امتیاز مثبت
۰
خبرنگاران در حاشيه مانده و حاشيه‌نشينان بر صدر نشسته اند
آيين زنبيل گذاشتن در برج ميلاد!
پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۴۹
کد مطلب: 142554
 
تهران امروز:
سي ويكمين جشنواره فيلم فجر به روزهاي پاياني خود نزديك مي‌شود. تغيير شروع اكران فيلم‌ها در برج ميلاد از دو بعدازظهر به ۱۰ صبح، حضور مهمان‌هاي زياد در محل برج ميلاد و صف‌هاي طولاني براي رفتن به سالن تماشاي فيلم و البته اكران فيلم‌ها سر ساعت مقرر از ويژگي‌هاي اين دوره از جشنواره به حساب مي‌آيد.

«عليرضا مجمع» منتقد سينما درباره روند برگزاري جشنواره فيلم فجر امسال در سالن همايش‌هاي برج ميلاد به ديجيتالي شدن سينماها براي پخش فيلم‌هاي حاضر در جشنواره اشاره كرده و به تهران امروز مي‌گويد: «امسال با ديجيتالي شدن جشنواره پخش صداها و افكت‌هاي موسيقي، به خوبي فيلم‌ها ديده شد. درواقع بايد پخش ديجيتالي فيلم‌ها را يكي از نكات قابل‌توجه جشنواره سي و يكم دانست.» وي ادامه مي‌دهد: «سالن همايش‌هاي برج ميلاد تنها براي اهالي مطبوعات نيست و در كنار منتقدان و خبرنگاران، هنرمندان، بازيگران و داوران، ارگان‌هاي مختلف نيز به تماشاي فيلم مي‌نشينند.‌اي كاش براي داوران نهادها و سازمان‌ها كه بالطبع همراهاني هم دارند، سالن ديگري در نظر گرفته مي‌شد تا اهالي مطبوعات بتوانند در آرامش فيلم‌ها را به تماشا و قضاوت بنشينند.»

اين منتقد سينما به سالن‌هاي متعدد موجود در برج ميلاد اشاره كرده و اضافه مي‌كند: «با توجه به ازدحامي كه براي ديدن فيلم‌هاي جشنواره در سالن اصلي برج ميلاد وجود دارد، مي‌توان از سالن‌هاي ديگر نيز براي اكران همزمان استفاده كرد. با توجه به ديجيتالي شدن سالن‌ها، مي‌توان فيلم‌ها را علاوه بر سالن اصلي به‌طور همزمان در ديگر سالن‌ها حداقل براي اهالي مطبوعات اكران كرد تا همه به راحتي بتوانند فيلم‌ها را ببينند بدون آنكه روي زمين بنشينند.» «امين عظيمي» از ديگر منتقدان سينمايي نيز درباره روند اجرايي و كيفي جشنواره فيلم فجر در سينما مطبوعات به تهران امروز مي‌گويد: «نوعي آشفتگي در جشنواره وجود دارد كه البته اين آشفتگي ربطي هم مثلا به پذيرايي با چاي يا وضعيت سرو ناهار و كيفيت آن ندارد. در واقع اين مسائل مدنظرمان نيست. مهم اين است كه افرادي كه كارت دارند، بتوانند به راحتي فيلم را ببينند و در جلسات نقد شركت كنند.» وي به نشست‌هاي نقد و بررسي فيلم‌ها نيز اشاره كرده و مي‌گويد: «جلسات نقد بيشتر در حد آشنايي عوامل با يكديگر بود. در واقع نقدي در اين جلسات وجود ندارد.‌اي كاش نقد و بررسي فيلم‌ها نيز مثل سال گذشته صورت مي‌گرفت.»

البته آنچه در سالن مطبوعات بيش از همه به چشم مي‌خورد اين است كه به دليل صدور كارت‌هاي فراوان براي مهمانان و جمعيت بيش از حد، هنوز نشست يك فيلم تمام نشده، صفي طولاني براي ورود به سالن و ديدن فيلم بعدي تشكيل مي‌شود و اين در حالي است كه در نهايت كساني روي زمين مي‌نشينند كه در جلسه نقد فيلم قبلي، به واسطه كارشان حضور داشته‌اند! در واقع كساني كه وارد سالن مي‌شوند، براي دوستان نيامده‌شان هم صندلي رزرو مي‌كنند. يكي از صحنه‌هاي آشناي اين دوره اين است كه بسياري از خبرنگاران براي يافتن يك صندلي اين طرف و آن طرف سالن را جست‌وجو مي‌كنند در حالي كه مثلا يك نفر براي دوستان هنوزنيامده‌اش «يك رديف» صندلي رزرو كرده و محو تماشاي بال و پر زدن خبرنگاران است! سي و يكم هرچه نداشت آيين صف بستن و زنبيل گذاشتن را به خوبي زنده كرد!