امتیاز مثبت
۰
افزایش 5 برابری یارانه ها به چه قیمتی؟!
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۲۷
کد مطلب: 130493
 
نوع سخنان و وعده رئیس‌جمهور شبیه پرزنت‌هایی بود كه در شبكه‌های هرمی و گلدكوئست می‌شد.
هفته گذشته رئیس‌جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی اظهارات و وعده‌هایی درباره مسائل مهم اقتصادی كشور بیان كرد كه بسیاری از مباحث مطرح‌شده، جای نقد فراوان دارد.

به گزارش نیمروز، دكتر محمود احمدی نژاد درباره مباحث روز اقتصادی كشور، ادعاهایی را مطرح كرد كه هدف از آنها مقصر معرفی كردن همه به جز دولت، در مشكلات اقتصادی بود. در این مطلب به چند ادعای نادرست رئیس‌جمهور، پاسخ داده می‌شود.

 فهرست واحدهای تولیدی را منتشر كنید
در حالی كه تولیدكنندگان به علت فشارهای ناشی از عدم پرداخت یارانه بخش تولید، با مشكلات زیادی مواجهند، رئیس‌جمهور مدعی شد كه بخش تولید بسیار وضع مناسبی دارد. این در حالی است كه طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها، دولت موظف بود حداقل ۲۰ درصد از منابع حاصل از افزایش قیمت‌ها را به عنوان كمك بلاعوض به واحدهای تولیدی پرداخت كند اما هیچ‌گاه این مهم محقق نشد، چرا كه دولت تمامی منابع حاصل را صرف پرداخت یارانه نقدی به مردم كرده است. بر خلاف این حقیقت، دولت می گوید حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان به بخش تولید كمك كرده است كه البته این رقم كمك بلاعوض نبوده بلكه از محاسبه مابه‌التفاوت قیمت گازوییل و گاز با قیمتی است كه دولت قصد داشت آن را مبنا قرار بدهد. این در حالی است كه در قانون هدفمندی یارانه‌ها، دولت موظف شده است به بخش تولید در جهت افزایش بهره‌وری با امكاناتی چون نوسازی ماشین‌آلات كمك نقدی كند. در هر صورت دولت انتظار می‌رود برای اثبات ادعایش درباره كمك ۱۷ هزار میلیاردی به بخش تولید، فهرست تمامی واحدهای تولیدی و كارخانجاتی را كه از این ۱۷ هزار میلیارد تومان بهره‌مند شده‌اند را همراه با رقم پرداختی به آنها منتشر كند تا مشخص شود آیا این ادعا، درست است یا خیر؟

قدرت خرید ۷ دهك بالا رفته؟
رئیس‌جمهور گفت در سال ۹۰، قدرت خرید هفت دهك كشور، بالا رفته است. این در حالی است كه تورم شدیدی كه طی یك سال اخیر بر اقتصاد كشور،‌حاكم شده اساسا اجازه بهبود قدرت خرید جامعه را نمی‌دهد و حتی مخارج اكثر مردم را نسبت به یارانه دریافتی، بیشتر بالا برده است. حال چگونه است كه آقای رئیس‌جمهور، چنین ادعایی را مطرح می‌كند كه برای هیچ یك از آحاد جامعه، قابل باور نیست؟

  اثر تورمی هدفمندی
رئیس‌جمهور همچنین اظهار داشت كه آثار تورمی هدفمندی یارانه‌ها در دی‌ماه سال ۹۰ به پایان رسید و گرانی‌های یك سال اخیر ناشی از افزایش تورم جهانی و التهابات ارز بوده است. احمدی‌نژاد همچنین تلاش داشت اینگونه به مردم القا كند كه بر خلاف اظهارات منتقدان، نقدینگی در دو سال اخیر رو به كاهش گذاشته است. او گفت: «برخی می‌گویند هدفمندی یارانه ها موجب افزایش نقدینگی و به دنبال آن موجب افزایش قیمت ارز شده است كه این تصوری اشتباه است؛ چرا كه سال ۸۹ نقدینگی كشور حدود ۲۵ درصد بوده كه این موضوع در سال ۹۰ به حدود ۱۹ درصد كاهش داشته است؛ هنگامی كه نقدینگی كاهش یافته چگونه می‌تواند قیمت ارز را بالا ببرد؟» این در حالی است كه آمار مورد استناد رئیس دولت درباره «رشد» نقدینگی بود، نه خود نقدینگی. رئیس دولت متاسفانه به این حقیقت توجه نداشت كه رشد ۱۹ درصدی نقدینگی نیز چه اثر زیان‌باری بر اقتصاد كشور دارد و فقط با مقایسه ۱۹ با ۲۵ خواست اینگونه القا كند كه نقدینگی كاهش یافته است كه اینچنین نیست.

این ساده‌انگاری در حالی است كه استفاده دولت از حدود ۹ هزار میلیارد تومان منابع پول پرقدرت بانك مركزی برای پرداخت یارانه نقدی، عامل مهمی در افزایش نقدینگی در دو سال اخیر بوده و رشد نقدینگی نیز اثر خود را در رشد تورم نشان داده است. البته دلیل اینكه چرا آقای احمدی‌نژاد این اصل بدیهی اقتصادی را نمی‌پذیرد، مشخص است.

  معوقات بانكی
رئیس‌جمهور متاسفانه درباره معوقات بانكی نیز ادعای نادرستی را مطرح كرد و مدعی شد كه به علت تصمیم‌گیری‌های خارج از اراده دولت، معوقات بانكی برخلاف برنامه دولت برای كاهش معوقات بانكی، افزایش یافته است. احمدی‌نژاد همچنین ادعای قرار داشتن ۶۰ درصد از معوقات بانكی در دست ۳۰۰ نفر را مطرح كرد. این در حالی است كه از ابتدای دولت وی در سال ۱۳۸۴ تاكنون، مرتبا معوقات بانكی افزایش یافته و از حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. ضمنا، مسئول مستقیم معوقات بانكی، بانك‌ها هستند كه عمدتا زیرمجموعه دولتند و حداقل مدیران بانك‌های دولتی به عنوان منصوبان دولت، باید پاسخگوی این وضع باشند. رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد نیز باید پاسخ دهند كه چرا با مدیران بانك‌های دولتی كه مسبب بروز عارضه معوقات بانكی بوده‌اند، برخورد نكرده‌اند؟ مسئول مستقیم دریافت معوقات بانكی، خود بانك‌ها هستند. روال كار هم این است كه وقتی وام‌گیرنده،‌ اقساط وام را پرداخت نكرد، وثایق به اجرا گذاشته شود، حال اگر بانك‌ها وام‌های میلیاردی داده‌اند و وثایق ناقابلی دریافت كرده‌اند، چه كسی جز مدیران منصوب دولت در بانك‌ها مقصر است؟

  تمركز اقتصادی
بحث مدیریت متمركز اقتصادی، بحثی است كه در ماه‌های اخیر رئیس‌جمهور مطرح كرده است. به نظر می‌رسد وقتی در میان دستگاه‌های زیرمجموعه دولت یعنی بانك مركزی، وزارت اقتصاد، وزارت صنعت، وزارت جهادكشاورزی و... ناهماهنگی‌های فاحشی وجود دارد كه نابسامانی‌های اقتصادی زیادی نیز بر كشور تحمیل كرده است، رئیس‌جمهور به جای درخواست فراقانونی برای تمركز مدیریت كلان اقتصادی كشور، همین دستگاه‌های زیرمجموعه خود را هماهنگ سازد، خدمت بزرگی به كشور كرده است.

  مبارزه با مفاسد اقتصادی
دكتر احمدی‌نژاد درباره فساد بانكی ۳ هزار میلیاردی، به گونه‌ای سخن گفت و تلاش كرد این مفسده بزرگ را در حد یك تخلف اداری از جانب عده‌ای اندك، تقلیل دهد. این در حالی است كه تاكنون حدود ۸۰ نفر در این پرونده، محكوم شده‌اند و پای تعداد زیادی از مدیران ارشد دولتی نیز به این پرونده، باز شده است. ضمنا به رئیس دولت توصیه می‌كنیم این بخش از فرمان هشت‌ماده‌ای رهبر معظم انقلاب برای مبارزه با مفاسد اقتصادی را مرور كنند: «ممكن است كسانی به خطا تصور كنند كه مبارزه با مفسدان و سوء استفاده كنندگان از ثروت‌های ملی موجب ناامنی اقتصادی و فرار سرمایه‌ها است. به این اشخاص تفهیم كنند كه به عكس این مبارزه موجب امنیت فضای اقتصادی و اطمینان كسانی كه می خواهند فعالیت سالم اقتصادی داشته باشند تولید كنندگان این كشور خود نخستین قربانیان فساد مالی و اقتصاد ناسالمند.»

  یارانه ۵ برابر
رئیس دولت در بخش دیگری از سخنان خود، وعده افزایش ۵ برابری یارانه نقدی را داد. نوع سخنان و وعده رئیس‌جمهور شبیه پرزنت‌هایی بود كه در شبكه‌های هرمی و گلدكوئست می‌شد. در آن شبكه‌های غیرقانونی شاهد بودیم كه فرد سخنران با مثال زدن فردی كه با حضور در این شبكه، میلیاردر شده، تلاش داشت دیگران را به حضور در این كار دعوت كند. اما سخنران هیچ وقت به طرف دیگر ماجرا كه بیچاره شدن صدها نفر بود، ‌نمی‌كرد. اینكه صدها نفر باید زیان ببینند تا یكی سود كند. سخنان رئیس دولت درباره افزایش ۵ برابری یارانه نقدی، نیز از آن نوع وعده‌ها بود. او به آن بخش ماجرا كه برای ۵ برابر شدن یارانه نقدی، قیمت حامل‌های انرژی را تا چه حد باید افزایش داد، اشاره نكرد و فقط تلاش داشت با وعده شیرین ۵ برابر كردن یارانه نقدی، اهداف سیاسی ماجرا را پیش ببرد.