امتیاز مثبت
۰
سفارت آمریکا در ایران بازگشایی می‌شود؟
دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۲
کد مطلب: 279374
 
در شرایطی که با تمدید هفت ماهه دوره مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5، جمهوری خواهان آمریکا تلاش جدیدی را برای افزایش فشارها بر ایران آغاز کرده اند، رئیس جمهور این کشور در سخنانی متفاوت از احتمال بهبود روابط با ایران و حتی بازگشایی سفارت در تهران سخن گفته است. وی همچنین به طور ضمنی به نقش ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای اذعان کرده است.
اشاره اوباما به احتمال بازگشایی سفارت آمریکا در ایراندر شرایطی که با تمدید هفت ماهه دوره مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5، جمهوری خواهان آمریکا تلاش جدیدی را برای افزایش فشارها بر ایران آغاز کرده اند، رئیس جمهور این کشور در سخنانی متفاوت از احتمال بهبود روابط با ایران و حتی بازگشایی سفارت در تهران سخن گفته است. وی همچنین به طور ضمنی به نقش ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای اذعان کرده است.

 
به گزارش تابناک به نقل از «رویترز»، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته در صورتی که ایران با راه حلی جامع و بلندمدت در موضوع هسته ای خود موافقت کند، می تواند به یک «قدرت منطقه ای موفق» تبدیل شود. وی همچنین از وجود امکان بهبود روابط ایران با جامعه بین المللی سخن گفته است. 

 
 اوباما در بخش دیگری از اظهارات خود گفته ایران باید از شانس موجود برای برداشته شدن تحریم های موجود استفاده کند. وی گفته در صورتی که این امر تحقق یافته و توافق نهایی در موضوع هسته ای حاصل شود، منابع و همچنین استعدادهای لازم در ایران وجود دارد تا ایران بتواند با استفاده از آن ها به یک قدرت منطقه ای موفق تبدیل شده و با جامعه بین المللی وارد تعامل شود. 

 
وی همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود گفته با توجه به اینکه ایران از جنگ هشت ساله با عراق رنج برده، «نگرانی های امنیتی مشروعی» دارد؛ اما با این وجود، ایران را به سبب حمایت از حزب الله که رژیم اسرائیل را تهدید می کند، مورد انتقاد قرار داده است. 

 
اوباما در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا احتمال دارد طی دو سال آخر دوره ریاست جمهوری وی سفارت آمریکا در تهران بازگشایی شود، گفته: «من هرگز نمی گویم هرگز». با این حال، اشاره کرده که روابط باید بر مبنایی گام به گام و مرحله به مرحله ترمیم و احیا شود. وی موضوع ایران را با کوبا متفاوت دانسته و دلیل این تفاوت را نقش آفرینی ایران به عنوان یک کشور بزرگ، دارا بودن برنامه هسته ای و همچنین آنچه وی «حمایت از تروریسم» خوانده، عنوان کرده است. 

 
با این وجود، وی تأکید کرده که دستیابی به توافق نهایی، می تواند مسیر بهبود روابط ایران و آمریکا را هموار کند.