امتیاز مثبت
۰
بی بی سی:
جنگ ایران و آمریکا بر سر تجارت «پسته»
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۲
کد مطلب: 344118
 
افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا تاثیرات منفی غیر منتظره‌ای بر روی تجارت بین المللی پسته داشته است. آمریکا و ایران بر تجارت جهانی پسته سلطه دارند. آن‌ها در دهه گذشته بین ۷۰ تا ۸۰ درصد تولید سالیانه پسته در دنیا را به خود اختصاص داده اند.
جنگ ایران و آمریکا بر سر تجارت «پسته»
 
زو توماس در بی بی سی نوشت: افزایش تنش ها بین ایران و آمریکا تاثیرات منفی غیر منتظره ای بر روی تجارت بین المللی پسته داشته است.

 
به گزارش انتخاب؛ در ادامه این مطلب آمده است: صنعت پسته جهان دارای گردش مالی چند میلیارد دلاری در سال است که با رشد محبوبیت جهانی پسته هر روز به ارزش بازار آن افزوده می شود.

 
آمریکا و ایران بر تجارت جهانی پسته سلطه دارند. آن ها در دهه گذشته بین 70 تا 80 درصد تولید سالیانه پسته در دنیا را به خود اختصاص داده اند.

 
اما کشاورزان ایرانی در طول چهل سال گذشته به دلیل تحریم ها، تعرفه ها و محدودیت دسترسی به نظام مالی بین المللی با مشکلات زیادی روبرو شده اند.

 
البته پسته در لیست محصولات تحریم شده ایران قرار نداشته است، اما محدودیت های بانکی باعث سخت تر شدن تجارت آن برای کشاورزان ایرانی شد.

 
امضای توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2016 به بهبود اوضاع اقتصادی ایران منجر شد. تحریم های بین المللی علیه ایران بعد از امضای این توافق برداشته شدند.

 
این توافق تنها موانع موجود برای بازگشت نفت ایران به بازار بین المللی را برطرف نکرد، بلکه صادرکننده های پسته نیز دوباره به بازارهای خارجی دسترسی پیدا کردند.

 
تهدیدات ترامپ

 
تاجران ایرانی احتمالا دوباره با چالش هایی روبرو خواهند شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا توافق هسته ای باراک اوباما با ایران را بدترین توافقی نامید که آمریکا در طول تاریخ خود امضا کرده است.

 
ترامپ در ماه اکتبر از تایید پایبندی ایران به توافق برجام خودداری کرد و سپس از آن خارج شد. دونالد ترامپ در زمان اعلام تصمیم خود در مورد این توافق گفت: «برجام مزایای اقتصادی و سیاسی