امتیاز مثبت
۰
مراسم رونمایی از «بن کارت فروشگاه آنلاین کاروژ» برگزار شد
دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۶
کد مطلب: 304977
 
رئیس سرای محله زرگنده در مراسم رونمایی از بن‌کارت‌های تخفیفی کاروژ گفت که باید مشکلات حوزه نشر را جدی بگیریم و مسئولان موظف هستند بسترهای لازم برای افزایش علاقه مردم به کتاب را فراهم کنند.
مراسم رونمایی از «بن کارت فروشگاه آنلاین کاروژ» برگزار شد
 
مراسم رونمایی از «بن کارت فروشگاه آنلاین کاروژ» صبح امروز (26 بهمن 94) با حضور دکتر ایمان نیل‌فروش‌زاده، رئیس سرای محله زرگنده، محمد ابوالحسنی، مدیریت فروشگاه آنلاین کاروژ، میترا قبادی، رئیس مرکز توانبخشی نیایش مهر، آرش آردفروشان، خواننده، میثم خدابنده، موزیسین، داوود حیدری، مجری و بازیگر صدا و سیما، احمد امیرخلیلی شاعر و علاقه‌مندان حوزه کتاب در سرای محله زرگنده برگزار شد.
 
داوود حیدری که مسئولیت اجرای این برنامه را بر عهده داشت در ابتدای این مراسم گفت: خوشحالم که برای کمک به افراد ناتوان در این مراسم دور هم جمع شدیم. امیدوارم همه، مروری بر زندگی خود داشته باشیم تا بتوانیم شرایطی شبیه زندگی خود را برای دیگران نیز فراهم کنیم چرا که با همدلی مشکلات جامعه حل خواهد شد.
 
وی ادامه داد: مطالعه کتاب می‌تواند باعث افزایش تفکر جامعه شود. لازم است به این فکر بیافتیم که دیگران هم حق دارند آسوده زندگی کنند.
 
حیدری در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: موسسه کاروژ کار بسیار بزرگی انجام داده است چرا که مشکل جامعه ما بی‌توجهی به کتاب و کتاب‌خوانی است و شاید این اتفاق‌های کوچک، جرقه‌ای برای روشن شدن موتور کتاب‌خوانی در کشور باشد.
 
ایمان نیلفروش‌زاده که دیگر سخنران این مراسم بود اظهار کرد: خوشحالم که در جمع هنرمندان و فعالان حوزه کتاب و کتاب‌خوانی حضور دارم در این جا باید بگویم که قشر کتابخوان قشر مظلومی است و دلیل آن نقش کمرنگ کتاب در جامعه ایرانی است.
 
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری بارها در صحبت‌های خود به مسئله کتاب و کتاب‌خوانی اشاره داشته‌اند و تاکید کرده‌اند که کتاب باید وارد سبد خانوار شود، اما متاسفانه مسئولان به این نکته توجه نمی‌کنند.
 
 رئیس سرای زرگنده با اشاره به مشکلات حوزه کتاب گفت: توصیه من به مسئولان، توجه به دغدغه‌های اهالی نشر است. آن‌ها باید مشکلات حوزه نشر را جدی بگیرند. درد جامعه ما این است که افراد روزی 5 ساعت به شبکه‌های اجتماعی می‌پردازند اما مطالعه ما به 5 دقیقه هم نمی‌رسد. عموماً به فکر کتاب و کتاب‌خوانی نیستیم و این مشکل، نیاز به برنامه‌ریزی و فراهم‌سازی بسترهای لازم دارد.
 
وی ادامه داد: متأسفانه ما نتوانستیم نیازهای مخاطبان جامعه کتاب‌خوان را فراهم کنیم. بنابراین باید در این حوزه مخاطب‌شناسی انجام شود تا کتاب‌های مناسب و مورد علاقه مخاطبان در اختیارشان قرار گیرد.
 
نیلفروش‌زاده در بخش پایانی سخنانش گفت: اگر موانع حوزه نشر برداشته شود، می‌توان به آینده امیدوار بود تا جامعه به یک جامعه کتاب‌خوان تبدیل شود.
 
مطالعه در ایران 92 درصد کمتر از متوسط جهانی است
  در ادامه این مراسم، محمد ابوالحسنی با اشاره به آمار کتاب‌خوانی گفت: میزان مطالعه کشور ما 92 درصد کمتر از متوسط جهانی است. باعث تأسف است که سالانه حدود 30‌هزار عنوان کتاب در کشور چاپ می‌شود و از این منظر رتبه سیزدهم را در دنیا داریم اما سرانه مطالعه در کشور بین 2 تا 7 دقیقه است. این در حالی است که میزان متوسط مطالعه در دنیا 15 تا 25 دقیقه است.
 
 وی ادامه داد: تبلیغات و اطلاع‌رسانی در حوزه کتاب بسیار ضعیف است و مخاطبان برای تهیه کتاب مجبور هستند در میان فروشگاه‌ها قدم بزنند تا کتاب مورد علاقه‌شان را پیدا کنند، این درحالی است که تهیه کتاب در کشورهای پیشرفته به گونه دیگری است. فروشگاه کاروژ با درنظر گرفتن این مشکلات، در ابتدای سال 94 کار خود را آغاز کرد.
 
 مدیر فروشگاه آنلاین کاروژ با اشاره به فعالیت‌های این فروشگاه اظهار کرد: کاروژ با 27 هزار عنوان کتاب در حوزه‌های مختلف به فروش اینترنتی کتاب می‌پردازد و با تمامی ناشران در ارتباط است. ما سایتی را آماده کردیم که علاقه‌مندان حوزه کتاب می‌توانند با مراجعه به آن، از کتاب‌های حوزه‌های مختلف و تازه‌های نشر آشنا شوند.
 
وی ادامه داد: همچنین موتور جستجوگر کاروژ می‌تواند به علاقه‌مندان در یافتن کتاب موردنظر کمک کند، این موتور، تفاوت‌هایی با سایر جستجوگرها دارد. برای مثال قسمتی از متن یک کتاب را در این موتور جستجوگر وارد می‌کنیم و نرم‌افزار، کتاب مورد نظر را به ما نشان خواهد داد. در واقع کاروژ بستر مناسبی برای استفاده یک جامعه کتاب‌خوان فراهم کرده است.
 
 ابوالحسنی در توضیح مراسم امروز اظهار کرد: امروز برای رونمایی از بن‌کارت کاروژ اینجا جمع شدیم. این بن‌کارت در دو نوع کودک و نوجوان و بن‌کارت عمومی در جامعه توزیع خواهد شد و علاقه‌مندان حوزه کتاب با استفاده از این بن کارت‌ها می‌توانند از تخفیف 20 تا 70 درصدی برای خرید کتاب استفاده کنند. با استفاده از این بن کارت‌ها، محدودیتی برای میزان خرید وجود ندارد اما هر فرد یک بار در سال می‌تواند از آن استفاده کند.
 
وی ادامه داد:  با استفاده از بن کارت کودک و نوجوان می‌توان 6 هزار کتاب را با تخفیف 25 تا 70 درصدی تهیه کرد. علاقه‌مندان می‌توانند تا 10 اسفندماه برای ثبت‌نام اقدام کنند. همچنین مخاطبان کتاب با استفاده از بن‌کارت‌های عمومی می‌تواند، اقدام به خرید  27 هزار عنوان کتاب با تخفیف 20 تا 70 درصد کنند. مخاطبان برای تهیه این بن‌کارت‌ها باید به  فرهنگسراها و کتاب‌سراهای سراسر تهران مراجعه کنند.
 
مدیر فروشگاه آنلاین کاروژ در بخش پایانی سخنانش اظهار کرد: امیدوارم همه، ما را در این حرکت فرهنگی یاری کنند چراکه چشم‌انداز کاروژ این است که تا پایان سال 95 به بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین کتاب در کشور تبدیل شود.
 
میترا قبادی، رئیس مرکز توان‌بخشی نیایش مهر که آخرین سخنران این مراسم بود با اشاره به فعالیت‌های این موسسه اظهار کرد:  این موسسه با هدف ارائه خدمت به بچه‌های کم توان ذهنی (که نه عقب مانده هستند و نه می‌توانند به تنهایی از پس کارهای خود بربیایند) تشکیل شده است. این فرشته‌های کوچک باید بتوانند مانند سایر مردم زندگی راحت و ساده‌ای داشته باشند. در حال حاضر 26 دختر بچه بی‌سرپرست 5 تا 15 ساله تحت پوشش این موسسه هستند.
 
وی در پایان صحبت‌هایش اظهار کرد: باعث افتخار ماست که علاقه‌مندان حوزه کتاب با تهیه این بن کارت‌ها می‌توانند به این کودکان کمک کنند تا همزمان، فرهنگ کتاب‌خوانی و فرهنگ کمک به دیگران در جامعه رواج پیدا کند.
 
همچنین در این مراسم ، آرش آردفروشان و میثم خدابنده چند قطعه موسیقی را اجرا کردند و احمد امیرخلیلی شاعر و ترانه‌سرای جوان کشورمان به خواندن 2 ترانه پرداخت.