امتیاز مثبت
۰
گزارش بازدید مدیران ارشد شرکت های بورسی از پروژه پدیده شاندیز
99 میلیون ساعت حضور گردشگران در شهر شاندیز در یکسال
دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۵
کد مطلب: 274963
 
بر پایه این گزارش مرکز خرید و سرگرمی این مجموعه شامل 1600 فروشگاه بزرگ و کوچک ، پیست پاتیناژ ( برای اولین بار در ایران ) ، آکواریوم و هایپر مارکت 17000 متر مربعی است البته تمامی تجهیزات لازم از بهترین برند های مطرح جهان از جمله فرانسه ، انگلستان و ... خریداری شده اند. همچنین مجموعه پدیده پس از اجاره مغازه، علاوه بر دریافت مبلغ ماهیانه اجاره به عنوان درصدی از فروش آن واحد نیز در درآمدها شریک خواهد بود .
99 میلیون ساعت حضور گردشگران در شهر شاندیز در یکسال
 
اقتصاد ایران آنلاین: اواخر آبان ماه سال جاری گروهی از فعالان بازار سرمایه از جمله مدیران ارشد و کارشناسان شرکت های تأمین سرمایه و کارگزاریها بازدیدی از پروژه عمرانی – تجاری – اقتصادی "پدیده شاندیز مشهد" داشتند. مدیران این پروژه ، به تشریح برخی از اهم ویژگی های "پدیده شاندیز مشهد "پرداختند که گزارش آن را که توسط پرشین تحلیل تهیه شده است را در ادامه  می خوانید.

 
   

 پدیده در مجله بازار سرمایه اینگونه معرفی شده است :

 
 بزرگترین پروژه پایتخت معنوی جهان اسلام در یک نگاه

 
  
در سال 87 با افق دید 100 ساله شهر مشهد که پایتخت معنوی ایران اسلامی و همچنین دومین شهر مذهبی شیعیان جهان به شمار می آید، ساخت آرمان شهری با تمام امکانات رفاهی مدنظر قرار گرفت تا به گونه ای نیازمندی خیل کثیر گردشگران حرم رضوی (ع) را پاسخ دهد. اما به علت شلوغی و ازدحام بافت مرکزی شهر مشهد تصمیم به مکان یابی محلی شد که بعد از مشهد دارای بیشترین آمار ورودی گردشگری باشد . از این رو شاندیز به عنوان یکی از گردشگاه های معروف مشهد که بعد از مشهد دارای بیشترین آمار ورودی گردشگر است انتخاب شد .

 
8 نوع کاربری برای یک پروژه

 
بر پایه این گزارش جاده مشهد – شاندیز بصورت اتوبان 4 بانده است که قطار شهری مشهد از نزدیک حرم مطهر شروع و تا ابتدای جاده شاندیز امتداد می یابد . عملیات اجرایی این پروژه در سال 88 با طراحی شرکت اتکینز انگلستان و شرکت مهندسی مشاور اتک شروع شد که 8 نوع کاربری ازجمله هتل پنج ستاره ، مجتمع بزرگ فرهنگی ، پارک آبی ، مجتمع اداری ، مجتمع آپارتمان های مسکونی ، مرکز بزرگ خرید ، باغ گل و نمایشگاه دائمی گل و گیاه و شهر بازی سر پوشیده برای این پروژه عظیم مد نظر قرار گرفت  .

 
بر این اساس پروژه شهر رویایی پدیده شاندیز بیش از 1,110,000 متر مربع زیر بنا دارد ، همچنین زیر بنای  پروژه شهر افسانه ای پدیده کیش، نیز بیش از 888,000 متر مربع بر آورد می شود .

 
اولین پیست پاتیناژ ایران در مراحل پایانی

 
بر پایه این گزارش مرکز خرید و سرگرمی این مجموعه شامل 1600 فروشگاه بزرگ و کوچک ، پیست پاتیناژ ( برای اولین بار در ایران ) ، آکواریوم و هایپر مارکت 17000 متر مربعی است البته تمامی تجهیزات لازم از بهترین برند های مطرح جهان از جمله فرانسه ، انگلستان و ... خریداری شده اند. همچنین مجموعه پدیده پس از اجاره مغازه، علاوه بر دریافت مبلغ ماهیانه اجاره به عنوان درصدی از فروش آن واحد نیز در درآمدها شریک خواهد بود .

 
 باید گفت که تمامی جداره های آکواریوم این پروژه با اکریلیک پوشش داده می شود که این نوع آکریلیک تنها توسط 2 شرکت آمریکایی و چینی در دنیا تولید می شوند پیش بینی شده که  که پیست پاتیناژ تا 17 ربیع الاول (17 دی ماه سال جاری) فرآیند ساخت و ساز آن به پایان برسد.

 
30 هزار متر مربع شهر بازی سر پوشیده

 
همچنین مجتمع اداری این مجموعه ، زیر بنایی بالغ بر 32 هزار متر مربع دارد که دارای 2 بلوک7طبقه است و در هر طبقه از این ساختمان 12 دفتر اداری وجود دارد.

 
 یکی دیگر از کاربری های این مجموعه بزرگ ، سرویس آپارتمان اقامتی مشتمل بر آپارتمان و سوئیت است که براساس ضوابط و استانداردهای یک هتل 5 ستاره مراحل ساخت را می گذراند . زیر بنای این مجتمع بالغ بر 183 هزار متر مربع برآورد شده که  واحدهای آن از 42 متر تا 390 متر مربع ، که داری 1071 پارکینگ نیز است.

 
 از دیگر کاربری های مجموعه پدیده ، در نظر گرفتن شهر بازی سر پوشیده با زیر بنای 30 هزار متر مربع است.

 
البته پارک آبی نیز از دیگر جذابیت های این مجموعه به شمار می آید که با زیر بنای 53 هزار متر مربع می تواند پذیرای 3 هزار نفر مراجعه کننده زن و مرد به صورت همزمان در فضاهای مستقل باشد . تمامی تجهیزات این پارک آبی به مبلغ 5 میلیون دلارخریداری شده است .

 
هتل 5 ستاره با سوییت ها ی کینگ روم

 
همچنین هتل 5 ستاره این پروژه نمایی بسیار جذاب دارد که با رعایت بالاترین استانداردهای بین المللی دارای 637 اتاق و سوئیت در 39 طبقه با ارتفاع 250 متر و زیر بنای 250 هزار متر مربع مراحل احداث را می گذراند . تا کنون 20 درصد سوئیت آپارتمان ها به فروش رفته اند . از این پس ، پدیده بیشتر برنامه برای اجرای واحدهای مسکونی نامبرده دارد.  برخی از این سوئیت ها در حالت کینگ روم هستند که جهت پذیرایی از امرا و وزرای کشورها ساخته می شوند.
 
دیپلماسی عمومی برای ارتباط با بازار سرمایه

 
بعد از ورود به مجموعه " پدیده شاندیز مشهد "، جلسه معارفه شرکت کنندگان در سالن کنفرانس سایت اصلی شرکت برگزار شد ابتدا در این جلسه مدیرعامل شرکت ابنیه وساختمان پدیده، سعید ورودی طرقبه به شرح مختصری از شرکت ابنیه وساختمان پدیده شاندیز پرداخت .

 
وی گفت : این شرکت در واقع اصلی ترین زیرمجموعه "پدیده" به شمار می آید که سهامدار پروژه پدیده  شاندیز، پدیده کیش و پدیده پارسیان (مالک رستوران های پدیده)است .

 
مدیر عامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده هدف از این بازدید را دیپلماسی عمومی شرکت پدیده جهت ارتباط با بازار سرمایه و پاسخ به سوالات و ابهامات موجود در مورد شرکت پدیده برشمرد.

 
بر پایه این گزارش بازدید از ورودی مجتمع تجاری پدیده شروع شد و بازدیدکنندگان پس از طی کردن مسیر در داخل مجتمع تجاری ،سالن پیست پاتیناژ مجموعه که در حال آماده سازی توسط پیمانکار هلندی است را مشاهده کردند.

 
البته مراحل بعدی بازدید از شهربازی ، هتل 5 ستاره ، پارک آبی و مجتمع اداری مجموعه انجام شد که پیشرفت هتل 5 ستاره از بقیه پروژه ها عقب تر بود.

 
همچنین در این برنامه از هایپر مارکت مجموعه بازدید شد که انبوه جمعیت در حال خرید و بازدید از هایپر مارکت بودند. این مسئله برای میهمانان مجموعه  قابل توجه قرار گرفت .

 
  

فعالیت سایت پدیده در رامسر و تبریز

 
این گزارش می افزاید پس از اتمام بازدید از پروژه، جلسه پرسش  و پاسخ در سالن کنفرانس برگزار شد .

 
 یکی از ایرادات بازدیدکنندگان به "مجموعه پدیده" مقایسه این شرکت با شرکتهای ساختمانی بازار سرمایه بود که مدیر عامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده، این شرکت را غیر قابل قیاس با شرکتهای ساختمانی حاضر در ایران دانست و تعریف جدیدی از این شرکت ارائه داشت

 
سعید ورودی این شرکت را تنها قابل مقایسه با (Westfield Group) و(Emaar) که( (developerنامیده

 
می شوند دانست و افزود این شرکت همچون نمونه های جهانی خود در زمینه انجام فعالیت های مالکیت ، توسعه ،طراحی،ساخت و ساز ، صندوق ، مدیریت دارایی ، مدیریت املاک ، اجاره و بازاریابی فعالیت  می کند .

 
مدیر عامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده خبر از شروع فعالیت سایت پدیده در رامسر از ابتدای دی ماه و شروع کار پروژه تبریز از ابتدای سال 94 داد.

 
دو برابر شدن افزایش اقامت زائر

 
همچنین سوال دیگر یکی از کارشناسان حاضر در توجیه ساخت مجموعه پدیده شاندیز به فاصله 25 کیلومتری از مشهد بود وی بعد مسافت این مجموعه با مشهد را، پاشنه آشیل این مجموعه دانست.

 
سعید ورودی  با بیان اینکه آمار ورودی گردشگر به شاندیز با توجه به ییلاقی بودن ،وجود رستوران های متعدد با آمار ورودی گردشکر به مشهد رقابت می کند بیان داشت: عمر اقامت زائر در مشهد  48ساعت برآورد شده که مجموعه پدیده قصد دارد تا این زمان را به 2 برابر افزایش دهد .

 
مدیر عامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده، نبود مجموعه ای که خرید را با تفریح همزمان کند یکی از دلایل شکست  اکثر مجتمع های تجاری اعلام کرد وافزود  تمام تلاش مدیران مجموعه پدیده بر همراه کردن سرگرمی و جاذبه های توریستی همزمان با خرید برای مشتریان مجموعه پدیده  است .

 
 

  
تلاش شرکت برای درج در فرابورس و تغییر حسابرس شرکت

 
پرسش دیگر درمورد ایراد بر صورتهای مالی و اشتباهات متعدد در صورتهای سال گذشته شرکت بود. در این  رابطه انتخاب حسابرس قوی تر پیشنهاد شد که مدیر عامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده با قبول این مشکل، از تغییر  حسابرس شرکت برای سال مالی جدید خبر داد.

 
همچنین حاضرین نسبت به قیمت گذاری سهام شرکت ابنیه و ساختمان پدیده انتقاداتی داشتند که مدیر شرکت عامل ابنیه و ساختمان پدیده  در پاسخ از قیمت سهام شرکت دفاع کرد . وی از سازمان بورس درخواست نمود هر چه سریع تر نسبت به درج  شرکت در فرابورس اقدام لازم به عمل آید تا قیمت سهام شرکت واقعی شود.

 
البته در این رابطه وی تبعیت از  نظام قیمت گذاری در بازار سرمایه را مورد توجه قرار داد.

 
بر پایه این گزارش حاضرین در جلسه در خواست شفاف سازی بیشتر، تلاش شرکت برای درج در فرابورس و انتشار بموقع  صورتهای تلفیقی 3 ماهه زیر مجموعه های پدیده در سامانه کدال را مورد تأکید قرار دادند  .

 
اهم نقاط قوت پدیده شاندیز تشریح شد:

 
20هزارمیلیارد تومان سرمایه گذاری

 
  
این گزارش می افزاید سعید ورودی مدیر عامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده طی سخنانی به برخی از اهم نقاط قوت مجموعه پدیده شاندیز اشاره داشت.

 
وی گفت پدیده، دارای پیمانکار اختصاصی است که به صورت دستمزدی نیز کار می کنند. البته از آنجا که معمولا سودی نصیب پیمانکاران در نوع material بکار رفته و تغییر در کیفیت آن به دست می آید ، برای جلوگیری از بوجود آمدن این مشکل ، تمامی مصالح توسط خود شرکت ابنیه تهیه و خریداری می شود ،که این سرمایه گذاری ارزشی بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان برای مجموعه پدیده ایجاد کرده است. در مجموع مالکیت تمام پروژه های پدیده شاندیز بر عهده  شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز قرار دارد.
 
نبود بدهی و معوقات کارگری

 
از دیگر خدماتی که توسط پدیده برای شهروندان ارائه شده  پدیده کارت می باشد که دارندگان آن می توانند از مزایای خرید  اقساطی مجموعه های پدیده و تمامی فروشگاه های طرف قرارداد پدیده کارت اقدام به خرید کنند البته سقف مبلغ شارژ 20 میلیون ریال بوده که این خدمات از سوی شرکت تجارت الکترونیک پدیده به گروه ارائه می شود .

 
مدیر عامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده محل تامین مالی پروژه های مجموعه را از طریق پیش فروش واحدهای ساخته شده در هر بخش و دریافت برخی تسهیلات همچون دریافت 657 میلیارد تومان تسهیلاتی بانکی اعلام کرد و افزود  همچنین از لحاظ نحوه تامین مالی مجموعه با مشکلی روبه رو نیست و بدهی و معوقات کارگری ندارد .

 
وی تأکید کرد آمار بازدید از شهر شاندیز در سال گذشته ، 33 میلون نفر بود که  متوسط اقامت هر فرد در این شهر 3 ساعت برآورد شده است .