امتیاز مثبت
۰
جریمه شدن آژانس های هواپیمایی متخلف و گرانفروش در برف اخیر
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۳
کد مطلب: 330472
 
وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش داد 2 آژانس هواپیمایی که در روزهای اخیر و بارش برف و سرما اقدام به گرانفروشی بلیت به مسافران کرده بودند، از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان جریمه شده و تذکر دریافت کردند.
به گزارش ایرنا از وزارتخانه یاد شده، این اقدام به دنبال اخبار روزهای اخیر مبنی بر افزایش 200 تا 300 درصدی نرخ بلیت هواپیما در مسیر پروازهای داخلی به دلیل تغییرات آب و هوایی و بارش برف توسط برخی از آژانس های هواپیمایی سطح شهر تهران انجام شد.


برپایه این گزارش، سازمان حمایت با دستور کار قرار دادن این موضوع و هماهنگی با سازمان تعزیرات حکومتی در قالب گشت مشترک، نسبت به انجام بازرسی از تعدادی از آژانس های اصلی و چارتر کننده بلیت هواپیما و واحدهای صنفی مستقر در ترمینال های یک و 2 فرودگاه مهرآباد مبادرت کرد.


به دنبال این اقدام و گزارش های واصله مبنی بر گرانفروشی بلیت هواپیما توسط آژانس هواپیمایی «خسروان سیر ایرانیان»، از آژانس فوق بازرسی و با توجه به خرید اینترنتی صورت گرفته مشخص شد آژانس مذکور اقدام به گرانفروشی و فروش بلیت یکطرفه از اهواز به تهران به مبلغ 6 میلیون و 200 هزار ریال، مشهد به تهران به مبلغ هفت میلیون ریال و کیش به تهران به مبلغ پنج میلیون ریال می کند.


بر این اساس، با تنظیم صورتجلسه با توجه به احراز تخلف گرانفروشی نسبت به تنظیم برگ گزارش بازرسی به مبلغ 2 میلیارد و 500 میلیون ریال برای واحد فوق اقدام شد. ضمن اینکه همه قیمت های فروش پروازهای چارتری شرکت مذکور تحت بررسی است و مبالغ اضافه دریافتی به ذینفعان مسترد خواهد شد.


برپایه گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، همچنین با بازرسی های انجام گرفته و براساس دریافت شکایت علیه آژانس هواپیمایی «بیکران گشت» مبنی بر گرانفروشی بلیت هواپیما به مبلغ 16 میلیون ریال، گشت مشترک با حضور در محل آژانس مبلغ فوق را به حساب شاکی واریز و رضایت شاکی را جلب کرد.

در ادامه اقدام های سازمان حمایت، مشخص شد با توجه به بارش ناگهانی برف و تاخیر طولانی مدت پروازها و سرگردانی مسافران در فرودگاه مهرآباد تهران، برخی از واحدهای صنفی مستقر در ترمینال های یک و 2 با سوء استفاده از شرایط موجود اقدام به گرانفروشی و عرضه مواد خوراکی و غذایی با نرخ های نامتعارف به مسافران کرده اند که با بازرسی از همه واحدهای صنفی ترمینال یک و 2 فرودگاه و تذکر به رعایت نرخ های مصوب و متعارف، برای هشت واحد متخلف برگ گزارش بازرسی توسط بازرسان اتاق اصناف تهران صادر شد.


گزارش سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان حاکی است با توجه نزدیک شدن ایام پایانی سال و آغاز سفرهای نوروزی و به منظور ایجاد هماهنگی و هم افزایی در چگونگی نظارت و برخورد با تخلفات مربوطه توسط دفاتر خدمات مسافرتی و سایت های اینترنتی فروش بلیت، مقرر شد در روزهای آینده جلساتی در اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران با حضور نمایندگان دستگاه های ذی ربط (سازمان هواپیمایی کشوری، سازمان حمایت، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و ...) برگزار و تدابیر و تمهیدات لازم برای اقدامات بازدارنده و کنترل بازار اتخاذ شود.


به گزارش ایرنا، بارش برف در روزهای هفتم و هشتم بهمن ماه جاری که حدود 20 استان کشور را تحت تاثیر خود قرار داد، شبکه حمل و نقل کشور را دچار مشکل کرد؛ بسته شدن فرودگاه های مهرآباد و امام خمینی (ره) و نیز آزادراه ها و راه های اصلی کشور بخشی از مشکلاتی بود که مردم و بویژه مسافران را دچار مشکل کرد.