امتیاز مثبت
۰
کاسه‌ افزایش قیمت بر سر مردم می‌شکند/هشدار به کاهش مصرف شیر و لبنیات
چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۲
کد مطلب: 209243
 
زمزمه‌ آزادی قیمت شیر و واردات نهاده با ارز آزاد که خطر افزایش دوباره قیمت‌ را دارد، در حالی مطرح است که با افزایش 200 درصدی قیمت شیر طی دو سال گذشته، سرانه مصرف شیر که نصف میانگین جهان بود 22 درصد کاهش یافت، حال سوال این است مصرف شیر تا چه میزان باید پایین بیاید!

به گزارش فارس، قیمت شیر بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها و حذف یارانه 600 میلیارد تومانی در تیرماه سال 90 رو به فزونی گذاشت و طی این مدت بیش از 200 درصد افزایش یافت، در مدت 2.5 سال گذسته مرتب سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از سوی دامداران و کارخانه‌های لبنی تحت فشار بود و بارها و بارها قیمت شیر خام و محصولات لبنی را افزایش داد.

اکثر تولید کنندگان ایرانی با مفهومی به نام بهره‌وری نا آشنا هستند و به جای جستن راهی برای تولید بیشتر و بهتر با همان منابع و تجهیزات موجود که خود به خود به کاهش هزینه تولید منجر می‌شود، مرتب فشار وارد می‌کنند که قیمت محصول خود را بدون ارتقاء کیفیت، افزایش دهند.

قیمت شیر کیسه‌ای که دو سال پیش 350 تومان بود، اکنون همزمان با کاهش درصد چربی و وزن به 1050 تومان رسیده است.

قیمت شیر در بسته‌های تتراپک یک کیلوگرمی از 950 تومان در دو سال گذشته به 2100 تا 2300 تومان رسیده است.

سرانه مصرف شیر بر اساس جدیدترین بررسی‌ها طی دو سال گذشته 22 درصد کاهش یافته است، این درحالی است که میزان قبلی نیز نصف میانگین جهانی و یک پنجم مصرف کشورهای اروپایی بود.

در برنامه پنجم توسعه قرار بود، سرانه مصرف شیر به 160 کیلوگرم برسد، اما دو و نیم سال به پایان این برنامه بیشتر نمانده و به جای افزایش سرانه مصرف، با کاهش شدید مصرف سرانه شیر مواجه هستیم.

شیر مایع حیاتی، غذایی ارزشمند و درعین حال داروی مؤثر برای انواع بیماری‌ به ویژه پوکی استخوان و استحکام دندان‌ها است. شاید به همین دلیل است که کمتر ایرانی است که دندان ناسالم در دهانش نباشد.

متخصصان بهداشتی بارها و بارها به کاهش سرانه مصرف شیر و لبنیات هشدار داده و آن را تهدیدی برای سلامت جامعه دانستند.

کمیسیون‌های کشاورزی بسیار تلاش کردند، تا یارانه شیر مصرف‌کنندگان حذف نشود و آن زمان پیش‌بینی کردند که خطرات جبران‌ناپذیری برای سلامت جامعه خواهد بود.

دولت بدون توجه به این صحبت‌ها و با این توجیه که یارانه به تولیدکننده داده می‌شود، یارانه 600 میلیارد تومانی شیر را حذف کرد و به غیر از وعده‌های ناتمام چیزی نصیب کشاورزان نشد.

اکنون نیز زمزمه‌های آزادسازی قیمت شیر مطرح است، آزادسازی در دولت‌هایی که بستر اقتصادی مناسب دارند، شاید مفید باشد، اما در شرایط اقتصادی کشور که قیمت‌ها مدام در حال نوسان است و تضمینی برای ثبات آنها نیست، آزادسازی قیمت شیر به معنی گران شدن آن است، حال سؤال این است که کاهش سرانه مصرف تا کی باید ادامه یابد؟

سید احمد مقدسی رئیس انجمن گاوداران تهران گفت: بر اساس تفاهمنامه با شرکت پشتیبانی امور دام قرار بود به ازای تحویل شیر خام 1110 تومانی 245 گرم ذرت، 245 گرم جو، 190 گرم سویا به دامدار بدهند که ندادند.

رئیس انجمن گاوداران تهران افزود: 5/4 ماه است که شرکت پشتیبانی امور دام خوراک مورد نیاز دامداران را نداده است. از سوی دیگر قیمت های جدیدی را بر اساس نرخ مبادله‌ای و گران‌تر از قیمت قبلی اعلام کرده است.

وی ادامه داد: تخصیص ارز 1226 تومان برای واردات نهاده قطع شده و ارز 2477 تومان نیز قیمت خوراک دام را در بازار سیاه افزایش داده است.

مقدسی گفت: زمانی که دامدار علوفه با قیمت افزایش‌یافته را در دامداری‌ها استفاده می‌کند، قیمت تمام شده شیر خام با سود 15 درصد برای دامدار 1394 تومان می‌شود.

وی با بیان اینکه زمزمه‌های آزادسازی شیر نیز مطرح است، گفت: جلسه‌ای که اخیرا با معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت داشتم، گفت، قرار است نهاده‌های دامداران با ارز آزاد وارد شود.

رئیس انجمن گاوداران تهران ادامه داد: در صورتی که علوفه با نرخ آزاد وارد شود، قیمت یک کیلوگرم شیر خام 1458 تومان خواهد بود.

وی تصریح کرد: اختلاف ارز 1226 با 2477 حدود 25.6 درصد قیمت شیر خام را افزایش می‌دهد.

مقدسی گفت:‌ در حالی که دولت نرخ تورم امسال را 40 درصد اعلام کرده است، از ابتدای امسال تنها 15 درصد قیمت شیر افزایش یافته و هنوز دامداران 25 درصد افزایش نیاز دارند که لازم است به نرخ تورم برسد، افزایش نداده‌‌اند.

وی افزود: شرایط فعلی قیمت نیز 18 درصد به قیمت شیر خام اضافه کرده است و در مجموع قیمت شیر دامداران 43 درصد از قیمتی که باید باشد، پائین‌تر است.

رئیس انجمن گاوداران تهران گفت: در صورتی که وضعیت تامین نهاده به همین روال باشد و از سوی دولت حمایتی نشود، برای شب عید مردم ماست و لبنیات هم پیدا نمی‌کنند.

وی همچنین گفت: اگر سرانه مصرف شیر را 80 کیلوگرم در نظر بگیریم، افزایش 300 تومان در هر کیلوگرم در طول سال 24 هزار تومان می‌شود که رقم قابل توجهی نیست، اما تولیدکنندگان دوام خواهند داشت.

مقدسی گفت: پیشنهاد می‌شود یارانه 600 میلیارد تومان شیر که از مصرف‌کننده حذف شده بود، به بخش تولید داده شود.