امتیاز مثبت
۱
ياغي‌هاي عصر مدرن!
نام‌هايي كه در زمينه‌هاي تخصصي خود دنيا را تحت‌تاثير قرار دادند
شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۱۸
کد مطلب: 157827
 
كساني كه با بيشترين قدرت ممكن از دنياي كار و تجارت خود بهره بردند چه كساني هستند؟ آنهايي كه معادلات را در رشته تخصصي خود بهم ريختند و نام خود را مطرح كردند در چه رشته‌هايي فعاليت مي‌كنند؟ براي پاسخ به اين پرسش‌ها، دوهفته نامه «فوربس» صدها نفر را در ده‌ها رشته بررسي كرده است تا به نام هايي برسد كه در اين مطلب مشاهده خواهيد كرد.
نام‌هايي كه در زمينه‌هاي تخصصي خود دنيا را تحت‌تاثير قرار دادند
 
اقتصاد ايران آنلاين: هفته نامه «فوربس» به بررسي نام هاي مطرح در رشته‌هاي انفورماتيك، صنعت كارت‌هاي اعتباري، آموزش، انرژي، سرمايه گذاري، ژنتيك، بهداشت و درمان، رسانه، شبكه‌هاي اجتماعي، تلويزيون و صنايع توتون و تنباكو پرداخته و از ميان آنها كساني را برگزيده است كه توانسته اند با وجود غول هاي ديگري در رشته‌هاي خود، تحولي را در زمينه كاريشان ايجاد كرده و روند معمول موجود در آن زمينه را بهم بريزند. فهرست كامل اين افراد شامل ۱۲ نفر است كه در اين مطلب با هشت نفر از آنها آشنا خواهيد شد.

۱. مارك شاتلورث، انفورماتيك

بي شك «بيل گيتس» با مايكروسافت و توليدهاي اين كمپاني بزرگ توانست دنياي كامپيوتر را تكاني اساسي بدهد اما «مارك شاتلورث» با توليد اوبونتو ـ كه برمبناي سيستم عامل لينوكس اجرا مي‌شود و محبوب ترين سيستم عامل متن باز و رايگان جهان است ـ توانست تبلت، كامپيوتر اداري، تلفن هوشمند و تلويزيون شما را به يك سيستم يكپارچه تبديل كند. «مارك شاتلورث» ميلياردر اهل آفريقاي جنوبي ۳۹ ساله است و در سال ۲۰۰۴ اوبونتو را وارد بازار كرد. «كنونيكال»‏ شركتي خصوصي است، كه او براي پيشرفت پروژه‌هاي نرم‌افزار آزاد تاسيس كرد. «مارك شاتلورث» با تاسيس اين كمپاني مستقيما وارد رقابت گسترده و شديد با اپل و سيستم عامل iOS آن، گوگل با اندرويدش و مايكروسافت و ويندوزش شد. برآوردها نشان مي دهد كه ۲۰ ميليون نفر از اوبونتو و سيستم عامل لينوكس استفاده مي كنند.

۲. بن ميلن، كارت هاي اعتباري

براساس تاريخچه‌اي كه شركت كارت‌هاي اعتباري «داينرز كلاب» ارائه كرده است اولين كارت اعتباري بيش از ۶۰ سال پيش متولد شد. «فرانك مك نامارا» كه تاجري و ساكن شهر نيويورك بود در يكي از شب‌هاي سال ۱۹۴۹ براي صرف شام به اتفاق همسر خود به رستوراني مراجعه و پس از صرف شام متوجه مي‌شود كه كيف پول خود را به همراه نياورده.اگرچه همسر او پول غذا را پرداخت مي‌كند اما همين اتفاق ساده باعث شد ايده توليد كارت هاي اعتباري در ذهن «مك نامارا» جرقه بزند. در سال ۱۹۵۰ وقتي «مك نامارا» به اتفاق «رالف اشنايدر» شريك خود براي صرف شام به همان رستوران مراجعه مي‌كنند به هنگام پرداخت صورت‌حساب يك كارت كوچك مقوايي از شركت كارت «داينرز كلاب» ارائه و صورت‌حساب را امضا مي‌كنند. اين داستان در صنعت كارت‌هاي اعتباري به نام «شام اول» مشهور شده است. «بن ميلن» ايده‌ها و فعاليت هاي «مك نامارا» را پيش روي خود دارد و كوشيده است كارت هاي اعتباري‌اي براي آينده توليد كند. كارت هاي اعتباري كمپاني او، Dwolla، به كاربران اجازه مي دهد از طريق رسانه‌هاي
«كرگ ونتر» و «جي فلاتلي» هر دو از مشاهير علم ژنيتك به شمار مي روند. «جي فلاتلي» البته اين بخت و اقبال را داشته است كه از تجربيات «كرگ ونتر» استفاده كند و تحقيقات خود را به پيش ببرد. «جي فلاتلي» ۶۰ ساله در سال ۱۹۹۸ كمپاني Illumina را پايه گذاري كرد. مقر اين كمپاني در «سان ديه گو» واقع شده است.
اجتماعي پرداخت كنند. «بن ميلن» ۳۰ ساله است و مقر شركتش در «آيوا» قرار دارد. او اين شركت را از سال ۲۰۰۹ تاسيس كرده است و برآوردها نشان مي‌دهد كه هرماه به طور متوسط بالغ بر ۴۰ ميليون دلار در فرايندهاي مربوط به كارت هاي اعتباري توليدي «بن ميلن» جابه‌جا مي‌شود.

۳. ژن ويد، آموزش

آموزش براي همه؛ اين جمله كوتاه از جمله اهدافي است كه «هوراس مان» در انديشه خود داشت. او آموزش عموي را استانداردسازي كرد. «هوراس مان» جمله اي دارد كه مي گويد: «عادت مثل ريسمان محكمي است، هرروز رشته اي از آن مي بافيم و نهايتا توان پاره كردن آن را نداريم.» او با استانداردسازي آموزش، عادت هاي موجود را از بين برد و نظم نويني پايه ريزي كرد. «ژن ويد» بر شانه‌هاي اين غول بزرگ آموزشي ايستاده است. او UniversityNow را پايه گذاري كرده است تا امكان تحصيل آنلاين را براي بزرگسالان شاغلي فراهم كند كه كار مي كنند و امكان حضور در كلاس را ندارند. او همچنين در نظر داشت چنين پروژه اي را اجرايي كند تا دانشجويان مجبور نباشند براي گذراندن تحصيلات خود به استقراض و وام گرفتن روي بياورند. او معتقد است: «تنها چيزي كه بدتر از نداشتن يك مدرك دانشگاهي است، به پايان رساندن اقساط و بازگرداندن وام هاي مختلف دانشجويي است.» «ژن ويد» ۴۳ ساله است و در سال ۲۰۱۰ ميلادي UniversityNow را ـ كه مقر آن در سانفرانسيسكو است ـ پايه گذاري كرده. آمارها نشان مي دهد ۶۳ درصد از ۱۷ ميليوني كه در دوره كارشناسي اين مركز تحصيل مي كنند بيش از ۲۵ سال سن دارند، كار مي كنند و به صورت پاره وقت درس مي خوانند.

۴. جاناتان ولفسون، انرژي

«جان دي. راكفلر» يك امپراتوري نفتي را بنا كرد. رقبايش را به خاك سياه مي نشاند، با اين حال يك‌شنبه‌ها هم به كليسا مي رفت. او در «اوهايو» لوبيا معامله مي كرد، در «ميشيگان» گندم و در «ايلي نويز» نمك و گوشت خوك اما پس از مدت كوتاهي به سراغ محصول جديدي آمد كه روز به روز بيش از گذشته جاي روغن هاي حيواني را در فانوس ها و چراغ هاي خانه‌ها مي گرفت: نفت استخراج شده در پنسيلوانيا. اكنون و در عصر جديد، «جانان ولفسون» ۴۲ ساله از بنيانگذاران و مديرعامل شركت Solazyme است. اين كمپاني در سال ۲۰۰۳ و در جنوب «سان فرانسيسكو» در كاليفرنيا تاسيس شد. اين شركت در تبديل قند گياهان كم هزينه به روغن قابل استفاده فعاليت مي‌كند. اين شركت متخصص توليد سوخت جلبكي براي استفاده در زمين و حمل و نقل هوايي است. Solazyme كوشيده است با استفاده از فن‌آوري اي اختصاصي طيف وسيعي از قند گياهي را با هزينه اي اندك به روغن با ارزش بالا تبديل كند. محصولات تجديدپذير اين كمپاني توليد شده اند تا يا جايگزين روغن هاي ناشي از نفت شوند يا آنها را بهبود ببخشند. اين كمپاني در سال ۲۰۱۰ ميلادي ۸۰ هزار ليتر سوخت مشتق شده از جلبك را به نيروي دريايي ايالات متحده تحويل داده كه بزرگ‌ترين تحويل سوخت هاي زيستي در جهان محسوب مي‌شود.

۵. چارلز آدلر، پري چن و استريكلر يانسي ـ سرمايه گذاري

اين سه نفر با فعاليت هاي خود كوشيده اند همه چيز را براي سرمايه گذاري هاي فردي آماده كنند. «چازلر آدلر»، «پري چن» و «استريكلريانسي» بنيانگذاران سايت «كيك استارتر» در خارج از دفتر خود در نيويورك هستند. در اين سايت مردم عادي مي توانند به لحاظ مالي تامين پروژه‌هاي خلاق را برعهده بگيرند. اين سايت بيش از ۵۰۰ ميليون دلار را براي هزاران پروژه جذب سرمايه كرده است. آنها از تجربيات «چارلز شواب» استفاده كردند كه مطالعات زيادي روي سرمايه گذاري هاي فردي انجام داده است. اين سه نفر به ترتيب ۳۶، ۳۴ و ۳۹ سال سن دارند و در سال ۲۰۰۹ اين سايت را راه اندازي كرده اند. بررسي ها نشان مي دهد كه اين سايت بالغ بر ۵۳۸ ميليون دلار در بيش از ۹۱ هزار پروژه جذب و مصرف كرده است. ماه گذشته ميلادي، «راب توماس» براي جمع¬آوري پول براي سرمايه گذاري در يك فيلم سينمايي به اين سايت روي آورد و تنها در عرض ۱۰ ساعت توانست مبلغي بالغ بر دو ميليون دلار به‌ دست
مقر كمپاني‌اي كه «لي» پايه‌گذاري كرد در «سانفرانسيسكو» قرار دارد. از ويژگي‌هاي مركز بهداشتي‌اي كه «تام ايكس. لي» ۴۵ ساله اين است كه به طور متوسط هر پزشك ۱۵ بيمار را در روز ويزيت مي‌كند. اين در حالي است كه در بسياري از مراكز درماني ديگر ايالات‌متحده روزانه ۳۰ بيمار به ديدار پزشكان خود مي‌روند.
آورده و يك ركورد تازه در اين زمينه به نام خود در اين سايت ثبت كند.

۶. جي فلاتلي ـ ژنتيك

مطالعه روي سلول‌هاي بنيادي و حلقه‌هاي بعدي اين زنجير كه مي‌تواند روياي شبيه‌سازي را هم براي انسان محقق كند، امروز مهم‌ترين و جسورانه‌ترين فعاليت علمي در سطح دنيا محسوب مي‌شود و بدون شك يكي از جسورترين دانشمندان صحنه زيست فن‌آوري دكتر «كرگ ونتر» است. «كرگ ونتر» از پيشگامان طرح ژنوم انساني بوده است. در واقع «كرگ ونتر» و «جي فلاتلي» هر دو از مشاهير علم ژنيتك به شمار مي روند. «جي فلاتلي» البته اين بخت و اقبال را داشته است كه از تجربيات «كرگ ونتر» استفاده كند و تحقيقات خود را به پيش ببرد. «جي فلاتلي» ۶۰ ساله در سال ۱۹۹۸ كمپاني Illumina را پايه گذاري كرد. مقر اين كمپاني در «سان ديه گو» واقع شده است. برآوردها نشان مي دهد ۹۰ درصد از تحقيقاتي كه روي «دي ان اي»ها صورت مي گيرد در شركت تحت مديريت «جي فلاتلي» انجام مي‌شود. اين شركت با آزمايشهاي متعددي كه انجام مي دهد مي كوشد به درمان كودكاني كه مبتلا به بيماري‌هاي نادر هستند كمك كند تا آنها درمانها و تمرينهاي لازم براي بهبودي‌شان را دريافت كنند. اين كودكان پس از سال ها انتظار توانسته اند در برخي موارد درمان قطعي بيماريهاي نادر خود را به‌ دست بياورند. «جي فلاتلي» همچنين به توسعه توليد داروهاي ضدسرطان كمك شاياني كرده است.

۷. تام ايكس. لي، بهداشت و درمان

«هنري جان كيسر» از پيشگامان عرصه اي است كه اكنون «ايكس. لي» طلايه‌دار آن شده است. «هنري جان كيسر» به عنوان پيشگام مديريت مراقبتهاي بهداشتي در آمريكا شناخته مي‌شود. با اين حال «تام ايكس. لي» مدل و تكنولوژي پيشرفته‌اي براي كمك هاي اوليه پايه گذاري كرده است. «ايكس. لي» كه يك پزشك ساده بود در اوايل دوره كاري اش از خود پرسيد: «چگونه مي توانم اين سيستم شكسته را كارآمدتر كنم؟» اين سوال، پايه‌اي براي يك گروه پزشكي شد كه يك مدل جديد براي مراقبت‌هاي اوليه ارائه مي‌دهد.در واقع اين پرسش باعث شد او One Medical Group را در سال ۲۰۰۷ پايه‌گذاري كند و سيستمي پيشرفته براي ارائه مراقبت‌هاي بهداشتي تبيين كند. مقر كمپاني‌اي كه «لي» پايه‌گذاري كرد در «سانفرانسيسكو» قرار دارد. از ويژگي‌هاي مركز بهداشتي‌اي كه «تام ايكس. لي» ۴۵ ساله اين است كه به طور متوسط هر پزشك ۱۵ بيمار را در روز ويزيت مي‌كند. اين در حالي است كه در بسياري از مراكز درماني ديگر ايالات‌متحده روزانه ۳۰ بيمار به ديدار پزشكان خود مي‌روند.

۸. باب مورفي و ئه‌وان اشپيگل ـ شبكه‌هاي اجتماعي

در همه دنيا وقتي صحبت از شبكه‌هاي اجتماعي مي‌شود، يك اسم جلوي چشم همه رژه مي‌رود: «مارك زاكربرگ».اما «باب مورفي» (نفر سمت چپ) و «ئه‌وان اشپيگل» از جمله موسسان Snapchat از ديگر قهرمانان شبكه‌هاي اجتماعي هستند. با اين حال تفاوت كار اين دو با فيس‌بوك و «مارك زاكربرگ» در ميزان حفظ حريك خصوصي Snapchat و فيس‌بوك قرار دارد. درواقع Snapchat به عنوان آلترناتيوي براي شبكه اجتماعي پرسروصداي «زاكربرگ» شناخته مي‌شود. «بابي مورفي» و «ئه‌وان اشپيگل» به ترتيب ۲۲ و ۲۴ سال سن دارند و در سال ۲۰۱۱ ميلادي، دفتر Snapchat را در «ونيز بيچ» كاليفرنيا پايه‌گذاري كردند. اما Snapchat چيست؟ با برنامه‌اي كه اين دو طراحي كرده‌اند مي‌توانيد روي عكس‌هاي خود تاريخ انقضا بگذاريد تا طبق تاريخي كه شما براي عكستان تعريف كرده‌ايد تاريخ انقضاي آن سر برسد و ديگر عكس موردنظر قابل‌مشاهده نباشد. برآوردها نشان مي‌دهد كه روزانه ۱۰۰ ميليون عكس از طريق اين سرويس ناپديد مي‌شوند. همچنين هرروز ۳۵۰ ميليون عكس در فيس‌بوك آپلود مي‌شود. آيا وحشتناك نيست كه همه اين تصاوير براي هميشه باقي بمانند؟ Snapchat راه نجات از اين معضل است. درواقع با اين برنامه مي‌توان يك عكس يا ويدئو را براي كسي فرستاد و براي آن تاريخ انقضا تعريف كرد تا پس از چند ثانيه ديگر قابل‌مشاهده نباشد.