امتیاز مثبت
۱
پشت پرده تحقیق و تفحص از بانک مرکزی
افشاگری های آقای رییس کل/جلوی تخلفات آقایان را گرفته‌ام برایم حاشیه ساختند/ اجازه نمی دهیم پول مردم را بخورند
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۲۷
کد مطلب: 135968
 
ما اجازه نمی دهیم عده ای از بیت المال سوءاستفاده کرده و پول های مردم را به ناحق برداشت کنند/عده ای از بانک مرکزی ارز با قیمت مرجع دریافت کرده و خورده بودند اما بانک مرکزی پول این ارزها را از حساب بانک ها برداشت و به خزانه واریز کرده است/بنده هرگز از دولت و یا نهاد دیگری نخواسته ام که با تقاضای بازنشستگی ام موافقت کند؛ این اخبار شایعات برخی رسانه هاست
افشاگری های آقای رییس کل/جلوی تخلفات آقایان را گرفته‌ام برایم حاشیه ساختند/ اجازه نمی دهیم پول مردم را بخورند
 
اقتصادایران آنلاین: رئیس کل بانک مرکزی در گفتگویی صریح به بیان برخی پشت پرده‌های اتفاقات دو روز اخیر پرداخت و با تکذیب درخواست بازنشستگی‌اش گفت: چون جلوی تخلفات برخی آقایان را گرفته‌ام، برایم حاشیه ساختند.

به گزارش اقتصادایران آنلاین محمود بهمنی در گفت و گو با  تسنیم که از وی خواستار ارائه توضیحاتی در خصوص اخبار دو روز گذشته محافل خبری مبنی بر درخواست بازنشستگی و همچنین صدور حکم انفصال از خدمت رئیس کل بانک مرکزی شد، اظهار داشت: بنده باید از شما خبرنگاران بپرسم که چرا این اخبار را منتشر کرده اید آنهم بدون اینکه در جریان پشت پرده آنها باشید.

جلوی تخلف برخی از آقایان را گرفتیم؛ حاشیه سازی راه انداختند
وی در همین ارتباط به بیان پشت پرده اتفاقات دو روز گذشته و ریشه این اخبار پرداخت و افزود: از آنجایی که بانک مرکزی جلوی برخی از تخلفات عده ای از آقایان را گرفته است، این افراد طی روزهای اخیر به حاشیه سازی روی آورده اند.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: بانک مرکزی پشت پرده تحقیق و تفحص از این بانک که ابتدای هفته در مجلس تصویب شد و همچنین حکم انفصال از خدمت را در آورده است. پیگیری های لازم در این خصوص را انجام داده ایم.

تکذیب می کنم؛ هرگز درخواست بازنشستگی یا استعفا نکردم

خبرنگار تسنیم با اشاره به انتشار اخباری به نقل از برخی مقام های آگاه مبنی بر استعفای رئیس کل بانک مرکزی و یا درخواست بازنشستگی وی از دولت، از بهمنی خواست تا توضیحی در این خصوص دهد و رسماً اعلام کند که آیا واقعا قصد رفتن از بانک مرکزی را دارد یا خیر این اخبار شایعات هستند.

بهمنی در پاسخ گفت: هرگز این اقدامات مانع از ادامه کار بنده و همکارانم در بانک مرکزی نخواهد شد؛ بنده با این موانع ادامه کارم را رها نمی کنم.

رئیس کل بانک مرکزی هر گونه خبر مبنی بر استعفاء و کناره گیری از این سمت را تکذیب و تأیید کرد: برخی آقایان منافعشان به خطر افتاده و این وضعیت را درست کرده اند.

 اجازه نمی دهیم "پول" مردم را بخورند/ مبالغ برداشتی را به خزانه واریز کردیم
وی ضمن تأکید براینکه اجازه نخواهد داد وضعیت به همین روال ادامه یابد، تصریح کرد: ما اجازه نمی دهیم عده ای از بیت المال سوءاستفاده کرده و پول های مردم را به ناحق برداشت کنند.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به برداشت از حساب بانک ها در اسفند سال ۱۳۹۰، صراحتاً اعلام کرد: عده ای از بانک مرکزی ارز با قیمت مرجع دریافت کرده و خورده بودند اما بانک مرکزی پول این ارزها را از حساب بانک ها برداشت و به خزانه واریز کرده است.

بهمنی در پاسخ به خبرنگار ما که در مجموع بانک مرکزی طی دو مرحله چه میزان از حساب بانک ها برداشت کرده است؟ گفت: همان ۳ هزار میلیارد تومان را برداشت کرده ایم.

وی ضمن ارائه توضیح در خصوص تأکید خبرنگار ما مبنی بر اینکه همان مقطع اعلام شد بانک مرکزی در دو مرحله از بانک ها برداشت کرده است و بر همین اساس ۳ هزار میلیارد تومان مربوط به مرحله اول است، در مرحله دوم بانک مرکزی دقیقاً چه میزان برداشت کرده است؟ تصریح کرد: رقم دوم را که اتفاقا در تحقیق و تفحص هم آورده اند پشت پرده هایی دارد که اجازه بدهید در یک زمان مناسب درباره آن توضیح خواهم داد چرا که این موضوع ریشه در جای دیگری دارد.

رئیس کل بانک مرکزی در همین ارتباط ریشه تحقیق و تفحص از این بانک را کدورت شخصی عده ای از آقایان عنوان و اذعان کرد: بانک مرکزی اصلاً به این موارد توجه نمی کند و به فعالیت های خود ادامه میدهد.

هزینه مبارزه با فساد را به جان میخرم/ مصوبه دولت را اجرا کردیم
خبرنگار گفت: آقای دکتر در روزهای اخیر در محافل خبری بحث تقاضای بازنشستگی حضرتعالی مطرح شد و حواشی و تحلیل های مختلفی را هم اتفاقا به همراه داشت که یکی از آنها میان بر بانک مرکزی برای فرار از محکمه دیوان محاسبات بود؛ آیا واقعا از دولت خواستید که با بازنشستگی شما آنهم بخاطر تغییر در جریان بررسی پرونده بانک مرکزی در دیوان محاسبات کشور، موافقت کند؟

بهمنی صراحتاً پاسخ داد: بنده هرگز از دولت و یا نهاد دیگری نخواسته ام که با تقاضای بازنشستگی ام موافقت کند؛ این اخبار شایعات برخی رسانه هاست.

رئیس کل بانک مرکزی در همین ارتباط تأکید کرد: بالاخره مبارزه با فساد هزینه دارد و بنده این هزینه را به جان می خرم؛ رسماً درخواست بازنشستگی و یا اسعتفاء از بانک مرکزی را تکذیب و اعلام میکنم این خبر صحت نداشته و ندارد.

وی با بیان اینکه برداشت از حساب بانک ها توسط بانک مرکزی، مصوبه دولت و هیات وزیران بوده است، گفت: بانک مرکزی به همین خاطر این مصوبه را اجرا کرده است.

 اگر احساس کنیم "کم" برداشت کردیم، بازهم از بانک ها برداشت خواهیم کرد

بهمنی البته اضافه کرد: بانک مرکزی رسیدگی های لازم در خصوص وضعیت دریافت ارز بانک ها از این بانک را به نحو احسن انجام داده است؛ تأکید میکنم قطعاً برداشت از حساب بانک ها اقدامی درست بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی خطاب به بانک ها و معترضان به برداشت از حساب بانک ها هشدار داد: تأکید می کنم برداشت از حساب بانک ها را به درستی انجام دادیم؛ الان هم اگر به این نتیجه برسیم که ریالی کم برداشت کرده ایم بازهم برداشت می کنیم.

بهمنی صراحتاً تأکید کرد: اگر بانک مرکزی در بررسی های خود به این نتیجه برسد که از حساب بانک ها کم برداشت کرده است مجدداً نسبت به برداشت از حساب آنها اقدام خواهد کرد.

 به حکم دیوان اعتراض زدم/ پشت پرده تحقیق و تفحص و حکم انفصال مهمتر است


وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا به حکم دیوان محاسبات اعتراض کرده اید؟ افزود: بله! بنده به این حکم اعتراض زده ام. آقایان در دیوان محاسبات هم البته رسیدگی های لازم را انجام می دهند و قطعاً به نتیجه هم می رسند.

رئیس کل بانک مرکزی در باره تاریخ دقیق ابلاغ حکم انفصال از خدمت توسط دیوان محاسبات گفت: تاریخ دقیق ابلاغ بماند برای بعد! فعلاً مسأله مهم پشت پرده تحقیق و تفحص از بانک مرکزی و چرایی صدور این حکم است.