امتیاز مثبت
۰
نامه سرگشادە اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان به وزیر راه و شهرسازی در پی حذف جمال قناعت
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۱
کد مطلب: 345296
 
پس از حذف دکتر جمال قناعت، که در انتخابات سازمان نظام مهندسی در هفت رشته رتبه اول رای اعضا را به خود اختصاص داده بود، از سوی وزیر راه و شهرسازی، جمعی از اعضای سازمان نظام مهندسی در نامه ای سرگشاده به این مسئله اعتراض کردند.
به گزارش کُرد پرس، در این نامه حذف دکتر جمال قناعت عضو هیات مدیره نظام مهندسی کردستان و نفر اول انتخابات در مجموع هفت رشته نظام مهندسی ساختمان را را از لیست افراد اصلی شورای مرکزی موجبات تعجب و لطمه به اعتماد اعضای سازمان توصیف کرده اند.

 
متن این نامه بدین شرح است:

 
به نام خداوند متعال مظهر حق و عدالت و انصاف

 
(میزان رای ملت است)

 
محضر جناب آقای مهندس محمد اسلامی

 
مقام محترم عالی وزارت راه و شهرسازی

 
سلام‌علیکم؛

 
 احتراماً همانگونه که مستحضرید، بیست و دومین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور در تاریخ 25/04/98 لغایت 27/04/98 با دستور کار انتخابات هشتمین دوره اعضای شورای مرکزی سازمان در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار گردید و حضور حضرتعالی و معاونین محترم، نشان از اهمیت موضوع و جایگاه ویژه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان در برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی بوده و مایه مباهات جامعه مهندسی می‌باشد.

 
به استحضار می‏ رساند انتخابات بر اساس تعرفه 32 نفره مغایر قانون، آئین ‏نامه اجرایی و نظام‏نامه‏ های مصوب برگزار و متعاقب آن در لیست اعلامی به آرای اخذ شده توجه نمی ‏گردد و این در حالیست که مطابق بند الف ماده 19 قانون نظام‌ مهندسی و کنترل ساختمان از وظایف هیئت عمومی انتخاب افراد واجد شرایط عضویت در شورای مرکزی به میزان حداقل دو برابر تعداد مورد نیاز در هر رشته (با قید اصلی و علی‌البدل) جهت معرفی به وزیر راه و شهرسازی است، اما آنچه کام همه را تلخ نمود، عدم توجه به آرای کسب شده و انتخاب برخلاف مفاد قانون است که می‌بایست براساس قید اصلی و علی‏البدل لیست ‏اعلامی تنظیم می‏گردید، لذا حضور افراد علی‏ البدل در لیست به عنوان عضو اصلی جای سؤال دارد.

 
ما امضا کنندگان ذیل از مقام عالی محترم درخواست داریم در لیست اعلامی تجدید‏نظر و به سؤالات ذیل پاسخ مشخص داده شود:

 
1 - چرا و به چه دلیل نفر 60 ام انتخابات ( نفر آخر رشته ترافیک مطابق ماده 19 قانون در صورت تشخیص وزیر محترم فقط می‏ توان به‏ عنوان عضو علی‏ البدل معرفی گردد ) با اختلاف فاحش 136 رأی جایگزین آقای جمال قناعت با رأی اول کشور در مجموع هفت رشته می‏ شوند و این در حالیست مطابق ماده 19 قانون عضو علی‏ البدل جایگزین عضو اصلی نخواهد شد.

 
2-  حذف نمودن تنها مهندس اهل تسنن که توسط یکی از تخصصی‏ترین بخش‏ های جامعه به عنوان نفر اول برگزیده شده در این دوره و دوره ششم و نفر دوم دوره هفتم در مجموع هفت رشته، پیام مناسبی به عموم جامعه نیست و آیا این مغایر لزوم وحدت در کشور نخواهد بود؟

 
3- تا جاییکه اطلاع داریم زبان ناطق و راستین شورای مرکزی طی سه دوره، آقای قناعت بوده است آیا این به‏ منزله حذف جایگاه نقد در جامعه مدنی نیست؟

 
4- به چه دلیل گرایشات سیاسی در یک صنف تخصصی پر رنگ و در اولویت قرار گرفته که منجر به تهیه چنین لیستی شده است؟

 
در پایان اطمینان داریم با تصمیم خردمندانه و هوشمندانه آن مقام محترم، ضمن برچیدن بازار شایعات، موجبات ایجاد فضای اعتماد و نشاط در جامعه مهندسی کشور با حفظ شأن و منزلت و مقام افراد و هم‌چنین ایجاد انگیزه در مهندسین و در راستای تعالی اهداف مملکت و حرکت روبه‌جلو کشور را فراهم خواهید نمود.

 
سر چشمه شاید گرفتن به بیل

 
چو پر شد نشاید گذشتن به پیل

 
با نهایت تشکر

 
جمعی از اعضای سازمان نظام‌مهندسی ساختمان