امتیاز مثبت
۰
خلا قانوني نفت برطرف شد
سيد عماد حسيني
شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۱۵
کد مطلب: 3382
 
خلا قانوني نفت برطرف شد
 
قانون نفت و وزارت نفت كه در مجلس هشتم به تصويب رسيد، در واقع راهكارهاي اساسي براي توسعه صنعت نفت است كه متاسفانه هنوز قوانين آن بو صورت آئين‌نامه اجرايي تصويب نشده‌اند. اين روزها شنيده مي‌شود در وزارت نفت آئين‌نامه‌هايي در اين رابطه تصويب شده كه اميد است با اجراي اين قوانين مشكلات سرمايه‌گذاري در اين صنعت به حداقل برسد.

پيش از تصويب اين قانون، خلا قانوني درباره مراودات صنعت نفت وجود داشت كه تصميمات درست يا گاها نادرست وزراي پيشين، آثاري بر اين صنعت برجاي گذاشته كه تصحيح آنها زمانبر است. اما امروز قوانين مصوب نفت و وزارت نفت نقشه راهي براي صنعت نفت كشور است.

آنچه مسلم است اين است كه سرمايه‌گذاري در صنفت نفت و گاز كشور ربطي به مسائل اخير بين‌المللي و تحريم‌ها عليه كشور ايران ندارد. ايران سال‌هاست با موضوعي چون تحريم دست و پنجه نرم مي‌كند و موضوع تازه‌اي نيست، ضمن آنكه در گذشته‌ها هم بوده و مشكلات و چالش‌هاي سرمايه‌گذاري نيز همچانن پابرجا بوده است. به نظر مي‌رسد غفلت از مسائل سرمايه‌گذاري در صنايع نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي ديگر كاملا شناخته شده و قابل بحث است و هنوز كه هنوز است، به رغم تلاش‌هايي كه در مجلس شوراي اسلامي و وزارت نفت انجام شده، مشكلات و موانع آن برطرف نشده است. همين عدم سرمايه‌گذاري‌هاي به موقع در حوزه‌هاي توسعه‌اي براي ما چالش‌هايي ايجاد كرده كه لازم است برنامه‌ريزي‌ها به نحوي باشد كه برداشت‌هاي صيانتي از مخازن انجام شود. نبايد فراموش كرد كه اهدافي كه در مورد نفت و گاز در برنامه‌هاي توسعه پيش‌بيني شده بود، محقق نشده و در برنامه پنجم توسعه نيز قرار است يك ميليون بشكه نفت به توليد نفت كشور افزوده شود. به همين دليل بايد برنامه‌ريزي‌هاي خاصي صورت گيرد و پايه‌گذاري‌هاي خوبي صورت گيرد. چون سرمايه‌گذاري، پايه و بنيان كارهاي توسعه‌اي است. البته عده‌اي اين موارد را به عوامل مديريتي هم نسبت مي‌دهند اما به نظر مي‌رسد اگر زيرساخت‌ها فراهم باشند، مشكلات برطرف مي‌شود.

در صنعت نفت و گاز بايد توجه شود كه اولويت در سرمايه در ميدان‌هاي مشترك است و متاسفانه تاكنون خيلي طبق قرار و مدارهاي روز كاغذ پيش نرفته‌ است. در حال حاضر نبايد اجازه بدهيم كه كشورهاي همسايه ما در توسعه اين ميدان‌ها از ايران جلو بيفتند و همان اتفاقي كه در مورد ميدان پارس جنوبي و برداشت‌هاي قطري‌ها افتاد، درباره ميدان‌هاي آزادگان و يادآوران نيز تكرار شود.
در پايان به نكته‌اي اشاره دارم كه شايد توجه به آن، گوشه‌اي از مشكلات را برطرف نمايد. اگر به خاطر بياوريد، انتشار اوراق مشاركت وزارت نفت در سال گذشته، هم‌زمان با افزايش قيمت سكه و ارز در كشور بود و همين موضوع موجب شد تا مردم بيشتر سرمايه خود را به سمت سكه و ارز ببرند و از خريد اوراق مشاركت امتناع كنند و يا اوراق خريده شده را باز پس دهند. به همين دليل توجه به زمان انتشار اوراق مشاركت از اين جهت اهميت فراواني دارد تا خدشه‌اي به سرمايه‌گذاري‌ها وارد نشود و همچنين براي مردم به عنوان خريداران نيز جذابيت‌هاي مورد نظر را داشته باشد.