امتیاز مثبت
۰
از دست و دلبازی دولت برای عیدی کارگران و خساست برای کارمندان!
دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۱۹
کد مطلب: 138054
 
در حالی که عیدی کارمندان ۳۵۰هزار تومان تعیین شده است که کارگران بیش از دو برابر این مبلغ عیدی می گیرند. حای سوال است که چرا دولت برای کارمندان این دست و دلبازی را به خرج نمی دهد؟
از دست و دلبازی دولت برای عیدی کارگران و خساست برای کارمندان!
 
هر سال نزدیک عید که می شود، بحث عیدی های حقوق بگیران از کارمندان تا کارگران داغتر از قبل می شود. با فرارسیدن بهمن ماه، گمانه زنی ها و تایید ها و تکذیب های عیدی ها رنگ تندتری به خود می گیرد. اما نکته جالب در این چند سال میزان عیدی هاست. جدای از اینکه عیدی ها و حقوق ها هیچگاه نسبت به تورم زیاد نشده است، تفاوت مبلغ عیدی کارگران و کارمندان قابل توجه است. همواره عیدی کارگران از عیدی کارمندان بیشتر تعیین می شود. این در حالیست که دولت برای تعیین حقوق کارگران مانند حقوق کارمندان سرسختی نشان نمی دهد.

کارمندان چقدر عیدی می گیرند؟
به گزارش افکار، قرار بر این شده است که مبلغ پاداش پایان سال یا همان عیدی کارمندان در بودجه سال ۱۳۹۲ معادل سال ۱۳۹۱ منظور شود. اما با این حال مبلغ قطعی پاداش پایان سال باید به تصویب هیئت وزیران برسد.

کارمندان در سال گذشته ۳۵۰ هزار تومان و در سال ۸۹ حدود ۳۱۸ هزار تومان عیدی گرفته بودند. با این حساب عیدی کارمندان در سال جاری معادل سال قبل آن یعنی ۳۵۰ هزار تومان خواهد بود.

کارگران چقدر عیدی می گیرند؟
نحوه پرداخت عیدی و محاسبه رقم آن در سال ۱۳۷۰ توسط مجلس تعیین و به تصویب رسیده است.

طبق مصوبه مجلس هر کارگر باید در سال به میزان حداقل ۲ برابر و حداکثر ۳ برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار، عیدی دریافت کند که این رقم در سال جاری بر پایه حداقل دستمزد ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومانی حداقل ۷۷۹ هزار و ۴۰۰ تومان و حداکثر ۱ میلیون و ۱۶۹ هزار و ۱۰۰ تومان خواهد بود.

برای افرادی که بیش از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار به عنوان حقوق ثابت و یا پایه و عناوینی از این دست دریافت می کنند میزان عیدی پایان سال نمی تواند طبق قانون بیش از ۳ برابر حداقل دستمزد یعنی همان ۱ میلیون و ۱۶۹ هزار و ۱۰۰ تومان باشد.
هر سال شوراي عالي حقوق و دستمزد با تشکيل جلسه اي در پايان اسفند در اين خصوص تصميم گيري مي کند.

چرا دولت برای کارمندان دست و دلبازی نمی کند؟
در حالی که عیدی کارمندان ۳۵۰هزار تومان تعیین شده است که کارگران بیش از دو برابر این مبلغ عیدی می گیرند. حای سوال است که چرا دولت برای کارمندان این دست و دلبازی را به خرج نمی دهد؟

شاید بتوان گفت که از آنجا که در بحث عیدی کارمندان از آنجایی که دولت خود متولی پرداخت عیدی است، به هر دلیلی از پرداخت عیدی زیاد طفره می رود و به همان ۳۵۰ هزار تومان بسنده می کند؛ مبلغی که به هیچ وجه جوابگوی هزینه های شب عید کارمندان نیست.

در آن سوی ماجرا کارگران و کارفرمایان قرار دارند. از انجا که اکثریت کارفرمایان در بخش خصوصی فعالیت دارند، بسیاری از آنها برای پرداخت این مبلغ با مشکل روبرو هستند.

در واقع از آنجایی که دولت در پرداخت عیدی کارگران نقشی ندارد، برای تعیین میزان دستمزدها دست و دلبازی به خرج می دهد و از آنجایی که پرداخت عیدی کارمندان به عهده خودش است و باید از جیب خود خرج کند، از تعیین دست و دلبازانه عیدی کارمندان فرار می کند.

هر چند با توجه به شرایط فعلی اقتصاد ، عیدی مصوب شده برای کاگران هم دردی را از این قشر زحمتکش درمان نمی کند!