امتیاز مثبت
۰
بازداشت 36 نفر از زائران ایران در خاک عراق
جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۱
کد مطلب: 315479
 
معاون کنسولی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه تمامی زائران کشورمان باید ویزا و گذرنامه قانونی را برای سفر به عتبات در اختیار داشته باشند، گفت: متاسفانه ۳۶ نفر از زائران بدون ویزا و گذرنامه معتبر در ۴۸ ساعت گذشته در عراق بازداشت شده اند.
به گزارش تسنیم؛ سید حسن قشقاوی درباره موضوع روادید و گذرنامه معتبر زائران اربعین اظهار کرد: تمامی زائرانی که از ایران برای سفر به عتبات در ایام اربعین رهسپار هستند باید ویزا و مدارک قانونی را در اختیار داشته باشند.

 
وی ادامه داد: متاسفانه با تمام تاکیداتی که مسئولان کشورمان برای دریافت ویزای اربعین و گذرنامه معتبر داشته اند تعداد 36 نفر از زائران کشورمان که بدون ویزا و گذرنامه معتبر عازم عتبات عالیات بودند در 48 ساعت گذشته توسط نیروهای عراقی بازداشت شدند.

 
معاون کنسولی وزارت امور خارجه تصریح کرد: این 36 نفر تصور می کردند که همانند سالهای گذشته می توانند بدون ویزا و گذرنامه معتبر در خاک عراق تردد کنند و این تفکر اشتباه باعث مشکلاتی برای آنان شده است.

 
قشقاوی افزود: سفارت ایران در عراق و کنسولگری ایران مشغول پیگیری برای آزادسازی این 36 نفر هستند ؛ اما اکیداً توصیه می کنیم که زائران بدون دریافت ویزا و گذرنامه معتبر از سفر به عتبات در ایام اربعین پرهیز کنند.

 
وی درباره شایعات مطرح شده مبنی بر لغو روادید اظهار کرد: متاسفانه این شایعات از سوی برخی رسانه های داخلی مطرح شد و به هیچ عنوان صحت ندارد چرا که دولت عراق بر دریافت روادید تاکید ویژه ای داشته و دارد.

 
معاون کنسولی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: کشور ما از سه سال گذشته مذاکراتی را برای لغو روادید متقابل با عراق آغاز کرده اما مقامات این کشور این موضوع را نپذیرفته اند که در هر حال نظر آنها قابل احترام است و همچنان موضوع ویزا برای تمامی سفرها میان ایران و عراق پابرجا است.