امتیاز مثبت
۰
چرا بورس ریزشی شد؟
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۷
کد مطلب: 338771
 
در روزهای اخیر بازیگران بازار بورس شاهد افت قیمت‌ها هستند و این در حالی است که در شش ماهه ابتدایی امسال بسیاری از سهم‌ها با افزایش چشمگیر قیمت همراه بوده‌اند.
به گزارش ایسنا، در ماه‌های گذشته نرخ ارز روند صعودی به خود گرفت و این موضوع سبب شد معاملات بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران رونق گیرد. بسیاری از شرکت‌هایی که در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده‌اند محصولات‌شان را صادر می‌کنند. این شرکت‌ها عمدتا جزو گروه‌های فلزات اساسی، نفتی و محصولات شیمیایی هستند که درآمد صادرات‌شان عمدتا به صورت دلار یا یورو وارد کشور می‌شود، در نتیجه با افزایش قیمت این ارزها سودی که آنها به ریال کسب می‌کنند بیش از گذشته شده است.

 
این موضوع سبب شد طی شش ماه ابتدایی امسال شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران بارها کانال‌شکنی کند و به تراز تاریخی ۲۰۰۰ واحدی نزدیک شود. در این مدت برخی از سهم‌ها توانستند تا چندین برابر قیمتِ ابتدای سال افزایش پیدا کنند و بازده بسیار زیادی را به سهامداران بدهند.

 
اما بسیاری از فعالان بازار سرمایه نوسان‌گیرانی هستند که نه با هدف سرمایه‌گذاری بلندمدت بلکه با هدف سفته‌بازی اقدام به معامله می‌کنند. این موضوع در تمام بورس‌های جهان متداول است و معمولا این افراد به جو روانی معاملات کمک می‌کنند.

 
اما مشکل از جایی شروع می‌شود که اخبار تحت تاثیر معاملات این افراد قرار گرفته و سرمایه‌گذارانی که هیچ آشنایی با بازار سرمایه و معاملات بورس ندارند وارد معاملات سهام می‌شوند. در این بازی مشخص است که غیرحرفه‌ای‌ها همیشه به حرفه‌ای‌ها ببازند.

 
در پی ماه‌های گذشته با تبلیغات ناصحیح که برای جذب نقدینگی در بازار سرمایه صورت گرفت، تعدادی از مردم عادی نسبت به گرفتن کد بورسی اقدام کرده و به طور مستقیم در بازار سهام سرمایه‌گذاری کردند. اما در پی هفته‌های گذشته با افزایش ریسک‌های سیستماتیک در بازار، سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز با فروش سهم‌های خود از بازار خارج شدند؛ لذا کفه عرضه از تقاضا بیشتر شد و قیمت‌ها یکباره سقوط کرد.

 
در معاملات هفته گذشته تعدادی از حقوقی‌ها با عرضه‌های سنگین نسبت به فروش سهم‌های خود اقدام کردند؛ این موضوع در بسیاری از گروه‌ها سبب سقوط سهام‌ شد و انتقادهای زیادی را در پی داشت. بسیاری انتظار داشتند سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر این موضوع را پیگیری کند.

 
فردین آقا بزرگی، یکی از کارشناسان بازار سرمایه در این باره به ایسنا گفت: همه اهالی بورس می‌دانند که نقطه اوج اثرگذاری تحریم‌ها قبل از ۱۳ آبان است و امکان دارد که تا قبل از آن زمان قیمت‌ها به کف برسد و برای خرید جذابیت بیشتری داشته باشد اما در عین حال اصلاح قیمت‌ها به نحوی صورت می‌گیرد که هجوم فروشندگان کم شود.

 
اما امروز بعد از مدت‌ها شاهد یک عرضه اولیه در بورس خواهیم بود. به گفته معاون عرضه و پذیرش شرکت بورس، امروز سهام شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس برای اولین‌بار در بورس عرضه می‌شود. این موضوع می‌تواند تعدادی از سهامداران و بازیگران بازار سرمایه را ترغیب کند تا مقداری نقدینگی به بورس بیاورند و شرایط منفی فعلی را تا حدودی تلطیف کند.