امتیاز مثبت
۰
تاخیر ۳ هفته‌ای بانک مرکزی در انتشار گزارش تحولات بازار مسکن
چهارشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۰
کد مطلب: 348709
 
درحالی همواره چند روز پس از گزارش وزارت راه،‌ بانک مرکزی نیز اقدام به انتشار گزارش ماهانه بازار مسکن می‌کرد که این بانک حدود ۳ هفته آمار آخرین ماه سال گذشته را منتشر نکرده است.
به گزارش  تسنیم ، مطابق آمار منتشر شده وزارت راه و شهرسازی طی اسفندماه سال گذشته متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق 22 گانه تهران با رشد حدود 8.6 درصدی به 15 میلیون و 568 هزار تومان رسید. تعداد معاملات ثبت شده در  سامانه کد رهگیری در آخرین ماه سال گذشته نسبت به ماه پیش از آن (بهمن) کاهش یافته است. در اسفند 98 بالغ بر 10 هزار و 242 فقره قرارداد مسکن ثبت شد که نسبت به بهمن سال گذشته 24.4 درصد کاهش یافته است.

بر اساس آمار بیشترین قیمت مسکن مربوط به منطقه یک با 33 میلیون و 217 هزار تومان بوده که نسبت به بهمن ماه (29 میلیون و 427 هزار تومان)  12.8 درصد افزایش یافته است. در اسفند ماه سال گذشته قیمت مسکن در 21 منطقه دیگر تهران با وجود کاهش معاملات افزایش یافته است.

به گزارش تسنیم،‌ همواره به فاصله چند روز پس از انتشار گزارش وزارت راه و شهرسازی از وضعیت بازار مسکن،‌بانک مرکزی نیز اقدام به انتشار گزارش خود از این بازار می‌کرد. گرچه در هر دو این گزارش‌ها به آمار سامانه املاک و مستغلات کشور استناد می‌شود اما آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی با آمار وزارت راه و شهرسازی اختلافاتی در بحث میزان تغییرات قیمتی و تعداد معاملات داشته است.

وزارت راه و شهرسازی طبق روال همیشگی گزارش تحولات بازار مسکن طی اسفند سال 98 در مناطق 22گانه تهران را اوایل ماه جاری منتشر کرد. این در حالی است که بانک مرکزی هنوز گزارش بازار مسکن را هنوز منتشر نکرده است.  مشخص نیست دلیل تاخیر حدود 3 هفته‌ای در عدم انتشار گزارش بانک مرکزی چیست.