امتیاز مثبت
۰
400 کیلومتر مربع از سطح دریاچه ارومیه کم شد
چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۳۳
کد مطلب: 232086
 
مدیر کل ستاد حوادث و مدیریت بحران آذربایجان غربی از کاهش مساحت دریاچه ارومیه از بالغ بر دو هزار کیلومتر مربع به هزار و 628 کیلومتر مربع با توجه به ادامه روند خشکسالی ها خبر داد.

محبوب زارع بعد از ظهر چهارشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران آذربایجان غربی با اشاره به کاهش محدوده آبی دریاچه ارومیه از بیش از 2 هزار کلومتر مربع به یک هزار و 628 کیلومتر مربع، گفت: بر اساس بررسی های انجام شده 3 روستا در سلماس و ارومیه در معرض خطر جدی ناشی از خشکی دریاچه ارومیه بوده که باید توجه ویژه شود.

به گزارش مهر، او با بیان اینکه در این راستا در ارومیه 633 روستا، سلماس 158 روستا، نقده 96 روستا، مهاباد 198 روستا و میاندوآب 194 روستا و در مجموع یک هزار و 279 روستا در معرض افزایش شوری آب شرب و کشاورزی هستند، گفت: همچنین شیب هیدرولیکی، عمق آبهای زیرزمینی، شناخت میزان نفوذپذیری لایه های مختلف خاک، تجریه شیمیایی آب چاهها انجام شد.

مدیر کل ستاد حوادث و مدیریت بحران آذربایجان غربی با اشاره به روان شدن نمک های موجود در سطح دریاچه ارومیه و بروز پدیده ریزگردهای نمکی، ادامه داد: امسال سطح زیر کشت آبی و دیم استان 824 هزار و 928 هکتار بوده که از این میزان 427 هزار و 498 هکتار آب و ما بقی دیمی بوده که متاسفانه بر اساس برآوردهای انجام شده 920 میلیارد تومان خسارت بر ابنیه راه، کشاورزی، مسکونی و معیشتی و تاسیسات دولتی وارد شده است.

زارع با بیان اینکه متاسفانه خشکسالی نیز یک هزار و 400 میلیارد تومان از سال 86 تا کنون خسارت به آذربایجان غربی وارد کرده است، ادامه داد: نیازمند همکاری دستگاههای اجرایی در تکمیل نرم افزارهای مدیریت بحران در سطح استان بوده تا توان نیروهای امدادی در هنگام وقوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی افزایش یابد.