امتیاز مثبت
۰
پيش‌بيني‌ها از قيمت طلا در هفته‌جاري: افزايشي يا بدون تغيير
نوسان قیمت سکه ادامه دارد+جدول‬
شنبه ۲ دی ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب: 123941
 
نوسان قيمت سكه همانند هفته‌هاي قبل ادامه يافت و اين بار هم بازار در روزهاي پاياني هفته با افزايش محسوسي همراه بود.
طلا به خاطر فروش كاهشي شد
قيمت طلا طي سه ماه اخير براي اولين بار به سطح يك هزار و ۶۴۰ لار به ازاي هر اونس در روزهاي پاياني سال رسيد؛ اين در حالي است كه از دلايل كاهش قابل توجه قيمت‌ها اطلاعات تازه اقتصادي ايالات‌متحده پس از انتشار داده‌هاي مربوط به توليد ناخالص داخلي سه ماهه سوم و گمانه‌زني‌ها در خصوص حل و فصل مساله «پرتگاه مالي» كه به نظر توافقات نهايي را در پي داشته باشد، بوده است.


البته سرمايه‌گذاران هنوز نسبت به قطعيت در خصوص پايان دادن به مساله «صخره مالي» اطمينان ندارند و بر اين باورند با بالابودن نرخ بيكاري، نرخ بهره همچنان روي سطح پايين باقي مي‌ماند و اين در شرايطي است كه از ديگر مناطق جهان خبر مي‌رسد كه دامنه بحران بدهي‌ها هر روز وسيع مي‌شود و به نظر مي‌رسد گزارش‌ها و اخبار ديگر از ساير نقاط جهان مي‌تواند تغيير دهنده اوضاع فعلي باشد؛ انتشار داده‌هاي جديد از بانك مركزي ژاپن در خصوص سياست‌هاي انبساطي جديد و تاكيد بر اينكه طرح محرك‌هاي پولي دور از انتظار نخواهد بود همه روي هم باعث شده طلا در ماه دسامبر با نوسان اندكي رو‌به‌رو شده و چه بسا اين دلايل نشان مي‌دهد در روزهاي پاياني سال‌جاري ميلادي قيمت‌ها با همان روند ساليان گذشته با ريزش محسوسي رو‌به‌رو شده بود. البته براي بازارها، دلايل متعدد و محكم ديگري در خصوص كاهش قيمت‌ها ذكر شده كه مي‌توان به فروش دارايي‌ها همچون طلا در كوتاه‌مدت با توجه به روزهاي پاياني سال‌جاري ميلادي اشاره كرد.

البته براي هفته جاري نيز روند پيش‌بيني‌ها اغلب متفاوت است؛ در حالي موسسه استاندارد بانك از افزايش قيمت‌ها خبر مي‌دهد كه تازه‌ترين نظرسنجي سايت كيتكو حاكي از عدم تغيير روند است.

تغييرات سكه و تاثيرپذيري از عوامل سياسي
در بازارهاي داخلي نوسان قيمت‌ها همچنان جزو يكي از جدانشدني‌ترين بخش‌هاي مهم است و البته به تاثير از اخبار و گزارش‌هاي غيراقتصادي همچون بحث مذاكرات ايران با گروه ۱+۵ و گفت‌و‌گوهاي دو طرف در خصوص مساله انرژي هسته‌اي كشورمان، دورنماي بازارها در كوتاه‌مدت همچنان با افت و خيز رو‌به‌رو است؛ اما در بلندمدت نگاه‌ها به بازار صعودي است.

اغلب سرمايه‌گذاران با اشاره به اينكه روند داد وستدها به گونه اي است كه همه چيز خارج از چارچوب در نظر گرفته شده و بيشتر پيش‌بيني‌ها قابل تحقق نيست، بر اين باورند تصميمات دولت در خصوص بازار ارز، بودجه ارائه شده به مجلس و نرخ ارز در بودجه سال آينده، صحبت‌ها و گمانه‌زني‌هاي دو طرف غرب و ايران پيرامون مذاكرات هسته‌اي مي‌تواند از مهم‌ترين پارامترهايي باشد كه مسير حركتي را تغيير دهد. در خصوص بازار داخلي اگر‌چه گمانه‌زني‌ها ادامه دارد؛ اما تغييرات قيمت طلاي جهاني طي چند روز پاياني روي كاهش قيمت‌ها تاثيرگذار بود؛ به جز روز پنج شنبه كه به تاثير از عوامل برون‌زاي سياسي قيمت‌ها تغيير جهت داد.


آتي سكه در انتظار از ميان برداشتن محدوديت‌ها
بازار قراردادهاي آتي سكه نيز طي هفته گذشته در شرايطي با افت و خيز بيشتري نسبت به بازار نقدي رو‌به‌رو بود كه اميدواري‌ها به از ميان برداشتن محدوديت‌ها در خصوص بازگشايي كد جديد معاملاتي و يكسان شدن شرايط موقعيت‌هاي خريد و فروش همه روي هم باعث شده بود وضعيت جديدي پيش روي سرمايه‌گذاران قرار گيرد؛ معامله گران بازار آتي بر اين باورند قيمت‌ها در صورتي كه پارامترهاي موجود باقي بماند و محدوديت‌هاي بازار از بين رود چه بسا روند مبادلات صعودي خواهد شد.

منبع: دنياي اقتصاد