امتیاز مثبت
۰
دلیل سرگردانی آنلاین‌ها در بورس چه بود؟
جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۸
کد مطلب: 277195
 
معاملات آنلاین سهام این روزها در کنار جو منفی بورس و زیان سهامداران به مشکل بسیار جدی تبدیل شده است به طوری که قطعی مکرر سامانه معاملاتی برخط نارضایتی شدیدی در بین فعالان بازار سرمایه ایجاد کرده است.
 اگر جامعه سهامداران آنلاین همواره در زمان عرضه اولیه از قطع شدن سیستم برخط شاکی بودند، اکنون این شکایت به کل معاملات تسری پیدا کرده است به طوری که قطع شدن چند باره سامانه معاملات طی روزهای گذشته نارضایتی زیادی در بین سهامداران ایجاد کرده است.

 
این در حالی است که سامانه معاملات برخط که توسط شرکت های نرم افزاری به منظور دسترسی آسان معامله گران به سامانه معاملات در اختیار سهامداران قرار گرفته است، همواره در زمان افزایش تقاضا به خصوص در عرضه های اولیه با محدودیت‌هایی مواجه می‌شد، اما این مشکل به جای برطرف شدن توسعه پیدا کرده و با افزایش تعداد کاربران تقویت شده است.

 
به گونه ای که قطعی سیستم معاملات آنلاین در چهارشنبه هفته گذشته و اختلال در ایجاد ارتباط با سامانه معاملاتی به اوج خود رسید و امکان دسترسی سهامداران و معامله گران به سیستم معاملات به کلی قطع شد به طوری که کاربران نتوانستد نسبت به خرید و فروش سهام خود اقدام کنند.

 
به گزارش ایسنا، این مشکل که 3 بار در دو هفته گذشته تکرار شده است موجب بی اعتمادی سهامداران و ضرر و زیان شرکتهای کارگزاری و مشتریان آنها شده به طوری که برخی از سهامداران معتقدند که ایجاد اختلال در سامانه برخط در روزهای گذشته دستوری بوده و به منظور جلوگیری از افت بیشتر بورس صورت گرفته است.

 
اختلال در سامانه معاملات آنلاین در حالی موجب بی اعتمادی و خشم سهامداران شده است که اقدام جدی برای برطرف کردن این مشکل صورت نگرفته و اگر اقدامی هم انجام شده اثری نداشته است زیرا علاوه بر روز 19 آذر ماه، در روزهای بعد هم این مشکل تکرار شد و سهامداران همچنان شاهد ایجاد قطعی چند ساعته در سامانه معاملات آنلاین شرکت های کارگزاری هستند.

 
پاسخ یک مدیر به این مشکل

 
در این میان محمودرضا خواجه نصیری- مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس- در خصوص مشکلات پیش آمده در معاملات آنلاین به ایسنا گفت:براساس بررسی‌هایی که انجام شده است مشکلاتی که در معاملات آنلاین بوجود آمده ناشی از مشکلات ارتباطی بین یکی از ارائه کننده خدمات زیر ساخت و شرکت مدیریت فناوری بوده و از سمت سامانه معاملاتی بورس هیچ گونه مشکلاتی وجود نداشته است.

 
وی افزود: بنابراین به شرکت‌های ارائه کننده خدمات تاکید شده است که مشکلات پیش آمده را برطرف کنند و آن ها نیز تعهد کردند که در مدت کوتاهی مشکلاتی که ناشی از پروتکل های ارتباطی بوده است را برطرف کنند.

 
خواجه نصیری اضافه کرد: بنابراین در روزهای اخیر پروتکل ارتباطی فی مابین سامانه معاملات برخط و شرکت مدیریت فناوری در برخی ساعات دچار اختلال و در برخی از کارگزاری‌ها باعث قطعی سیستم شد، لذا به شرکتهای نرم افزاری و مدیریت فناوری اعلام شد که حداکثر تلاش خود را برای رفع این موضوع انجام دهند.

 
مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس در خصوص برطرف شدن مشکل گفت: به نظر می رسد که اکنون 99 درصد مشکل برطرف شده باشد ضمن اینکه شرکت مدیریت فناوری به دنبال راهکاری است تا مشکلات را برطرف کرده تا دیگر این موارد تکرار نشود.

 
وی در خصوص ابطال معاملات آنلاین در روزهایی که سیستم دچار مشکل شده است، توضیح داد: اگر خطای فنی از طرف سامانه معاملات بورس باشد در خصوص ابطال تصمیم گیری می‌شود. اما این مشکل که از سوی شرکتهای نرم افزاری خدمات دهنده برخط و شرکت مدیریت فناوری ایجاد شده است منجر به ابطال معاملات نمی شود.

 
خواجه نصیری تصریح کرد:‌ابطال معاملات در صورت خطای سامانه معاملاتی انجام می شود اما این اختلال ناشی از سامانه معاملاتی نبوده و به دلیل رابطه بین سامانه معاملاتی شرکت های نرم افزاری و مشتریان به وجود آمده که اگر ادعای آن توسط سهامداران وجود داشته باشد باید از این محل مطرح شود.

 
این مسئول سازمان بورس عنوان کرد:این در حالی است که مشتریان همواره باید این آمادگی را داشته باشند که با توجه به زیرساخت های نرم افزاری در کشور و محدودیت هایی که در این خصوص وجود دارد، هر زمان که سامانه برخط دچار نقص شد از طریق سیستم‌های کارگزاری سفارشات خود را ارسال کرده و اقدام به معامله کنند.

 
مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس تصریح کرد: بنابراین به کارگزاران تکلیف شده است که در زمان بروز مشکل، مشتریان برخط بتوانند از خدمات این شرکت‌ها استفاده کنند و سیستم معامله گری کارگزاری پوشش دهنده این کمبود باشد.

 
به گزارش ایسنا، با حاکم شدن رکود در بورس تهران و تشدید زیان سهامداران، اختلال در سامانه معاملات برخط به ریسک بازار سرمایه اضافه کرده و تهدیدی برای سهامداران شده است به طوری که با قطعی چند باره سیستم بر خط در ساعت معاملات و عدم دسترسی کاربران، به نظر می رسد نرم افزارهای معاملاتی برای استفاده جمعیت عظیم کاربران طراحی نشده و جوابگوی تقاضای آنها نیست. علاوه بر اینکه نرم افزار معاملات برخط تنها توسط چند شرکت نرم افزاری ارایه می شوند که انحصاری بودن آنها خود مشکلاتی را برای بازار ایجاد کرده است.

 
از این رو به منظور جلوگیری از بی اعتمادی بیشتر سهامداران و بدبینی آنها به صنعت کارگزاری، باید علت نابسامانی‌ها شناسایی شده و اقدامات جدی برای رفع آن صورت گیرد تا از بروز مشکلات این چنینی که موجب تشدید روند نزولی و کاهش سرمایه سهامداران می شود،جلوگیری شود.