امتیاز مثبت
۲
نکته جالب در مورد پدیده شاندیز! / چرا پدیده شاندیز از ورود به بورس وحشت دارد؟
دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۲
کد مطلب: 248764
 
مدیر عامل و هیات مدیر بالای 70-80درصد مالکیت بر سهام پدیده دارند خودشان در مجمع عمومی بخوانید مجمع خصوصی 25درصد افزایش سرمایه دادند قیمت سهام خودشان را هم به قیمت قبل از افزایش سرمایه یعنی8هزار تومان باز کردند.
نکته جالب در مورد پدیده شاندیز! / چرا پدیده شاندیز از ورود به بورس وحشت دارد؟
 
سایت انتخاب در یادداشتی با عنوان "چرا پدیده شاندیز وارد بورس نمی‌شود" نوشت: مدیر عاملان پدیده شاندیز برای خودشان دولتی راه انداخته اند و  هیچ قانونی هم جلو دار آنها نیست. این مدیران بدون گذراندن عرضه و تقاضا و خارج از چهار چوب معاملات رسمی اوراق بهادار برای سهمشان قیمت تعیین می کنند و 52میلیارد سرمایه که 39میلیارد تومان آورده بوده را به4016 میلیارد تومان می‌ رسانند و به مردم می فروشند.
 
گویا اوضاع آنقدر ساده است که هرکسی می‌تواند خارج از ضوابط اوراق بهادار و قوانین مجلس برای خودش شرکت ثبت کند و اقدام به جمع آوری نقدینگی کشور نماید و یک سایتی راه‌اندازی کند و برای سهام شرکت خودش نیز هر روز یک قیمت تعیین کند. به عنوان مثال دیروز قیمت را8120 زده بود امروز این سهم را 8132 تعیین کرد.
 
چرا پدیده شاندیز از ورود به بورس وحشت دارد؟

 
در پاسخ به این سوال باید گفت در بورس باید همه چیز شفاف شود و ترازنامه و صورتهای مالی پدیده می بایست دقیق ارائه شود؛‌ زیرا همانگونه که مشخص است در بورس افراد تحلیل می کنند و بر این اساس قیمت واقعی کشف می‌شود؛ نه آنگونه که به طور دستوری پدیده را حباب کنند و با تبلیغات به مردم بفروشند و هیات مدیره نیز سودهای کلان به جیب بزنند!
 
خلاصه پدیده تا زمانی پدیده می مانند که  غیر شفاف و خریداران در جهل بمانند و ندانند که ترازنامه و صورتهای مالی در چه وضعیتی است و پولهایی که مدیریت از مردم می‌