امتیاز مثبت
۰
آیا واردات برنج هندی به ایران متوقف می‌شود؟/
چینی‌ها برنج دنیا را می‌بلعند
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب: 125788
 
هند بزرگ‌ترین تولیدکننده برنج در جهان است و در حال حاضر ۳۰ میلیون تن برنج در انبار مرکزی‌اش ذخیره کرده، این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود به علت کمبود باران در فصل‌های برداشت، تولید برنج به کمتر از میزان ثبت‌شده سال قبل یعنی ۳/۱۰۴ میلیون تن سقوط کند و به ۱۰۰ میلیون تن برسد. در همین حال، تاجران پاکستانی اعلام کرده‌اند امسال حدود ۸۰۰ هزار تن برنج به چین صادر کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند در سال بعد این میزان رشد کند.
چینی‌ها برنج دنیا را می‌بلعند
 
اقتصادایران آنلاین: فروش اندک برنج، ذخایر برنج تایلندی را به ۱۲ میلیون تن در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۲ رساند که طبق گزارش کنگره بین‌المللی غلات IGC، ۲۶ درصد بالاتر از ۵/۹ میلیون تن ذخایر دولتی تخمین زده‌شده در سال ۲۰۱۲ است. 

ذخایر پایانی سال ۲۰۱۳-۲۰۱۲ حدود یک میلیون تن بیشتر از ۱۱ میلیون مجموع مصرف سالانه برنج تایلندی و ۵۰ درصد بیشتر از هشت میلیون تن صادرات تمام سال است. 

در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱ ذخایر برنج، ۵/۹ میلیون تن، ۷۳ درصد بالاتر از ۵/۵ میلیون تن سال قبل تخمین زده شد. افزایش ذخایر برنج ۲۰۱۲-۲۰۱۱ اساساً به دلیل کاهش در صادرات آن است که حدود ۵/۶ میلیون تن و تقریباً ۴۰ درصد کمتر از ۶/۱۰ میلیون تن صادر‌شده سال ۲۰۱۱-۲۰۱۰ است. صادرات برنج بعد از اجرای برنامه وثیقه‌ای دولت از آخر اکتبر شدیداً کاهش یافت.
 
گذشته از اینکه برنامه وثیقه‌ای دولت، برنج تایلندی را در بازار بین‌المللی غیر‌رقابتی می‌کند، احتمالاً تولید برنج را در کشور بالا خواهد برد.
IGC پیش‌بینی می‌کند تولید برنج تایلندی در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۲ به ۲/۲۱ میلیون تن افزایش یابد که سه درصد بالاتر از ۵/۲۰ میلیون تن سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱ است.
 
وزیر بازرگانی هند تصریح کرد دولت به دلیل عرضه کافی برنج در بازار داخلی، اجازه صادرات نامحدود برنج را باز هم صادر کرده است. وزیر کشاورزی این کشور هم گفت، به دلیل تولید بالاتر از نیاز، دولت اجازه صادرات برنج، گندم و کتان را می‌دهد. او همچنین گفت سیاست پایدار صادرات برنج به بازگشت بهتر سرمایه کشاورزان کمک خواهد کرد. 

هند بزرگ‌ترین تولیدکننده برنج در جهان است و در حال حاضر ۳۰ میلیون تن برنج در انبار مرکزی‌اش ذخیره کرده، این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود به علت کمبود باران در فصل‌های برداشت، تولید برنج به کمتر از میزان ثبت‌شده سال قبل یعنی ۳/۱۰۴ میلیون تن سقوط کند و به ۱۰۰ میلیون تن برسد. 

مصرف سالانه برنج در هند حدود ۹۴ میلیون تن است. طبق گزارش
USDA هند در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱، ۴/۱۰ میلیون تن صادر کرد که این مقدار همراه با برنج ذخیره‌شده در طی ممنوعیت سه‌ساله صادرات برنج غیر باسماتی است. این ممنوعیت در سپتامبر ۲۰۱۱ برداشته شد.
 
هند پیش‌بینی می‌کند صادرات برنج در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۲ به حدود هفت میلیون تن برسد. چند ماه ابتدایی امسال دوران نگران‌کننده‌ای برای تاجران و کشاورزان برنج ویتنامی بود، زیرا در این دوره به علت افزایش ذخایر برنج که مربوط به برداشت اصلی است، قیمت آن بسیار پایین بود. اما در سال ۲۰۱۳ تاجران با پاکستان و برمه برای کسب بازار چین رقابت خواهند کرد. 

طبق گزارش سازمان غذا و کشاورزی، چین از ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۲ حدود ۴۳/۱ میلیون تن برنج ویتنامی وارد کرده که معادل ۲۲ درصد از ۵/۶ میلیون تن برنج صادر‌شده توسط ویتنام است. چین پیش‌بینی کرده بیش از دو میلیون تن برنج ویتنامی در سال ۲۰۱۳ وارد کند اما رقابت در حال افزایش است.
 
تاجران پاکستانی اعلام کرده‌اند امسال حدود ۸۰۰ هزار تن برنج به چین صادر کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند در سال بعد این میزان رشد کند. بورما نیز انتظار دارد صادرات برنج‌اش به چین از ۷۰۰ هزار تن به ۵/۱ میلیون تن در سال بعد برسد. 
منبع: تجارت فردا