امتیاز مثبت
۰
افراد ثروتمند حتما به یارانه نقدی نیاز دارند که انصراف نمی‌دهند
دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۱
کد مطلب: 277880
 
روزنامه آرمان درباره راهکار رفع کسری بودجه نوشته است:
در شرایطی که دولت با کسری بودجه مواجه است، حذف یارانه افراد پردرآمد ضروری است. خوشبختانه افرادی بودند که به‌صورت داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دادند. اما به هرحال شناسایی بقیه افراد متمول نیز تا حدی امکانپذیر است.

اما اینکه واقعا چرا تا به امروز دولت اقدام به حذف یارانه‌بگیران پردرآمد نکرده است، مشخص نیست. البته یک دلیل می‌تواند این باشد که امکان شناسایی افراد پردرآمد به سادگی نیست، چراکه دولت برای این کار باید یکسری از اطلاعات و آمار را در اختیار داشته باشد. اطلاعات دارایی‌ها، اطلاعات بانکی، شغل، دارایی‌های ثبت شده و امثال آن تمام مواردی هستند که از طریق آنها می‌توان این افراد را شناسایی کرد. البته چنانچه دولت اراده کند، شناسایی این افراد امکان‌پذیر است.

البته یک دلیل دیگر هم این می‌تواند باشد که افراد ثروتمند احتمالا به این یارانه ۴۵هزار و پانصد تومانی نیاز دارند که از دریافت یارانه انصراف ندادند وگرنه انصراف می‌دادند! بحث دیگر این است که دولت نمی‌تواند به حساب‌های مردم سرکشی کند چراکه ممکن است مساله‌آفرین شود. اما دولت می‌تواند از طریق املاکی که دراختیار این افراد هست اطلاعات کسب کند. همچنین دولت می‌تواند از طریق ظرفیت‌های مالیاتی که در اقتصاد وجود دارد، کسری درآمدهای نفتی و ارزی را جبران کند.