امتیاز مثبت
۰
سلاطین واردات خودروهای لوکس چه کسانی هستند؟
جولان خودروهای ممنوعه در شهر +تصاویر
جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۴
کد مطلب: 249762
 
با وجود آن که واردات خودرو با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی سی ممنوع اعلام شده، افرادی که مدعی داشتن مجوز مربوطه از هیئت وزیران هستند، اقدام به فروش و پلاک گذاری این خودروها می کنند.
جولان خودروهای ممنوعه در شهر +تصاویر
 
اقتصاد ایران آنلاین: واردات خودرو برای تامین نیاز مشتریانی که توان خرید خودروهای به اصطلاح لوکس را دارند در چند وقت گذشته نگاه‌ها را به خود جلب کرده و این در حالی است که مشتریان خودروهای داخلی معتقدند کیفیت خودرو داخلی در حال کاهش و قیمت آن در حال افزایش است.

در اقدامات اخیر خودروساز‌ان داخلی امکاناتی که در گذشته بروی خودرو وجود داشت را به صورت امکانی مجزا با پرداخت هزینه جداگانه ارائه می‌دهند و این با روند عرضه خودرو در دنیا متفاوت است، در دنیا ارائه امکانات مجزا، چیزی برتر از امکان اولیه است که در طراحی و معرفی خودرو از آن یاد نشده است.

اما با وجود همه این‌ها دولت در راستای حمایت از تولید داخلی واردات خودرو با حجم موتور بالای 2500CC  را از اواسط سال گذشته ممنوع اعلام کرده و این موضوع به گونه‌ای است که نمایندگی‌های اصلی برندهای مطرح دنیا که خودروهای با امکانات بالا و به اصطلاح لوکس عرضه می‌کنند، خودرو با حجم موتور بیش از 2500‌‌CC حتی در صورت تقاضای مشتری ارائه نمی‌کنند.

این قانون کمی بر قیمت خوردوهای وارداتی تاثیرگذار بود و دیده شد قیمت خودرو با حجم موتور بالای 2500CC  دستخوش افزایش قیمت شد.

امروز با ارتقا دانش و امکانات مختلف، فضای مجازی محلی برای داد و ستد کالا و معرفی خدمات شده است، با گشت‌و‌گذار در این فضا می‌توان به خدمات و محصولات مختلفی دست یافت که ارائه خدمات و داد‌و‌ستد خودرو مستثتی از این امکان نیست.

واردات خودرو مانند دیگر کالاها نیست که نیاز به مجوزی نداشته باشد از این رو برای واردات خودرو باید تمام مراحل قانونی واردات انجام گیرد تا سند و پلاک مخصوص خودرو صادر شود.

واردات خودرو نیاز به ثبت سفارش آن در سامانه واردات دارد که در این سامانه نام خودروها قید شده و خارج از آن نمی‌توان خودرویی را ثبت کرد و قانون عدم واردات خودرو با حجم موتور بیش از 2500CC در آن لحاظ شده است.

اما در سایت‌های داد و ستد خودرو، خودروهایی با حجم موتور بالای 2500 سی سی برای فروش معرفی شده‌اند که خودروی صفر کیلومتر و سال است و همچنین در سطح شهر در برخی از نمایشگاه‌های عرضه خودرو ماشین‌های سال با حجم موتور بیش از 2500 سی سی برای فروش وجود دارد.

در تماس خبرنگار تسنیم، یکی از عرضه‌کنندگان خودرو با مشخصات فنی موتور CC4663 که تولید سال 2014 است مدعی شده است می‌تواند خودروهای 2برند آلمانی و یک برند ژاپنی را با هر حجم موتوری به کشور وارد کند.

این فرد در ادامه گفت‌و‌گو خود بیان کرد ماشین به صورت قانونی و پلاک شده با سند دست اول به مشتری ارائه خواهد شد و اگر مشتری خودروی دیگری مد نظر دارد می‌تواند از کشور مادر یا امارات آن را خرید کند تا این فرد آن را به صورت قانونی به کشور وارد کند.

او ادامه داد، در دفاتر ثبت اسناد با خریدار قرارداد بسته خواهد شد تا خودرو با مشخصات اعلامی را در شهر مورد نظر پلاک شده طی 20 تا 30 روز  تحویل دهد و تا زمان تحویل هیچ هزینه‌ای بابت بیمه، گمرک، عوارض شهرداری و ... دریافت نشود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا واردات خودرو با این مشخصات ممنوع نیست؟ مدعی شده که از هیئت وزیران مجوز رسمی واردات و ترخیص سه برند نام برده را دارد.

این فرد تاکید کرد افراد دیگری که به این کارها مشغول شده‌اند، تنها به کلاهبرداری از مردم می‌پردازند.

با جست‌و‌جو نام و شماره تماس این فرد در فضای مجازی خودروهای پیشرفته‌تر از خودروی اولی از سوی این فرد در فضای مجازی معرفی شده است.