امتیاز مثبت
۱
اصرار به استمرار رکود در روزهای رشد اقتصادی
چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
کد مطلب: 319522
 
اصرار به استمرار رکود در روزهای رشد اقتصادی
 
با وجود استمرار رشد اقتصادی و رسیدن این میزان به ۷.۲ درصد در نه ماه سال جاری ، استمرار دو ساله سبقت صادرات از واردات و آمارهای وزارت صنعت از تحرکات مثبت صنایع کشور برخی رسانه‌های منتقد دولت با دلایل غیرمنطقی و غیراقتصادی و با تحلیل‌های عجیب و غریب که در هیچ مکتب اقتصادی قابل پذیرش نیست با اصرار بر رکود اقتصادی در صدد وارونه جلوه دادن دستاوردهای مثبت اقتصادی هستند.

 
گاهی رشد اقتصادی کشور را غیراشتغالزا و از محل فروش نفت عنوان می‌کنند و گاهی دیگر معتقدند که پول نفت به دلیل عدم برقراری روابط با بانک‌های خارجی امکان ورود به کشور را ندارد! این مساله تا جایی است که حتی تراز مثبت تجاری ایران که نشان دهنده سبقت صادرات و بر واردات است را نیز وارونه جلوه می‌دهند و  کاهش واردات را نشانه‌ای از کاهش واردات مواد اولیه تولید عنوان می‌کنند و در آخر نیز نتیجه می‌گیرند که این نشانه‌هایی از ادامه رکود در تولید کشور است. در این میان اگرچه بخواهیم آمارهای دولتی را نیز نادیده بگیریم و آمارهای جهانی را معیار رشد اقتصادی کشور قرار دهیم همگی آمارها روند رشد اقتصادی کشور را تایید می‌کند. این روند رو به رشد تا جایی است که در هفته‌های اخیر مورد تقدیر مسئولان صندوق بین‌المللی پول نیز قرار گرفته است. این صندوق به تازگی  در گزارشی از اقدام های مسئولان ایرانی برای بهبود موثر وضعیت اقتصادی قدردانی کرده و رشد تولید ناخالص داخلی حقیقی ۶.۶ درصدی را برای ایران در سال ۹۵ پیش‌بینی کرده است.

 
سبقت صادرات از واردات نشانه توجه به تولید

 
کارنامه تجارت خارجی کشور در ۱۱ ماهه سال جاری  نشان می‌دهد که صادرات غیر نفتی ایران به ۳۸ میلیارد و۴۹۲ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۱ صدم درصد افزایش داشته است. همچنین بر اساس آمارهای گمرک میزان واردات ایران در مدت یاد شده به  ۳۸ میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار رسیده است که در مقایسه بامدت مشابه سال قبل ۳ و ۴۷ صدم درصد رشد داشته است. مازاد تراز تجاری ایران در این مدت به مثبت ۷۷ میلیون دلار رسید که نشان می‌دهد تراز تجاری کشورمان همچنان مثبت است.  تراز تجاری مثبت کشور در این مدت در شرایطی است که بسیاری از کارشناسان این مساله را دستاوردی مثبت برای دولت یازدهم عنوان می‌کنند. به اعتقاد آنها این مساله نشان دهنده توجه دولت اولا در کنترل واردات کالاهای مصرفی و جلوگیری از ورود کالاهای غیرضروری است و دوما در نتیجه توجه ویژه به حمایت از تولیدات داخلی کشور است. در واقع به گفته آنها سیاست دولت در مدیریت واردات و انضباط مالی موجب مثبت شدن تراز تجاری کشور شده است. موضوعی که مورد توجه لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران نیز قرار گرفته است. وی با بیان اینکه مثبت شدن تراز تجاری کشور بیانگر انضباط مالی دولت است گفت: این موضوع نشان می دهد که دولت بر اساس درآمدها و داشته‌های ارزی توانسته است شرایط را مدیریت و وابستگی واردات را از دلارهای نفتی قطع و به سمت دلارهای صادراتی هدایت کند.

 
سیاست موفق دولت در کنترل واردات

 
علی بعیدی، معاون برنامه‌ریزی گمرک ایران نیز در این باره با بیان اینکه کاهش واردات کالاهای غیرضروری یکی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است به پایگاه اطلاع‌رسانی دولت می‌گوید: این اتفاق نشان می‌دهد دولت، مدیریت واردات را در چارچوب اقتصاد مقاومتی اجرا کرده است.

 
وی با اشاره به کاهش کالاهای غیرضروری ایجاد پنجره واحد تجاری را یکی از مواردی دانست که موجب  کاهش تشریفات و در نهایت مشوقی برای افزایش  صادرات شده است.

 
 بعیدی در ادامه رفع تحریم ها را عاملی دیگر برای کاهش واردات کشور عنوان کرد و می گوید: پیش از این در زمان تحریم، امکان انتقال پول در کشور وجود نداشت و در بسیاری از موارد در قبال صادرات نفت، کالا به کشور وارد می‌شد.

 
معاون برنامه‌ریزی گمرک ایران در ادامه به سیاست دولت در کنترل واردات کالاهای مصرفی اشاره کرد و می‌گوید: دولت با برآورد صحیح  و نظارت دقیق از نیاز کشور به نوع کالاهای وارداتی و با استفاده از ابزارهای قانونی،‌ این فرآیند را به گونه‌ای مدیریت کرده است که کالاهای غیرضروری از گردونه واردات حذف شده و منابع ارزی ارزشمندی که از محل صادرات نفتی و کالاهای غیرنفتی کسب می‌شود، با ورود این کالاها از بین نرود.

 
رشد ۵ درصدی اقتصاد بدون نفت 

 
مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی در نه ماه نخست سال ۱۳۹۵ را اعلام کرده است. بر این اساس میزان رشد اقتصادی با نفت ۷.۲ درصد و بدون نفت ۵ درصد اعلام شده است. همچنین نتایج مذکور حاکی است رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی ۵.۷، گروه صنعت ۱۰.۵ و فعالیت‌های گروه خدمات ۵.۴ درصد رشد داشته است.

 
این آمار در حالی است که برخی از منتقدان معتقدند که رشد اقتصادی کشور حاصل از فروش نفت بوده و بر اساس رونق تولید صورت نگرفته است. این در حالی است که به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصاد ایران در سال جاری ظرفیت بالایی برای سرمایه‌گذاری داشته است و بخشی از رشد اقتصادی کشور را حاصل این موضوع  می‌دانند. از سویی دیگر برخی دیگر از کارشناسان نیز به سیاست دولت در خصوص حمایت از صنایع و تولیدات کشور اشاره می‌کنند و معتقدند که اقتصاد کشور در مرحله پیش رونق قرار گرفته است.

 
با تمام این نشانه های واضح و آشکار مخالفان دولت تلاش می کنند تا آمارها را معکوس نشان داده و شرایط رو به بهبود اقتصاد را نادیده بگیرند.