امتیاز مثبت
۰
تشكيل بلوك انرژي غيرمتعهدها
موسي احمدي*
دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۱۴
کد مطلب: 18469
 
تشكيل بلوك انرژي غيرمتعهدها
 
اقتصاد ايران آنلاين: حضور اعضاي كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها در تهران فرصت و ظرفيت خوبي در شرايط و موقعيت فعلي بازار انرژي دنيا ايجاد كرده تا اين كشورها با تعامل منطقي و اصولي و با توجه به ارزش‌ها و آرمان‌هايشان هم‌پيمان شوند. به نظر مي‌رسد اين اجلاس از فرصت خوبي براي ايجاد يك اتحاديه در ميان كشورهاي عضو اجلاس كه منافع مشترك انرژي دارند، خبر مي‌دهد.

كشورهايي عضو همچون ايران، عربستان، امارات و ... كه صادركننده نفت هستند در كنار بزرگ‌ترين مصرف‌كننده‌هاي نفت دنيا مانند چين دور هم آمده‌اند و اين فرصت خوبي براي ايجاد يك بلوك انرژي در مقابل تصميم‌هاي ناگهاني و عجولانه اروپا و غرب است.


زماني كه اتحاديه اروپا به پشتيباني غرب دست به تحريم نفت ايران زد، هيچ گاه گمان نمي‌كرد ايران از اين جنگ نرم سربلند بيرون آيد، اما اگر كشورهاي توليدكننده و مصرف‌كننده‌اي كه در جنبش غيرمتعهدها عضو هستند، با درك اين شرايط بلوكي تشكيل دهند، به نظر مي‌رسد آنها ديگر به فكر چنين تصميماتي نيفتند.

به نظر بنده به عنوان كسي كه شناخت خوبي از نفت و گاز و ظرفيت‌هاي منطقه دارم بر اين است كه كشورهاي صادركننده انرژي عضو اين جنبش ظرفيت‌هاي خود را اعلام كنند تا بر مبناي آن اعضاي اين جنبش در مقابل غرب حرفي براي گفتن داشته باشند. توجه به اين نكته ظريف كافي است كه تنها ۱۲ کشور عربستان سعودی، ایران، امارات، عراق، کویت، نیجریه، ونزوئلا، آنگولا، الجزایر، لیبی، سنگاپور و قطر که عضو این جنبش هستند، بیش از ۲۸ میلیون بشکه نفت در روز صادر می کنند که بیش از ۴۵ درصد صادرات روزانه نفت دنیا را شامل می‌شود.

از مجموع حدود ۶۲ میلیون بشکه نفتی که روزانه توسط ۱۳۰ کشور دنیا صادر می شود، حدود ۵۷ درصد یعنی روزانه ۳۵ میلیون بشکه را کشورهای عضو جنبش عدم تعهد صادر می کنند که نشان دهنده پتانسیل بالای این جنبش در تاثیر گذاری بر بازار انرژی جهان و قابلیت استقلال اقتصاد و سیاست این کشورها از کشورهای توسعه یافته که عمدتاً کشورهای سلطه جو هستند، می باشد.

وجود بخش قابل توجهی از ذخایر انرژی به ویژه نفت دنیا در کشورهای عضو جنبش عدم تعهد برگ برنده‌ای است که این کشورها می توانند از آن در پایان دادن به سیطره کشورهای استکباری و سلطه جوی غربی به ویژه آمریکا و اروپا در اقتصاد و سیاست دنیا استفاده کنند.

جذب سرمايه‌هاي خارجي و سرمايه‌گذاري‌هاي مشترك در پروژه‌هاي انرژي نيز يكي از اميدواري‌هاي ما و در واقع جمهوري اسلامي ايران است. به نظر می‌رسد در کنار کارتل‌های بزرگی همچون اوپک که در بازار نفت جهان حضور دارند، جنبش عدم تعهد می‌تواند ساز و کار جدیدی را برای تاثیرگذاری بر بازار انرژی دنیا تعریف کند و وابستگی اقتصاد کشورهای عضو این جنبش را از کشورهای توسعه یافته و صنعتی بکاهد. اميدواريم وزارت نفت تيم‌هاي خوب و قوي مذاكره‌كننده را براي اين كار پيش‌بيني كرده باشد تا پس از روز پاياني اجلاس، نتايج قابل توجهي براي كشور به ويژه در حوزه انرژي حاصل شود.

*نماينده مردم كنگان و عضو كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي