۲
 
امتیاز مثبت
۰
پشت پرده برخی تخلفات در خودروسازی‌ها
سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۴
کد مطلب: 230673
 
با توجه به اینکه ایران‌خودرو و سایپا از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی کشور و منطقه بوده و گردش مالی بسیار بالایی دارند، جریان خاص انحرافی در سال‌های گذشته، افزون بر اینکه این دو خودروساز را به حیاط خلوت خود تبدیل کرده بود، زمینه کاهش شدید بهای سهام آنها را نیز فراهم آورد تا بتواند آنها را به پایین‌تر‌ین قیمت به عوامل پشت پرده خود واگذارد.

موضوع سؤال از وزرا در دوره نهم مجلس شورای اسلامی، یکی از مباحثی است که بیشترین انتقادات را متوجه مجلس و رفتار نمایندگان کرده و باعث انتقادات بسیاری از سوی دولتمردان و حتی نمایندگان مجلس شده است، به گونه‌ای که اعضای هیأت رئیسه را بر آن داشته که بر نوع‌ پرسش‌هایی که نمایندگان مطرح می‌کنند، نظارت داشته باشند و موضوعاتی را که قابل مطرح شدن در صحن نیست، در دستور کار مجلس قرار ندهند.

به گزارش تابناک، اما همین کار، باعث رخدادهای جالبی در مجلس شورای اسلامی شده است، به گونه‌ای که برخی ‌اعضای هیأت رئیسه با همین بهانه برخی از‌ پرسش‌ها را بدون دلیل از دستور خارج می‌کنند و یا به واسطه برخی از نمایندگان دیگر و یا ‌مستقیم در مورد سؤالات با پرسش‌کننده چشم‌پوشی می‌کنند.

این موضوعی است که نادر قاضی پور در صحن علنی مجلس و در تذکر آیین‌نامه‌ای آن را مطرح کرد. وی در نشست علنی روز یکشنبه مجلس گفت: تعدادی سؤال از وزرا در کمیسیون‌ها مطرح شده که متأسفانه هیأت رئیسه به جای اینکه مدافع نمایندگان باشد، مدافع دولت در مجلس شده و دو برادر عزیز هیأت رئیسه هزار و یک ایراد بنی‌اسرائیلی به سؤالاتی می‌گیرند که قرار است در صحن مطرح شود.

وی افزود: «هیأت رئیسه اداره امور مجلس را بر عهده داد، زحمت می‌کشند و پول اضافی هم نمی‌گیرند و این جای قدردانی دارد؛ اما دو عضو هیأت رئیسه در مورد سؤالات معامله می‌کنند. انتظار ما این است که سؤالات ما پس از طرح در کمیسیون در صحن علنی مطرح ‌و از آغاز سال 93 هفته‌ای دو روز به طرح سؤالات نمایندگان از وزرا اختصاص داده شود».

گویا این نماینده به پرسشی که یکی از نمایندگان درباره یکی از وزارتخانه‌ها و در ارتباط با خودروسازان مطرح کرده بود و ‌هیأت رئیسه با واسطه‌گری قصد متقاعد کردن این فرد برای انصراف از سؤال را داشته، اعتراض کرده است. وی در هنگام اعتراض خود، نام فردی را‌ مخفف عنوان کرد و گفت: اگر هیأت رئیسه بخواهد با دلال بازی مانع سؤال شود، ‌افشاگری خواهد کرد.

به همین دلیل سراغ قاضی‌پور رفتیم و درباره جزئیات بیشتری در این زمینه ‌گفت‌و‌گو کردیم:

نادر قاضی پور ‌گفت: با توجه به اینکه ایران خودرو و سایپا از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی کشور و منطقه بوده و گردش مالی بسیار بالایی دارند، جریان خاص انحرافی در سال‌های گذشته، افزون بر اینکه این دو خودروساز را به حیاط خلوت خود تبدیل کرده بود، زمینه کاهش شدید قیمت سهام آنها را نیز فراهم آورد تا بتواند آنها را به پایین‌ترین قیمت به عوامل پشت پرده خود واگذار کند.

نماینده مردم ارومیه تأکید کرد: کار تا آنجا پیش رفت که یکی از این خودروسازان با برنامه‌ریزی‌های دقیق و پیچیده، سعی در دور زدن قانون داشته و برخی شرکت‌های آن، شرکت‌های دیگر را خریداری می‌کردند تا مدیریت کل گروه در اختیار یک عده خاص قرار گیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: شورای رقابت برای جلوگیری از این تخلف، تصویب کرد که هیچ شرکت خودروسازی نمی‌تواند سهامدار شرکت خودروسازی دیگر باشد.

این نماینده مجلس گفت: خودروسازی ایران یک بنگاه اقتصادی بزرگ در خاورمیانه است، ولی برخی افراد به واسطه دوستانی که دارند، می‌خواهند با واردات خودروهای لوکس، این شرکت را ورشکست کنند و برخی دیگر می‌خواهند تا این کارخانجات بزرگ را با مبلغ کم یا به عبارت دیگر مفت صاحب شوند.

وی در پایان درباره نام‌ اختصاری‌‌ که در تذکر عنوان کرده بود، گفت: اینها دو فرد هستند با نام‌‌های «ع» و «ک» تحت عنوان شرکت (ک) که گروه انحرافی پشت این قضیه بوده و می‌خواسته‌اند با واردات خودرو و همچنین با ورشکسته کردن کارخانه‌های خودروسازی به قیمت نازل آن را خریداری کنند. انتظار ما نیز این بود که وزیر جدید، شافعی و مدیر عامل ایران خودرو و سایپا اجازه ندهند این افراد در هیأت مدیره ‌باشند و باید شدیدا کنترل شوند.

آن گونه که این نماینده مجلس ‌می‌‌گوید، گویا مشکلات خودرویی کشور، فراتر از چیزی است که تصور می‌شود و باز آنگونه که قاضی پور اشاره کرده، اگر این معاملات به مجلس کشیده شود، معلوم نیست چه چیزی در انتظار صنعت خودرو کشور باشد!

 
 
 


۱۳۹۲-۱۲-۲۰ ۱۱:۲۱:۱۸
تا كي بايد كپي كاري بكنن اين خودرو سازها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (22726)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۰ ۱۱:۲۱:۳۲
عجب قيمتش ميگن گرونه (22727)