امتیاز مثبت
۰
بازتاب های گسترده از ثبت سازوکار ویژه مالی اروپا برای ایران
رای دوباره به برجام
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب: 341879
 
رای دوباره متحدان قدیمی آمریکا به برجام و ثبت رسمی ساز و کار ویژه مالی اروپا برای ایران، بازتاب های گسترده ای در پی داشته است؛ اقدامی که مهر تاییدی بر حقانیت ایران در برجام و سیلی محکمی به ترامپ و هم پیمانانش است. روز پنج شنبه وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در نشست خبری مشترک در بخارست، پایتخت رومانی ثبت سازوکار مالی ویژه اروپا برای ایران را به صورت رسمی اعلام کردند تا بر این اساس راهکاری فراهم شود تا شرکت ها بدون واهمه به تجارت با ایران ادامه دهند.
رای دوباره به برجام
 
 این اقدام اتحادیه اروپا در پی پایبندی ایران به اهداف و تعهداتش صورت گرفته است.  فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ساز و کار ویژه مالی با ایران به عنوان «کانال تجارت مشروع اتحادیه اروپا با تهران» استقبال و آن راه گامی مهم در تعهد اروپا به برجام عنوان کرد و گفت:  این سازوکار مالی را به سرعت گسترش خواهیم داد و از همه کشورهای اروپایی خواستار همکاری فعال هستیم.

 
وی افزود:  آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در سیزده گزارش متوالی تایید کرده است که ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند است، تا زمانی که ایران همچنان به تعهدات هسته ای خود پایبند باشد، اتحادیه اروپا نیز همچنان متعهد به اجرای کامل و موثر برجام در تمام جنبه های آن است.

 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزیر خارجه آلمان نیز هنگام رونمایی از کانال ویژه مالی اروپا با ایران گفت: این گامی است که روشن می‌کند ما در اتحادیه اروپا می‌توانیم حتی وقتی که دیگران دیدگاه متفاوتی دارند متحد با یکدیگر راه خودمان را برویم. جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس نیز راه‌اندازی کانال پرداخت مالی اروپا و ایران را نماد عملی تعهد اتحادیه اروپا به توافق هسته‌ای با تهران عنوان کرد. وزیر خارجه اتریش نیز به راه اندازی سازوکار مالی ویژه اروپا اشاره کرد و خواستار حمایت از حضور شرکت های اروپایی در ایران شد.

 
تقویت وزنه ایران در عرصه سیاست بین الملل

 
ثبت سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران پیروزی ایران است و بیش از پیش انزوای آمریکا را به همراه خواهد داشت. همزمان با این مساله در روزهای گذشته دستگاه های اطلاعاتی آمریکا گزارشی را منتشر کرده اند که این گزارش در کنار حمایت مالی اروپا،  وزنه جمهوری اسلامی ایران را در عرصه سیاست بین الملل تقویت کرد. در گزارش ۱۶ دستگاه اطلاعاتی امریکا اعلام شده  که خروج آمریکا از برجام ابهامات و مشکلاتی را برای ترامپ ایجاد می کند. این دو موضوع به باور کارشناسان و تحلیل گران می تواند زمینه ای برای شکست اجلاس ضد ایرانی ورشو باشد. کمااینکه گزارش های رسانه های خارجی نیز این موضوع را تایید می کند. بلومبرگ نوشت: انتخاب لهستان به عنوان میزبان نشست ضدایرانی، تاثیر چندانی بر ترغیب سایر کشورهای اروپایی به این هدف آمریکا نداشته است. در ادامه این گزارش آمده: کشورهای کمی تاکنون پاسخ مثبتی به دعوت آمریکا داده‌اند. باوجود اختلاف در مورد خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران، این اقدام بر عمق اختلافات میان آمریکا و متحدان اروپایی‌اش افزوده است. فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده که در این نشست شرکت نخواهد کرد.

 
پیروزی سیاسی و بین المللی ایران

 
حشمت الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ثبت کانال ارتباطات مالی از سوی اتحادیه اروپا با ایران را  پیروزی سیاسی و بین المللی ایران عنوان کرد و گفت: اگر SPV اجرایی شود، بخشی از منافع اقتصادی جمهوری اسلامی ایران تامین خواهد شد. این نماینده مجلس ادامه داد: این پیروزی تنها به ایران تعلق ندارد بلکه در این مدت کشورهای مختلف دنیا نیز منتظر بودند که این کانال مالی ثبت شود زیرا این گونه راهکاری مناسب برای برقراری ارتباط با ایران خواهند داشت. فلاحت پیشه اظهار داشت: تمام تلاش اروپایی ها این بود که کانال مالی را به گونه ای شکل دهند که ایران در برجام بماند و روابط آنان با آمریکا به مشکل نخورد.

 
علی واعظ، تحلیلگر ارشد گروه بین المللی بحران نیز  ایجاد سازوکار مالی ویژه یک پیروزی سیاسی برای ایران عنوان کرد و گفت: همین که متحدان قدیمی آمریکا در اروپا، سازوکاری برای کمک به ایران در برابر تحریم های شدید ایالات متحده ایجاد می کنند، یک پیروزی سیاسی برای تهران است.

 
وی در ادامه اصلاح نظام بانکی و پیوستن به FATF و چگونگی واکنش واشنگتن را از عوامل مهم افزایش کارآیی سازو کار ویژه مالی اتحادیه اروپا عنوان کرد و گفت: اگر هدف این است که زمان بیشتری خریده شود تا منطق در واشنگتن غلبه پیدا کند، سازوکار مالی اروپا نقطه عطفی مهمی در تلاش برای حفظ توافق هسته ای خواهد بود.

 
کارشناس ارشد گروه بین المللی بحران درباره نشست ورشو که با موضوع امنیت خاورمیانه برگزار خواهد شد هم گفت: به نظر می رسد دولت ترامپ به این نتیجه رسیده است که راهبرد فشار حداکثری علیه ایران به اندازه ای که فکر می کردند موثر نخواهد بود، مگر اینکه با فشار سیاسی و دیپلماتیک همراه شود. واعظ افزود: تاکنون آمریکا چندین بار تلاش کرده است که ائتلاف محدود موجود میان چهار کشور (ایالات متحده، اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی) را گسترش دهد اما هر بار ناکام مانده است.

 
وی تصریح کرد: تلاش های ایالات متحده برای آوردن اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا به داخل این ائتلاف برای اعمال فشار به ایران در خصوص سیاست های منطقه ای و موشکی آن نیز بی فایده بوده است. نشست ورشو نیز در ادامه همین تلاش هاست، اما به نظر می رسد که به سرنوشت تلاش های گذشته آمریکا دچار خواهد شد.

 
انتظارات از اروپا ادامه دارد

 
اعلام سازوکار مالی اروپا اگرچه نشان دهنده تعهد آنها به برجام است اما گام اول است و تاکید دستگاه دیپلماسی کشور بر تسریع این روند است.  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه  در واکنش به اعلام سازوکار مالی اروپا با ایران ضمن استقبال از این طرح، خواهان اجرایی شدن کامل تمام تعهدات اتحادیه اروپا در کوتاه‌ترین زمان شد و گفت: از اعلام سازوکار مالی اروپا استقبال می کنیم اما این گام اول است. وی افزود:  با توجه به اجرای محدود و ناقص و همراه با تأخیر فراوان تعهدات اتحادیه اروپا در بیانیه می ۲۰۱۸ ایران اعتقاد دارد که اتحادیه اروپا باید این اقدام و سایر تعهدات خود را برای بهره مندی مردم ایران از منافع اقتصادی برجام تسریع نماید.

 
 محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه نیز پس از اعلام ساز و کار مالی ویژه اروپا با ایران در توئیتی تاکید کرد که آماده تعامل سازنده در شرایط برابر و احترام متقابل با اروپا هستیم. وزیر خارجه کشورمان در این توئیت یادآورشد که «ایران از INSTEX (ساز و کار ویژه مالی اروپا و ایران) - گام بسیار پر تاخیر اول - در اجرای تعهدات می ۲۰۱۸ اعضای اروپایی برجام برای حفظ برجام با تضمین بهره مندی ایرانیان از مزایای این توافق پس از اعمال مجدد تحریم غیرقانونی آمریکا استقبال می کند. ما برای تعامل سازنده با اروپا با شرایط برابر و احترام متقابل آماده هستیم.» فلاحت پیشه نیز با تاکید بر این مساله گفت: اعلام و ثبت کانال ارتباطات مالی به معنای پایان چانه زنی ما با کشورهای اروپایی نباید باشد.

 
پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال جاری، اتحادیه اروپا با موضع‌گیری علیه این اقدام، به بررسی طرح‌‎هایی با هدف حفظ تجارت با ایران پرداخت. این اتحادیه با اجرای قانون مسدودسازی تحریم‌ها (Blocking Statute) گامی در حمایت از شرکت های کوچک و متوسط برداشت تا این شرکت ها به موجب این قانون، مشمول تحریم های آمریکا قرار نگیرند. بر این اساس شرکتی با عنوان INSTEX ثبت شده در پاریس مستقر خواهد بود و یک کارشناس بانکی آلمانی مسئولیت آن را برعهده دارد. انگلیس ریاست هیات نظارت را برعهده خواهد داشت.