امتیاز مثبت
۰
فریدون مجلسی، کارشناس مسائل سیاست خارجی
روش ظریف با دلواپسان فرق دارد / اگر دلواپسان بگذارند، با روش‌های دیپلماتیک می‌توان اسرائیل را در موضع دفاعی قرار داد و بی اعتبار کرد
پنجشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۹
کد مطلب: 341137
 
فریدون مجلسی، دیپلمات سابق و کارشناس مسائل سیاست خارجی می گوید: روش ظریف در مورد اسرائیل با دلواپسان فرق دارد. ظریف تلاش دارد با ایفای نقش در چارچوب ضوابط بین الملل، اسرائیل را که بسیاری از قطعنامه های شورای ملی امنیت را نقض کرده و مانع از اجرای آنها شده، محکوم کند.
مجلسی در گفت و گو با انتخاب در خصوص واکنش کنایه آمیز وزیر خارجه به هجمه های اخیر به او که گفته بود «من دارم به نتانیاهو حمله می کنم، شما به من حمله می کنید؟ دمتان گرم!» گقت: ظاهرا آنهایی که در انتخابات پیروز نشدند برای به دست آوردن قدرت حریص تر از گروه پیروز هستند، آنها به قدرت های کم هم راضی نیستند و خواهان تمام مسند های قدرتند.

 
نمی‌گذارد؛ کلید روحانی را بی اعتبار کرده‌اند؛ در انتخابات بعدی هم در عدم حضور رقیب پیروز می‌شوند

 
وی افزود: سخنان ظریف در خصوص نتانیاهو و اسرائیل، شبیه سخنان احمدی نژاد که باعث صدور قطعنامه های معروف علیه ایران شد نیست؛ اما این موضوع دلیل نمی شود که وزیر خارجه کشورمان با اقدامات اسرائیل مخالف نباشد.

 
مجلسی با بیان اینکه ظریف شعارهایی که موجب تحریم ایران و تلاش برای مذاکره شد را نفی می کند، اظهار داشت: ظریف با عملکرد دلواپسان مخالف است و روشش با آنها فرق دارد. ظریف معتقد است اگر موضع ما عاقلانه و دیپلماتیک است باز هم به معنای عدم مبارزه با نتانیاهو نیست بلکه تلاش دارد با ایفای نقش در چارچوب ضوابط بین الملل، اسرائیل را که بسیاری از قطعنامه های شورای ملی امنیت را نقض کرده و مانع از اجرای آنها شده، محکوم کند.

 
او ادامه داد: اگر دلواپسان بگذارند، با روش های دیپلماتیک و بدور از شعارهای تحریک آمیز می توان اسرائیل را در موضع دفاعی قرار داد و به دلیل عدم عمل به قوانین شورای امنیت در سطح جهان این دولت را بی اعتبار کرد.

 
مجلسی با بیان اینکه جناح مقابل تصمیم خود را گرقته و به 24 میلیون رای هم احترامی نمی گذارد، گفت: آنها کلید روحانی را که برای حل مشکلات آن را مطرح کرده بود بی اعتبار کردند و همچنان از سیاست های تهاجمی دست برنمی دارند.

 
او با اشاره به اقدامات اصولگرایان که باعث ناامیدی رای دهندگان به روحانی شده، پیش بینی کرد: در عدم وجود رقیب، جناح مقابل پیروز انتخابات خواهد شد.