امتیاز مثبت
۰
ابلاغیه جدید حذف سوابق بیمه‌ای افراد + سند
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۳۳
کد مطلب: 125803
 
در قالب ابلاغیه بیمه‌ای "نحوه محاسبه مستمری بیمه شدگان شاغل در دو کارگاه یا بیشتر به صورت همزمان"، ضوابط جدید تعیین حقوق بازنشستگی شاغلان مشمول قانون کار اعلام شد.
به تازگی تصمیمی درباره حذف سوابق بیمه ای بخشی از مشمولان قانون کار و شاغلان در بنگاه ها و واحدهای تولیدی کشور گرفته شده است که دارای بیش از ۱ سابقه بیمه ای هستند.

به گزارش مهر، بر اساس این تصمیم که ۲۱ آبان ماه امسال برای اجرا ابلاغ شد، اصلاح نحوه محاسبه مستمری بیمه شدگان شاغل در دو کارگاه یا بیشتر به صورت همزمان مورد تاکید قرار گرفته است.

به زبان ساده تر، از این پس قرار است آن بخش از شاغلان بازار کار که به دلیل اشتغال در دو یا چند بنگاه دارای بیش از یک کد بیمه ای هستند، در زمان محاسبه برای بازنشستگی و دریافت مستمری، صرفا یک سابقه برای محاسبه حقوق افراد در نظر گرفته شود و به اصطلاح مابقی سوابق افراد و پرداخت حق بیمه دوم به بعد، در حقوق دریافتی افراد تاثیری نداشته باشد.

پیش از این افراد می توانستند با داشتن بیش از یک بیمه، در زمان بازنشستگی و تعریف مستمری؛ از مزایای پرداخت بیش از یک حق بیمه برخوردار شوند.

تصویر دستور جدید حذف سوابق بیمه‌ای


ابوالفضل فتح الهی با بیان اینکه قبل از این اگر افراد دارای چند سابقه بیمه ای بودند می توانستند سوابق خود را جمع آوری کرده و در زمان بازنشستگی و تعیین حقوق، از مزایای آن برخوردار شوند.

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهار داشت: ماهیت برخی مشاغل مانند خبرنگاری و پرستاری در برخی مواقع باعث می شود افراد شاغل در این بخش ها بیش از یک پرونده بیمه ای داشته باشند، با این حال با ابلاغیه جدید امکان استفاده افراد از منافع بیش از یک بیمه؛ از بین رفته است.

فتح الهی ادامه داد: با روش جدیدی که در نامه تامین اجتماعی وجود دارد، در زمان تعیین حقوق بازنشستگی و در نظر گرفتن ۲ سال آخر کارکرد افراد، مابقی سوابق بیمه ای افراد در کل کارکرد افراد سرشکن می شود و مبنای جدیدی برای محاسبه حقوق افراد که در نهایت به ضرر آنها خواهد بود، درنظر گرفته می شود.