امتیاز مثبت
۰
درآمد 90 میلیون دلاری داعش از فروش نفت
پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۰۲
کد مطلب: 261507
 
یک اندیشکده آمریکایی درگزارش اخیر خود اعلام کرد که گروه تروریستی داعش با فروش نفت عراق و سوریه روزانه دست‌کم سه میلیون دلار درآمد دارد.
به گزارش ایسنا ، به نقل از پایگاه اینترنتی العرب نت، براساس گزارش موسسه آمریکایی بروکینگز، درآمدهای نفتی ماهانه داعش که با فروش نفت عراق و سوریه حاصل می‌شود بالغ بر 90 میلیون دلار است. این در حالیست که داعش علاوه بر این از منابع درآمد دیگری نیز برخوردار است.

 
این گزارش افزود :میانگین بهای هر بشکه نفت تولید شده در میادین نفتی تحت تصرف داعش و دیگر تشکیلات تروریستی 20 الی 60 دلار است،در حالیکه بهای نفت خام در بازارهای جهانی 95 الی 105 دلار است.

 
نفت تحت کنترل داعش در بازارهای سیاه عراق و ترکیه پمپاژ می‌شود و باندهای ویژه‌ای اقدام به صادرات آن به مناطق مختلف جهان می‌کنند.

 
این گزارش همچنین به نقل از لؤی الخطیب، مدیر موسسه انرژی عراق اعلام کرد که عناصر داعش ظرف سه سال گذشته بر بسیاری از میادین و پالایشگاه‌های نفتی در سوریه تسلط یافتند و با پیشروی‌های آنها اکثریت تأسیسات اصلی نفت در شرق سوریه تحت اشغال آنها درآمد.

 
الخطیب همچنین تصریح کرد: تفاوت در هزینه‌های فروش نفت به این دلیل است که داعش بر تمامی میادین و پالایشگاه‌های نفت کنترل ندارد و گروه‌های مسلح دیگری هستند که برخی تاسیسات را با داعش تقسیم می‌کنند و نفت را به قیمت‌های مختلف به فروش می‌رسانند.

 
وی افزود: داعش هم‌اکنون بر 60 درصد از مجموع تولید نفت سوریه تسلط دارد که این رقم معادل 200 هزار بشکه نفت در روز است. میزان تولید نفت در این کشور پیش از آغاز درگیری‌ها به 385 الی 400 هزار بشکه نفت در روز می‌رسید.

 
بیشتر گزارش‌ها حاکی از آن است که داعش روزانه نزدیک به 50 هزار بشکه نفت تولید می‌کند و دیگر گروه‌های تروریستی از جمله جبهه النصره مقادیر دیگری از نفت را تولید می‌کنند. علاوه بر این دولت سوریه هنوز کنترل برخی تأسیسات نفتی را در دست دارد. تأسیسات دیگری نیز وجود دارد که به دنبال بمباران و درگیری در اطراف آن تعطیل شدند.

 
پیشتر دولت سوریه اعلام کرده بود که این گروه تروریستی 5 برابر بیشتر از دولت سوریه نفت تولید می‌کند، براساس این آمار ارائه شده تولید نفت داعش بالغ بر 80 هزار بشکه در روز است اما تولید نفت دولت سوریه روزانه به 17 هزار بشکه می رسد.

 
فروش‌های نفتی داعش در بازارهای سیاه یکی از مهم‌ترین منابع درآمد این گروه است که اخیرا موجب شد نیروهای ائتلاف بین المللی عملیات خود را با بمباران تأسیسات نفتی تحت کنترل داعش که پایه اقتصاد آن را تشکیل می‌دهد، آغاز کنند.