امتیاز مثبت
۱
نبود سازوكارهاي لازم براي مديريت آب
سيستان ‌و بلوچستان در گرداب مشكلات
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۲۵
کد مطلب: 193692
 
جبران آسيب‌هاي گسترده بخصوص در بخش مسكوني بنا به گفته مسئولان براي بازسازي و احياي آن مبلغ 150 ميليون ريال به ازاي بازسازي هر واحد آسيب‌ديده را به دوش دولت مي‌اندازد. بخش كشاورزي نيز از آثار حمله سيل، بي‌نصيب نمانده است
سيستان ‌و بلوچستان در گرداب مشكلات
 

اقتصاد ایران آنلاین-زهرا نوروزي: بارندگي‌هاي گسترده آن هم در فصل تابستان حالا بلاي جان جنوب كرمان و سيستان‌وبلوچستان شده است. مردمي كه در همه سال آرزو مي‌كنند، آسمان از تنگ نظري دست بردارد و قطره‌اي باران به سوي مردم اين ناحيه سرازير كند، حالا با سيل مواجه شده‌اند. سيلي كه خانه‌هاي بسياري را به زير آب برده و خسارات بسياري بر جاي گذاشته است. در عرض 20 دقيقه،50 ميلي‌متر باران نازل شد. بارش غيرمنتظره‌اي كه استان سيستان‌وبلوچستان را در شوك جدي فرو برد. كشته شدن 7نفر، نابودي سه هزار واحد مسكوني، تلف شدن دوهزار دام در جنوب سيستان‌وبلوچستان خبر از يك واقعيت تلخ مي‌دهد، خبري كه مي‌گويد، مديريت آب هنوز در اين استان‌ها به شكل جدي وجود ندارد و اين موضوع روند خسارت به اين مناطق را تسريع مي‌كند.


شرايط منطقه بعد از وقوع سيل

شهرستان‌هاي مهرستان، سراوان و سيب سوران تا به امروز بيشترين خسارات را از جاري شدن سيل ديده‌اند. مديركل بنياد انقلاب اسلامي سيستان‌وبلوچستان ، عبدالرضا مرادزاده از آسيب‌هاي گسترده به بخش مسكوني صحبت به ميان آورده است. جبران آسيب‌هاي گسترده بخصوص در بخش مسكوني كه بنا به گفته مسئولان براي بازسازي و احياي آن مبلغ 150 ميليون ريال به ازاي بازسازي هر واحد آسيب ديده، را به دوش دولت مي‌اندازد. بخش كشاورزي نيز از آثار حمله سيل، بي‌نصيب نمانده است. رئيس سازمان جهاد كشاورزي سيستان‌وبلوچستان يك‌هزار و 300 ميليارد ريال خسارت به بنيان‌هاي كشاورزي را نتيجه اين حادثه طبيعي، معرفي كرده است. سيلاب‌ها تعداد 410 رشته قنات و 98حلقه چاه را در شرايطي تخريب مي‌كند كه استان سيستان‌وبلوچستان با مشكلات بي‌آبي و كم‌آبي دست و پنجه نرم مي‌كند.


كم‌كاري‌هاي گذشته،شرايط امروز را رقم زده است

افزايش خسارات گسترده نشان مي‌دهد كه دلايل بي‌آبي سيستان‌وبلوچستان با دلايل وقوع سيل، بي‌ارتباط نيست. هدايت‌الله ميرمرادزهي نماينده مردم سيستان‌وبلوچستان درباره علل تسريع‌كننده اين حادثه مي‌گويد: «متاسفانه مشكلات كلي كه سال‌ها در سيستان‌ و بلوچستان وجود داشته است حالا روزبه‌روز بيشتر خودش را نشان مي‌دهد. خصلت استان‌هاي گرم و خشك اين است كه يا باران نمي‌بارد يا اگر ببارد چون زمين توانايي جذب آن را ندارد به سيلاب تبديل مي‌شود. سيلاب‌هاي اخير در شهرستان مهرستان حدود 10 روستا را با خسارات جدي روبه رو كرده است. به‌دليل طغيان سيل بسياري از چاه‌ها و قنات‌ها تخريب شدند و اين موضوع نيز در آينده شرايط آبي استان را با مشكل مواجه خواهد كرد.»

همه اين اتفاقات در شرايطي رخ داده كه چندي قبل در همين صفحه گزارشي از تخليه روستاهاي سيستان‌وبلوچستان به دليل نبود آب و خشكسالي منتشر شد. چگونه است كه از طرفي روستاها به دليل بي‌آبي تخليه مي‌شوند و از طرف ديگر آب جان و مال و زندگي مردم را مي‌برد. حلقه مفقوده حل اين دو مشكل چيست و چه رابطه‌اي با هم دارند؟ آيا نمي‌توان به گونه‌اي برنامه‌ريزي كرد كه از نعمت نازل شده از آسمان تبديل به نغمت نشود؟ مسئولان و مديراني كه شرايط اقليمي منطقه را مي‌شناسند و از بارش باران‌هاي سيل آسا خبر دارند آيا نمي‌توانند با ايجاد سد در مناطق سيل‌خيز، يا كانال‌هايي خاص يا استفاده از نظرات كارشناسان آبخيزداري به‌گونه‌اي عمل كنند كه آبها به جاي نابودي زندگي مردم به سمتي هدايت شوند كه بتوان از آنها به نفع كشاورزي و كمبود آب استان استفاده كرد؟
 
امروز در مباحث آبخيزداري برنامه‌هاي جامعي براي مديريت و هدايت آب وجود دارد كه براي حل مشكلات استان‌هايي از جمله سيستان‌وبلوچستان مي‌توان از آنها بهره گرفت. بي‌شك اين ميزان آب كه عامل نابودي زندگي مردمان اين خطه محروم شده است، مي‌تواند آب مورد نياز صدها هكتار زمين كشاورزي را تامين كند، قنات‌ها را پرآب كند و در صورت هدايت مناسب تبديل به اندوخته آب سفره‌هاي زيرزميني شود.

وعده‌هاي محقق نشده، اين شرايط را آفريد

نماينده سيستان‌وبلوچستان وعده‌هاي محقق نشده دولت را عاملي مي‌داند كه سبب افزايش خسارت به اين منطقه شده و مي‌گويد: «پلي كه قرار بود بين منطقه زابلي تا سرباز كشيده شود،بعد از 4 سال وعده و قول تكميل نشد. همين موضوع سبب شد مردم جان خود را از دست بدهند. زلزله‌اي كه در ابتداي سال 1392 رخ داد،زنگ خطري بود براي اينكه مسئولان را متوجه اين آسيب‌ها كند. زلزله‌اي كه باعث تخريب 6 روستا شد و 80 در‌صد خانه‌ها را تخريب كرد.در جلسه‌اي كه با مسئولان استاني و ستاد بحران كشور برگزار شد. من به عنوان نماينده استان گلايه‌اي را درباره وعده‌هاي محقق نشده رياست‌جمهوري درباره زلزله،مطرح كردم.خانه‌هاي گلي مردم و نبود مسكن مناسب سبب شد كه خسارات جدي براي استان به وجود بيايد.»

طرح‌هاي آبخيزداري و احداث بندها و سدهاي سيماني يكي از راه‌هاي جلوگيري از اتلاف آب در مناطق گرم و خشك است. ميرمراد زهي درباره اين موضوع مي‌گويد: «متاسفانه عدم نظارت و نداشتن برنامه مشخص سبب شده كه بسياري از آب‌هاي جاري به راحتي تلف شوند و استان در كم آبي و تلاش براي رسيدن به آب دست و پا بزند. اما دولت‌ها هرگز به پيگيري اين موضوعات علاقه نشان نمي‌دهند،در نتيجه همت جدي براي رفع اين معضل نيز پا نمي‌گيرد.»


مردم سيستان‌وبلوچستان ناديده گرفته مي‌شوند

تلفات جاني و مالي گسترده در استان سيستان‌وبلوچستان نشان مي‌دهد كه مسئولان هرگز نگاه جدي براي رفع مشكلات استان در نظر نداشته‌اند. خساراتي كه نه جبران مي‌شود و نه براي جلوگيري از آن اقدام خاصي به عمل مي‌آيد.