امتیاز مثبت
۰
مشکلات عدیده در ثبت‌نام فروش فوری ایران خودرو
شوی فروش فوری خودروسازان؛ ظرفیتی که یک‌ساعته پُر شد و مردمی که موفق به ثبت‌نام نشدند
دوشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۲
کد مطلب: 237692
 
هم‌زمان با آغاز دور جدید فروش محصولات ایران خودرو از دیروز در سایت‌ فروش مانند دفعات قبل مردم با مشکلاتی در ثبت‌نام مواجه‌ شدند و در همان ساعت ابتدایی، ظرفیت ثبت‌نام پُر شد یا به‌دلیل اخلال در سایت امکان ثبت‌نام فراهم نشد.
شوی فروش فوری خودروسازان؛ ظرفیتی که یک‌ساعته پُر شد و مردمی که موفق به ثبت‌نام نشدند
 
اقتصاد ایران آنلاین: هرساله خرید خودرو در بازار داخلی با حاشیه‌ها و البته موضوعات متعددی روبه‌رو است که هنوز بدون راه‌حل مانده است. در حالی طی سال‌های اخیر بازار خرید و فروش خودرو به‌واسطه اعمال سیاست گذاری نامناسب و البته بلاتکلیفی قیمت گذاری با مشکلات متعددی مواجه شده است که گویا کسب رضایت مشتریان از کمترین اعتبار نزد شرکت‌های خودروساز برخوردار است، چرا که علی‌رغم تمام گلایه‌های مردم مبنی بر کیفیت نامناسب خودروها همچنان این خودروها با همان کیفیت سابق ولی با قیمت بالاتر از سوی خودروسازان به بازار عرضه می‌شود و اگر استانداردهای جدیدی هم اعمال شود به‌واسطه مصوبات اجباری است.

این روزها نیز همانند سال‌های گذشته روال پیش‌فروش‌های عادی و فوری از سوی شرکت‌های خودروسازی برای تأمین نیاز مشتریان اجرا می‌شود اما تماس‌های متعدد مردم با خبرگزاری تسنیم حکایت از نارضایتی مردم از روال ثبت‌نام در این سایت‌ها دارد، چراکه امسال هم مانند دفعات قبل مردم در این پروسه مشکل داشته و کمتر کسی امکان خرید خودرو آن هم با شرایط درج‌شده در سایت خودروسازان را پیدا کرده است.

از روز گذشته سایت فروش ایران خودرو باز شده ولی مردم نمی‌توانند به‌خاطر اشکالات فنی ثبت‌نام خود را تکمیل کنند، چراکه در مواردی ظرفیت پُر شده است و در مواردی هم که ظرفیت به‌اصطلاح خالی می‌باشد متقاضی امکان تکمیل فرم را به‌خاطر اشکالات فنی پیدا نمی‌کند.

بد نیست یادآور شویم پیش‌فروش و فروش فوری به‌روش مذکور انتقادات فراوانی را از سوی مجلس و برخی مسئولان به‌همراه داشته است؛ برخی معتقدند در اکثر مواقع قبل از آنکه مردم اقدام به ثبت‌نام در سایت فروش کنند "ظرفیت پیش‌فروش و یا فروش فوری برخی از خودروها تکمیل می‌شود" و این سرعت در تکمیل ظرفیت قابل تأمل است.

قطعی نبودن زمان تحویل خودرو و مشخص نبودن قیمت‌ها را باید دو فاکتور اصلی مشکل‌آفرین برای مردم در خرید خودرو از شرکت‌های خودروساز دانست زیرا خودروسازان با وجود آنکه در تنظیم قرارداد پیش‌فروش فوری خودرو زمان تحویل محصولات را 30 روز اعلام می‌کنند اما مشتری با تجربه خود و با یک حساب سرانگشتی زمان تحویل خودرو را با بدقولی شرکت حدود 2 و یا دربرخی از موارد تا 3 برابر تخمین می‌زند.

علاوه بر این مشتریان در همین فروش‌های عادی هم باید با توسل به برخی از نمایندگی‌ها فروش خود را در سایت قطعی کنند زیرا از همان لحظه‌های آغاز پیش‌فروش خودرو هجوم نمایندگی‌ها و البته برخی از روابط‌ها باعث می‌شود تا کمتر از یک ساعت سایت فروش بسته شود و مردم عادی به‌ندرت امکان ثبت‌نام داشته باشند.

نمایندگی‌های فروش شرکت‌های خودروساز "ثبت‌نام" سایت فروش خودرو را لحظه‌ای می‌دانند و معتقدند مردم باید برای ثبت‌نام وقت و البته سرعت زیادی داشته باشند، اما آیا فقط فرصت برای ثبت‌نام کافی است؟

بابایی مدیر بازاریابی و فروش ایران خودرو محدودیت ظرفیت توزیع خودرو را یکی از عوامل بسته شدن سریع سایت فروش می‌داند و معتقد است: "هر کسی که زودتر برای ثبت‌نام اقدام کند موفق خواهد شد. البته سازوکارهایی برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی پیش‌بینی شده است؛ به‌عنوان مثال در مورد خودروهایی که اختلاف قیمت میان کارخانه و بازار وجود دارد ارائه کد ملی الزامی است، بدین صورت هر مشتری تنها مجاز به خرید یک دستگاه است و بدین وسیله سعی می‌کنیم با دلال‌بازی برخورد کنیم".

در حال حاضر مردم در شرایطی اقدام به پیش‌خرید خودرو می‌کنند که نه زمان تحویل و نه قیمت خودروی ثبت‌نامی‌شان مشخص نیست، البته گاهی خودروسازان هزینه‌هایی را هم به‌واسطه نصب استانداردها در خودروهای ثبت‌نامی بهانه کرده در نهایت خریداران پس از ماه‌ها انتظار خودرو را با قیمتی خارج از تصور تحویل می‌گیرند.

حال بماند که همین خودروهای به‌ظاهر صفر کیلومتر خود سرشار از ایراد بوده و خریداران مجبورند پس از گذشت چند ماه از تحویل خودروها برای رفع عیوب به نمایندگی‌های خودروساز مراجعه کنند.

برخی از خریداران خودرو که این روزها فقط در حال چک کردن سایت فروش شرکت‌های خودروساز برای آغاز ثبت‌نام خودروهای مورد نیاز خود هستند، در این ارتباط به خبرنگار تسنیم می‌گویند: با توجه به نوسانات قیمت خودرو در بازار آزاد چند ماهی است که منتظر خرید خودرو از طریق سایت فروش شرکت‌های خودروساز هستیم اما هر بار سایت یا پر بوده و یا با اشکال فنی مواجه است به‌نحوی که هم اکنون در بلاتکلیفی قرار داریم.

این افراد با اشاره به اینکه اکثر نمایندگی با به‌کارگیری روابط خاص خود خودروها را خریداری کرده و در نهایت در بازار آزاد با چند برابر قیمت به مصرف کننده‌ها می‌فروشند، می‌گویند: هرسال این داستان سایت فروش شرکت‌های خودروساز در حال تکرار است و هیچ تدبیر مناسبی برای رفع این سوء استفاده‌ها نمی‌شود.