امتیاز مثبت
۱
عکسی که دنیا را تکان داد
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۵
کد مطلب: 244181
 
همزمان با بازی آرژانتین و هلند در نیمه نهایی جام جهانی در حالی که مردم دنیا چشم بر ساق های مسی و روبن و آگرو دوخته بودند، شهر غزه هدف سخت ترین بمباران های ارتش اسرائیل قرار گرفت.
عکسی که دنیا را تکان داد
 
روزنامه هفت صبح: این مجموعه عکس هایی است که دنیا را تکان داده است... همزمان با بازی آرژانتین و هلند در نیمه نهایی جام جهانی در حالی که مردم دنیا چشم بر ساق های مسی و روبن و آگرو دوخته بودند، شهر غزه هدف سخت ترین بمباران های ارتش اسرائیل قرار گرفت؛ بمباران هایی که از ظهر چهارشنبه آغاز شده بود و تا نیمه های شب ادامه داشت.

 
مجموعه حملاتی که 100 کشته بر جای گذاشت. سوی ترسناکتر این حادثه ضد بشری، تصاویر سورنسن عکاس دانمارکی است. عکس های او از مردم شهرک اسرائیلی سدریوت، در فاصله 10 کیلومتری شهر غزه... آنها در طول حملات اسرائیل به غزه به روی بلندی های شهر خود می آیند، بر روی صندلی های راحتی می نشینند و انفجار راکت های اسرائیلی در شهر غزه را به تماشا می نشینند و با هر انفجار هورا می کشند. یکی از زن ها در پاسخ به چهره بهت زده خبرنگار دانمارکی اضافه می کند: «این جور مواقع یک کم فاشیست هستم!»

 
 
در شبکه های اجتماعی در مورد این اتفاق سبعانه خواندیم: «زمانی که چند صد میلیون نفر به تماشای هنرنمایی های مسی و ماسکرانو از یک سو و فن پرسی و روبن در سوی دیگر نشسته بودند، اسرائیلی ها جام منطقه ای خود را به میدان برده بودند؛ میدانی که داور ندارد، آدم ها را با مرگ از آن به در می کنند و تماشاچیانش، مردمان نشسته بر تپه سدریوت اند. صدای این جام خونین، در هیاهوی جام فوتبالی چنان گم شده است که صحنه گاز سوآرز، هزاران بار بیشتر از حمله اسرائیلی ها بازتاب و بازنشر شده است. گاز سوآرز 4 ماه محرومیت داشت ولی افسوس که حمله آنها به خاک غزه، 4 ساعت هم محرومیت نداشت؛ گویا توان فیفا بیش از سازمان ملل متحد است و در حالی که فیفا بر میادینش آقایی می کند، سازمان ملل با دست های همیشه بسته، در نهایت محکوم می کند...»

 
چه اتفاق غریبی است که این همزمانی جنگ اسرائیلی ها با جام های پرتماشاگر تازگی ندارد! جنگ با لبنان، درست یک هفته پیش از آغاز رسمی جام جهانی 1982 اسپانیا به وقوع پیوست و باز هم در حالی که یک ماه مردم جهان چشم به هنرنمایی ستارگان فوتبالی همچون پائولو روسی بسته بودند، جنوب لبنان آتش باران شد. شاید اما نباید تمام این نادیده انگاری ها را به پای فوتبال نوشت؛ شاید باید وجدان انسان امروزی را بکاویم که چگونه ستادن جان آدمی، برایشان بازی شده است.

 
می گویند آنها با هر بمبارانی در نوار غزه کف می زنند و شادمان می شوند که ساکنان این نوار، مهاجران به دنیایی دیگر شده اند و ما نیز شوکه از این جهان پرتماشاگر بی داور!

 
بازتاب های این عکس های سورنسن موجی از آزردگی افکار عمومی را با خود به همراه داشته است. افکار عمومی جهان در این میان به شیوه خاص انعکاس حملات اسرائیلی ها به غزه توسط بی بی سی نیز واکنش هوشمندانه ای نشان داده اند. این کاریکاتور را از دست ندهید.