امتیاز مثبت
۰
واکنش‌های به آزمایش موشکی سپاه پاسداران/ گفت‌وگوی کری با ظریف درباره آزمایش موشکی سپاه
پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۹
کد مطلب: 305976
 
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا عصر چهارشنبه ۱۹ اسفند اعلام کرد که جان کری، وزیر امور خارجه این کشور، با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره آزمایش‌های جدید موشکی سپاه پاسداران گفت‌وگو کرده است.
به گزارش فرارو به نقل از خبرگزاری رویترز، جان کربی به خبرنگاران گفت که کری امروز در گفت‌وگو با ظریف نگرانی‌اش از این آزمایش‌ها را با وی در میان گذاشت.

 
«جان کربی» از «پاسخ مقتضی» واشنگتن به تهران درباره آزمایش موشکی سپاه سخن گفت.

 
سخنگو وزارت خارجه آمریکا به گزارش‌های مربوط به نوشته شدن شعاری مبنی بر لزوم از میان رفتن اسرائیل بر روی موشک‌های ایران هم واکنش نشان داد و گفت: «آمریکا همیشه در کنار اسرائیل باقی می‌ماند.»

 
با این حال او تاکید کرد که این آزمایش ها ناقض برجام (توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت ها که ماه ژوئیه امضا شد) نخواهد بود.

 
همزمان سخنگوی کاخ سفید در روز دوم انجام آزمایش‌های موشکی سپاه پاسداران گفت که آمریکا از انجام این آزمایش‌ها آگاه است و اگر این اقدام تهدیدی علیه اسرائیل باشد، ایالات متحده آن‌ را محکوم می‌کند.

 
جاش ارنست اظهار داشت که آمریکا و متحدان‌اش در منطقه تلاش‌های خود را دوچندان خواهند کرد تا توانایی ایران برای گسترش فناوری موشک‌های بالستیک را محدود کند.

 
وی افزود: اگر ایران در روزهای آتی دست به آزمایش‌های بیشتری بزند، آمریکا از این اقدام شگفت‌زده نخواهد شد.

 
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح روز چهارشنبه دو موشک بالستیک آزمایش کرد که گفته می شود بردی نزدیک به دو هزار کیلومتر داشتند.

 
 مارک روبیو، از نامزدهای حزب جمهوری‌خواه برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، در واکنش به خبر آزمایش موشک‌های بالیستیک گفته بود که این موشک‌ها تهدیدی برای اسرائیل‌اند و اگر وی رئیس‌جمهور شود، همان روز نخست، توافق اوباما با ایران را ملغی خواهد کرد.

 
روبیو در انتخابات مقدماتی درون حزبی از محبوبیت چندانی برخوردار نیست.

 
موشه یعلون، وزیر دفاع رژیم اسرائیل، در واکنش به این خبر به رادیو اسرائیل گفته است که این آزمایش نشان می‌دهد پس از توافق هسته‌ای، تغییری در رفتار خصمانه ایران ایجاد نشده است.