امتیاز مثبت
۰
با افت شدید قیمت طلای سیاه صورت گرفت؛
تزلزل بازار سهام کشورهای خاورمیانه در طوفان نفت
دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۱
کد مطلب: 276286
 
اما مشکل این شرکت ها تنها نفت نیست. مشکل فراتر از آن است. برخی از سرمایه گذاران، به ویژه در دبی، با بهره گیری از اهرم های سنگین مانند وام های بانکی، به خرید سهام و راه اندازی شرکت های خود مبادرت وزیده اند . این شرکت ها در حال حاضر با فروش سهام خود برای پوشش بدهی های بانکی و غیره هستند.
تزلزل  بازار سهام  کشورهای خاورمیانه در طوفان نفت
 
اقتصاد ایران آنلاین-فهیمه اکبری صحت: بازارهای سهام خلیج فارس با توجه افت شدید قیمت نفت  با ایجاد وحشت در میان سهام داران منطقه ای و شکنندگی محض آن به مقصد اصلی سرمایه گذاران بین المللی تبدیل شده است.
 
 به گزارش اقتصاد ایران آنلاین به نقل از رویترز، در ماه مه، شرکتMSCI قطر  و بسیاری از شرکت های امارات متحده عربی  در حال به روز رسانی سهام  خود هستند.
 
آمار نشان می دهد که سقوط در بازارهای سهام شش کشور صادرکننده نفت در هفته های اخیر بیشتر شده است. و این کشورها به نوعی به نقطه خطر نزدیک شده اند. بر اساس آخرین آمار ارزش سهام بازار این کشورها به 150 میلیون دلار نزدیک شده است.
 
بسیاری از شرکت ها با روند نزولی قیمت نفت در بازارهای جهانی که بخش عمده ای از درآمد آنها از این منبع بود  با نوعی ترس از تضعیف سود سرمایه های و حتی  حمایت سرمایه گذاران خود روبه رو شده اند.
 
اما مشکل این شرکت ها تنها نفت نیست. مشکل فراتر از آن است. برخی از سرمایه گذاران، به ویژه در دبی، با بهره گیری  از اهرم های سنگین مانند وام های بانکی، به خرید سهام  و  راه اندازی شرکت های خود مبادرت وزیده اند . این شرکت ها در حال حاضر با  فروش سهام  خود برای پوشش بدهی های بانکی و غیره هستند. این امر  بانک مرکزی امارات متحده عربی  را بر آن داشته تا به  مطالعه چگونگی ارائه وام بانکی بپردازد.
 
موضوع دیگر  عدم تسلط سرمایه گذاران  در خرده فروشی است. آنها برای بیش از 90 درصد حجم روزانه تولید خود درکشور  عربستان سعودی، به مراتب بیشتر از نسبت استاندارد  بازارهای عمده فعالیت می کنند.این امر نتیجه جز فلج شدن بازار این شش کشور نداشته است.
 
اگر چه کاهش بسیاری از سهام رقابتی با استانداردهای جهانی مشکلاتی را به وجود آورده است اما  تعداد کمی از مردم هم مایل به حضور در بازارهای رتبه بندی نشده دارند.
 
به گفته یکی از کارگزاران ابوظبی مردم برای خرید سهام نوعی دست پاچگی و تردید دارند که در بسیاری از مواقع هم با ترس همراه است.  
 
با توجه به سقوط بازارهای عربی در سالهای گذشته مانند بحران مالی جهانی در سال 2008، به نظر می رسد نوعی ترس در سیستم های مالی به وجود آمده است.
 
در یکی از بزرگترین شرکت های تجاری دبی در هفته گذشته بسیاری از سرمایه گذاران خرده فروشی در مرحله اولیه به توافق رسیدند اما با افت ناگهانی قیمت نفت و پیشنهادات اولیه  سرمایه گذاران وجوه را از بازار تخیله کردند.  
 
اما بسیاری هم معتقدند که بودجه سال 2015 عربستان می تواند در بازار نقش مهمترین ایفا کند و شرایط را برای سرمایه گذاری مجددا فراهم کند البته دقت و اعتماد به این نکته در میان سرمایه گذاران خارجی بیشتر است. به جز بحرین و عمان، که در آن  اوضاع مالی دولت نسبتا ضعیف است، سرمایه گذاران احتمالا
 ترس کمتری نسبت به کاهش قیمت نفت دارند. حتی اگر نفت خام برنت نزدیک به 60 دلار در هر بشکه باقی می ماند.بازهم سرمایه گذران اصلی در بدنه بازارها باقی می مانند.  اما با بروز این اتفاق کسری بودجه در کشورهای حوزه خلیج فارس امری بدیهی است.