکوک و غیر قابل درک برای مردم بزرگ ایران.

 
قاسمی تصریح کرد: صرفا برای تنویر افکار عمومی مردم شریف ایران تاکید می کنم آنچه دکتر ظریف در مصاحبه خود با روزنامه فرانسوی لوپوئن در خصوص نابودی رژیم صهیونیستی بیان کرده اند تکرار و تبیین دقیق و بدون انحراف بیانات حضرت امام و مقام معظم رهبری است که فرمودند اسراییل تا ۲۵ سال دیگر وجود نخواهد داشت.

 
ولی متاسفانه برخی از این رسانه ها و افراد در مانده در حصار های تنگ تفکر جناحی و سیاسی صرفا با تصوری نادرست و برداشتی غلط از یک بخش از مصاحبه در مقابل متن واقعی را مستمسک تفسیرها و حملات غیرمنصفانه و ناصواب و بی ثواب خود قرار داده اند.

 
همه علاقمندان به پیگیری مباحث سیاست خارجی رابه عین متن کامل و اصلی این بخش از مصاحبه دکتر ظریف دعوت می کنم تا سیه روی شود هر که در او غش باشد:

 
«سوال رسانه فرانسوی: شاید به این خاطر باشد که کشورهایی که شما نام بردید برای نابودی اسرائیل فراخوان نمی دهند... آیا روی برخی از موشک های شما شعار" مرگ بر اسرائیل " نوشته نشده است؟

 
پاسخ دکتر ظریف: آقای نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که به نیروگاه هسته ای"دیمونا" رفته بود یعنی جایی که تسلیحات هسته ای ساخته می شود و در آنجا اعلام کرد که ایران را نابود خواهد کرد. وی نگفت که" کشور ما باید نابود شود "بلکه گفت" کشور ما را نابود خواهد کرد." چرا آقای ماکرون به این موضوع واکنشی نشان نداد؟ چرا هیچکس در فرانسه در باره این سخنان بپا نخاست؟ ( واکنشی نشان نداد).

 
اما درباره آنچه که به ما مربوط می شود... ما چه موقع گفتیم که اسرائیل را نابود می کنیم؟ فقط یک نفر را پیدا کنید و به ما نشان دهید که این حرف را زده باشد. هیچ کس چنین حرفی نزده است.

 
سوال: رئیس جمهور سابق ... محمود احمدی نژاد در سال ۲۰۰۷؟

پاسخ دکتر ظریف: نه، وی نیز چنین حرفی نزده است. وی حرف امام را یادآوری کرد که گفته بود: "اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود ". وی (برخلاف نتانیاهو که می‌گوید ما ایران را نابود می کنیم) هیچگاه نگفته بود که "ایران می خواهد اسراییل را نابود کند! ". وی گفته بود که اسرائیل با این سیاست هایی که دنبال می کند به این سرنوشت مبتلا خواهد شد.»

 
قاسمی افزود: دکتر ظریف در مصاحبه خود در پاسخ به سوال انحرافی خبرنگار رسانه فرانسوی، بجای قرار گرفتن در موضع تدافعی به جمله نتانیاهو اشاره کرد و در همان اشاره تفاوت بین جمله نتانیاهو و موضع ایران را بیان کرد.

 
ببینید آقای دکتر ظریف می‌گوید "نتانیاهو نگفت ایران باید نابود شود (یعنی حرفی که امام زدند) بلکه نتانیاهو گفت ما ایران را نابود می کنیم." لذا ایشان از این طریق تفاوت نگاه واقع بینانه ایران و نگاه تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی را تبیین کرد و زمانی که دوباره خبرنگار برای بازگرداندن ایران به موضع تدافعی به بیانات جناب آقای دکتر احمدی نژاد اشاره کرد مجددا دکتر ظریف همین خط استدلالی را دنبال کرد که ما هیچگاه نگفتیم ایران اسرائیل را نابود می کند بلکه آقای دکتر احمدی نژاد حرف امام را تکرار کردند که اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود؛ یعنی سیاست ها و رفتار رژیم صهیونیستی به نابودی اش می انجامد.

 
قاسمی تاکید کرد: خودتان قضاوت کنید. کجای این صحبت مغایرت با سیاست کشور دارد که دکتر ظریف به باور همه دنیا یکی از قوی ترین تبیین کنندگان سیاست‌های ایران به زبان قابل فهم برای جهان است. این در واقع کژفهمی و قلب و بر داشت خود ساخته از مصاحبه و بکارگیری تعابیر و تفاسیر ساختگی از آن است که باعث شده است به جای تبیین و پرداختن منصفانه به آنچه که عالی ترین مقام دستگاه سیاست خارجی به آن اشاره کرده است، بخش زیادی از انرژی و ظرفیت رسانه ای کشور صرف دادن فرصت به مخالفان، منتقدان و معاندان کشور برای به چالش کشیدن یکی از اساسی ترین و خدشه ناپذیرترین اصول سیاست خارجی کشور شود.

 
قاسمی در پایان گفت: توصیه مشفقانه به این افراد و رسانه ها که احتمالا ندانسته! و یا برای یافتن یک تیتر جنجالی و صرفا برای افزایش معدود خواننده و یا خریدار، خود را در جایگاه و همنوا با معاندان ایران و جمهوری اسلامی قرار داده اند این است که در بیان این تفاسیر خود ساخته به انصاف ، دقت و مطالعه و فهم دقیق این متن که به آسانی در اختیار آنان است مراجعه نمایند.