امتیاز مثبت
۰
کارنامه صنعت برق در سال 97
علی عطائی/کارشناس حوزه انرژی
سه شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب: 343199
 
کارنامه صنعت برق در سال 97
 
در همه دنیا برق یک کالای استراتزیک و زیرساختی محسوب می شود و یکی از ابزارهای اندازه گیری شاخص توسعه به حساب می آید. در واقع برق بر هر زیرساخت دیگری مقدم است چون برای بنا کردن هر زیرساختی 
وجود آن ضروری است.

صنعت برق شامل 3 زنجیره است :

تولید
انتقال

توزیع

که براساس قانون بخش های تولید و توزیع مجوز خصوصی سازی دارد و چیزی حدود 60درصد نیز خصوصی شده است ولی بخش انتقال که شامل خطوط انتقال و دکل هاست در تملک دولت باقی خواهد ماند. البته به علت بدهی های انباشته از سالهای قبل روند خصوصی سازی نسبتا کند شده است. درواقع این بدهی ها باعث شده صنعت آب و برق جذابیتی برای سرمایه گذاری نداشته باشد و بخش خصوصی با احتیاط عمل کند.


روند رو به رشد صنعت برق پس از انقلاب


صنعت برق در ابتدای انقلاب و پیش از آن تقریبا صد در صد وابستگی داشت، نه تنها تجهیزات به طور کامل وارد می شد بلکه در بخش مهندسی و انجام پروژه ها به پیمانکاران خارجی واگذار می شد.


در حال حاضر تمامی شهرهای کشور و بیش از 99 درصد روستاها دارای برق هستند و از این حیث  ما جزء معدود کشورهای دنیا هستیم. در ابتدای انقلاب درحالی که جمعیت کشور 36 میلیون نفر بوده ظرفیت نصب شده نیروگاهی 7000 مگاوات بوده  ولی در حال حاضر با وجود 80 میلیون نفر جمعیت این ظرفیت به بیش از 80000 مگاوات رسیده است. یعنی با وجود رشد جمعیت 2 برابری ظرفیت نیروگاهی 10 برابر شده است. که از این حیث ایران رتبه اول در خاور میانه و چهارده دنیا را دارد.


آیا صنعت برق به خودکفایی رسیده است؟  


بر اساس اعلام مسئولان صنعت برق تا حدود زیادی این امر محقق گردیده است، اما هنوز در سه بخش معدود وابستگی هایی وجود دارد :


مواد اولیه شامل محصولات پتروشیمی و فولادی که تولید آن در کشور امکان پذیر نیست و یا هزینه تولید آنها در داخل به مراتب بیشتر از نمونه وارداتی است.


کالاهای میانی مانند برخی کلیدها در تابلو برق و یا برخی اجزا ترانسفورماتورها


تکنولوژی: صنعت برق جز High Tech هاست و همواره باید مطابق آخرین استاندارها باشد که این خود نیازمند ارتباط با کشورهای پیشرفته است. متاسفانه تحریمهای ظالمانه و غیراصولی اعمال شده محدودیت هایی در این زمینه بوجود آورده است، ولی با تمام این تفاسیر متخصصان داخلی در این زمینه به پیشرفتهای شگرفی از جمله در زمینه ساخت نیروگاه دست پیدا کرده اند.


کارنامه و سیاست های صنعت برق در سال 97


ارزیابی ها نشان می دهد که سیاستهای وزارت نیرو در سالی که گذشت به سه مبحث مهم معطوف بوده است:

مدیریت مصرف (بهینه سازی مصرف با استفاده از فرهنگ سازی)    

اساسی ترین اقدام در بهینه سازی مصرف انرژی، واقعی کردن قیمت آن است.پایین بودن بهای فروش آب و برق در ایران نسبت به قیمت تمام شده آن باعث به خطر افتادن منابع تجدید ناپذیر کشور شده است. در حال حاضر همه تقریبا به این باور رسیده اند که مهمترین دلیل مصرف بی رویه آب و برق در ایران و فاصله قابل توجه این شاخص با میانگین مصرف جهانی پایین بودن قیمت این دو حامل انرژی است. طبق محاسبات انجام گرفته در اوایل سال 97 قیمت تمام شده هر کیلو وات ساعت با احتساب سوخت مصرفی نیروگاهها 250 تومان بوده است، درحالی که وزارت نیرو فقط 60 تومان از این مبلغ را از مشترکین دریافت میکند. 

با وجود تمام کمبودها، با برنامه ریزی هدفمند و اقدامات فرهنگ ساز وزارت نیرو، در تابستان 97 حدود 2000 مگاوات صرفه جویی در مصرف محقق شده است.  


تسویه بدهی ها و اتمام پروژه های نیمه تمام    
                                                                   

به دلیل نقش آب و برق در سطح زندگی مردم و ممانعت از تشدید فقر در کشور، دولت ها همواره با واقعی سازی قیمت ها مخالفت کرده اند و فشار این تفاوت بدهی را از یک بودجه به بودجه سال بعد منتقل کرده اند تا جایی که تا سال گذشته بدهی انباشته وزارت نیرو بیش از 30هزار میلیارد تومان بوده است که با توجه به تمرکز و اهتمام جدی  جناب آقای دکتر اردکانیان وزیر نیرو بر حل تدریجی این موضوع تا پایان سال 97بیش از 11 هزار میلیارد تومان از این بدهی ها تسویه شده که تاکنون بی سابقه بوده است.

 
 
ساخت نیروگاههای جدید و کاهش تلفات شبکه


مطابق هدف گذاری برای عبور از پیک مصرف سال 98 چیزی حدود 6هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شود که با وجود تمام محدودیت ها و تحریم ها با همت و تلاش متخصصین داخلی بخش عمده ای از آن محقق خواهد شد.


تلفات شبکه نیز از 78/14 درصد در سال 1392 به 7/10 درصد در حال حاضر رسیده که این میزان کاهش معادل سرمایه گذاری 1400 مگاوات نیروگاه برق و تولید حدود 5 میلیارد کیلووات ساعت برق در سال است 


کارهای شاخص دکتر اردکانیان از زمان تصدی وزارت نیرو


تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در دولت با تاکید بر میان بخشی بودن مساله آب

تشکیل مرکز امور اجتماعی آب و انرژی برای حضور علوم اجتماعی و انسانی در سیاست گذاری بخش آب و برق

بسط گفتمان مدیریت تقاضا و تمرکز بر اصلاح رفتار مصرفی با پیگیری طرح افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف

انتخاب مدیران ستادی وزارتخانه و شرکت های آب و برق از طریق فراخوان عمومی که این ابتکار جالب توجه موجب شناسایی مدیران و نخبگان جدید و همچنین شکستن انحصار مدیریتی شده است.


منبع: رادیو ایران