امتیاز مثبت
۰
قیمت نجومی شاسی بلند جدید سایپا!
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۱
کد مطلب: 270968
 
مذاکرات شرکت خودروسازی چینی چانگان با شرکت سایپا در حالی این روزها داغ‌تر شده است که با احتساب سود 16 میلیون تومانی تسهیلات مالی، محصول شاسی بلند این خودروساز برای پیش‌خرید کنندگان آن حدود 98 میلیون تومان تمام می شود.
قیمت نجومی شاسی بلند جدید سایپا!
 
اقتصاد ایران آنلاین: خودرو CS35 محصول جدیدی است که شرکت سایپا قصد دارد آن را با مشارکت شرکت سازنده چینی یعنی چانگان به بازار عرضه کند. به همین منظور در اواسط تابستان امسال، تعدادی از این خودرو توسط نمایندگی‌های سایپا پیش‌فروش شد و قرار بود این خودرو با پیش‌پرداخت 40 میلیون تومانی و تسهیلات 25 میلیون تومانی به خریداران عرضه شود.

  هرچند در قرارداد پیش فروش CS35 عنوان شده است که خودرو با قیمت روز به مشتریان تحویل داده خواهد شد، اما تصور بسیاری از ثبت نام کنندگان این بود که قیمت نهایی این خودرو 5 یا 6 میلیون تومان بالاتر از نرخ محاسباتی اولیه باشد.

این در حالی است که شرکت سایپا در زمان ارسال دعوت‌نامه برای خریداران، قیمت این خودرو را طوری اعلام کرده که خارج از تصور برخی مشتریان بوده است.

عباس میرزایی، یکی از خریداران خودرو CS35 در این مورد گفت: مرداد ماه امسال برای خرید این خودرو در یکی از نمایندگی‌های فروش شرکت سایپا ثبت‌ نام کردم و در آن زمان به ما اعلام کردند که با پیش‌پرداخت 40 میلیون تومانی و وام 25 میلیون تومانی، صاحب این خودرو خواهیم شد.

وی در گفت و گو با فارس افزود: پیش فروش این خودرو در مدت 2 روز انجام و ظرفیت فروش آن تکمیل شد، اما بعد از مدتی اعلام کردند که قیمت خودرو 17 میلیون تومان افزایش یافته و باید برای خرید آن باید 82 میلیون تومان پرداخت کنید.

میرزایی توضیح داد:‌ در نهایت و بعد از این اتفاق، دعوت‌نامه شرکت سایپا به دستمان رسید که برای تحویل خودرو باید در مجموع 98 میلیون تومان پرداخت کنیم و در واقع برای وام 25 میلیون تومانی، سود 16 میلیون و 300 هزار تومانی منظور شده بود.

به گفته وی، با این حساب سود تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید CS35 حدود 48 درصد محاسبه شده است.

این خریدار ادامه داد:‌ شرکت سایپا به ما اعلام کرد اگر در مدت یک هفته نسبت به پرداخت 17 میلیون تومان پول نقد اقدام نکنید، ممکن است برای تحویل خودرو حدود دو ماه دیگر معطل شوید.

وی با بیان اینکه زمان تحویل CS35 آذرماه اعلام شده بود، گفت: پس از اعلام افزایش قیمت این خودرو از سوی سایپا، برای انصراف و دریافت مبلغ پیش‌پرداخت اقدام کردیم، ولی نمایندگی سایپا به ما اعلام کرد که پولتان را دو ماه بعد از تاریخ انصراف می‌توانیم پرداخت کنیم.

وی با طرح این سوال که حقوق مصرف‌کننده و ایجاد اطمینان برای وی از سوی شرکت‌های خودروساز در چه جایگاهی قرار دارد، از وزیر صنعت خواست تا به مشکل خریداران متضرر محصولات چانگان رسیدگی کند.

مصباح، یکی دیگر از خریداران CS35 نیز گفت: محاسبه نرخ سود بالا برای تسهیلات خرید این خودرو باعث شد تا از خرید انصراف دهیم.

وی ادامه داد: در قرارداد خرید خودرو آمده بود که در صورت انصراف، پولمان پس از گذشت 20 روز کاری پرداخت می‌شود ولی در برگه انصراف این زمان، یک ماه ذکر شده اما در نمایندگی سایپا به ما اعلام کردند که پرداخت پول حداقل دو ماه زمان می‌برد.

به گفته وی، در حال حاضر انصراف دهندگان از خرید CS35 با ابهام روبرو هستند و نمی‌دانند چه زمانی می‌توانند پول خود را پس بگیرند.

امیری، معاون مالی سایپا اخیراً در این مورد گفته بود: پول انصراف دهندگان در مدت یک ماه به آنها پرداخت می‌شود و البته از روز اعلام انصراف تا روز دریافت پول، سودی برای آنها لحاظ نخواهد شد.

 این مسئله در حالی اتفاق افتاده که طبق اعلام قبلی شورای رقابت و وزارت صنعت قرار بود نظارت دقیقی بر عملکرد شرکت‌های خودروساز و نحوه انعقاد قرارداد آنها با مشتریان وجود داشته باشد.