امتیاز مثبت
۰
معاون اجتماعی پلیس پایتخت؛
اعتیاد به مواد مخدر زمینه ساز بروز دیگر جرائم در جامعه
شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۰
کد مطلب: 344612
 
اعتیاد به مواد مخدر زمینه ساز بروز دیگر جرائم در جامعه
 
سرهنگ مراد مرادی کرناچی گفت: رد پای اعتیاد به مواد مخدر در پرونده های مجرمان با بزه های مختلف دیده می شود؛ نیاز، اولین عارضه ای است که معتاد با آن مواجه شده و نهایتا برای رفع آن، مرتکب جرائم دیگر نیز می شود.


به گزارش پارسینه،معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با اشاره به اینکه اعتیاد به مواد مخدر می تواند زمینه ساز بروز دیگر جرائم در جامعه شود، گفت: با یک بررسی کوتاه و مجمل به این نتیجه می رسیم که همواره رد پای اعتیاد به مواد مخدر در پرونده های مجرمان با بزه های مختلف دیده می شود؛ نیاز، اولین عارضه ای است که معتاد با آن مواجه شده و نهایتا برای رفع آن، مرتکب جرائم دیگر نیز می شود.

 
اینکه اعتیاد به مواد مخدر، فرد معتاد را نیازمند به انجام بزه های دیگر چون سرقت و حتی قتل می کند، امر پوشیده ای نیست، تلاش برای دسترسی به مواد مخدر وی را مجبور می سازد تا از هر راهی برای زنده ماندن، بجنگد، در این میان یا موفق شده و متاع خود را به دست می آورد و یا در نهایت، جان خود را از دست می دهد.

 
 وی در ادامه گفت:  در این میان تنها چیزی که برای جامعه و البته پلیس به عنوان حافظ امنیت مردم می ماند عده ای معتاد که البته ممکن است سارق، قاتل، جانی، متجاوز، هنجارشکن و ... نیز باشند، است که حالا هرکدام از قشرهای جامعه را به نحوی به خود مشغول ساخته است؛ بطور حتم اعتیاد به مواد مخدر دیگر بزهکاری ها را به همراه دارد.

 
این مقام انتظامی با اشاره به اینکه پیامدها و آثار سوء مواد مخدر علاوه بر فرد معتاد، بر خانواده وی و دیگر طیف های جامعه نیز مترتب است، تاکید کرد: فرد معتاد خویشتن خویش را از دست داده و تنها دلیل زندگی خود را رسیدن به موقع مواد مخدر به بدن خود می داند، در این شرایط از خانواده خود غافل شده و فرزندان این خانواده نیز نهایتا با سرخوردگی حاصل از اعتیاد والدین وارد جامعه می شوند، جامعه ای که به هرحال مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آن می تواند هر فرد سالمی را دچار مشکل کرده و پایش را بلرزاند، چه رسد به فرزند خانواده ای از هم گسیخته و معلول که نتوانسته هنجارهای اجتماعی را به درستی به وی بیاموزد و او را برای یک زندگی اجتماعی سالم آماده کند.

 
سرهنگ مراد مرادی کرناچی افزود: با این تفاسیر فرزند این خانواده یا پا جای پای والدین خود گذاشته و معتادی بر معتادان جامعه اضافه خواهد شد و یا اگر به درد اعتیاد دچار نشود، به فردی هنجارشکن و مغایر با ارزشها تبدیل می شود که هرکدام از این مشکلات می تواند گریبان گیر بخش های مختلف جامعه باشد.

 
به گفته معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، سخن گفتن ازپیامدهای اعتیاد به مواد مخدر امری بدیهی است که در صورت عدم برنامه ریزی های دقیق از سوی نهادهای ذی ربط برای مقابله با آن، تنها وقت گذرانی و از دست دادن فرصت ها است؛ نیروی انتظامی با همه توان و قوه قهریه خود و با تقدیم هزاران شهید راه را برای سوداگران مرگ تا حد زیادی نا امن ساخته اما واقعیت این است که مقابله ریشه ای با مواد مخدر تنها از رهگذر برخوردهای انتظامی نمی گذرد بلکه فعالیت بیشتر و موثر نهادهای فرهنگی را نیز می طلبد تا بتوان این مسیر را مسدود کرده و جوانان این کشور را که آینده سازان این مملکت هستند، نجات داد.