امتیاز مثبت
۰
یک استاد دانشگاه
پوشش اخبار دولت از سوی صدا و سیما در حاشیه قرار نگیرد
جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۱
کد مطلب: 339485
 
وظیفه یک رسانه حرفه ای اطلاع رسانی بدون نگاه جانبدارانه است و صدا و سیما ضروری است تا با توجه به این مساله به پوشش اخبار دولت اهتمام بیشتری ورزد. دکترعبدالرضا سپنجی، استاد دانشگاه و دکتری علوم ارتباطات با بیان این مطلب می گوید: در حال حاضر نمایندگان و مسئولان دستگاه های دولتی برای حضور در رسانه ملی و تبیین افکار عمومی با مشکلات زیادی رو به رو هستند و صدا و سیما به عنوان رسانه ملی ضروری است تا مردم را در جریان عملکرد دولتی که با رای مردم به قدرت رسیده قرار دهد.
پوشش اخبار دولت از سوی صدا و سیما در حاشیه قرار نگیرد
 
سپنجی با تاکید بر لزوم پرهیز از یکجانبه گرایی در سازمان صدا و سیما گفت:  رسانه ملی که متعلق به بیش از ۸۰ میلیون ایرانی در داخل و خارج از کشور است ضروری است تا منافع ملی را مدنظر قرار دهد و عملکرد دولتی را که با رای مردم بر سر کار است را فارغ از نگاه سیاسی اطلاع رسانی کند. وی با اشاره به حمایت رهبری از دولت گفت: توصیه های رهبری در این باره اظهر من الشمس است؛ اما واقع آن است که این حمایت در عمل کمتر اتفاق می افتد.

 
این فعال حوزه ارتباطات با بیان اینکه مشاهده می شود که بسیاری از دستگاه های دولتی برای پاسخگویی به یک خبر غلط و یا اقناع افکار عمومی در زمینه یک موضوع باید مسیر طولانی را طی کنند تا امکان حضور در تلویزیون به آنها داده شود گفت: رسالت حرفه ای یک رسانه ایجاب می کند که امکان پاسخگویی مسئولان در آن فراهم  باشد. این در حالی است که برای گرفتن دقایقی از آنتن تلویزیون باید مسیرهای طولانی طی شود تا یک مسئول بتواند پاسخگو باشد.

 
این دکتری علوم ارتباطات در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع خدمات دهی دولت در اربعین اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهد بودیم که رسانه ملی با کم توجهی به تلاش های دولت، کل فعالیت های دستگاه ها و وزارتخانه های دولتی را زیر سوال برد و این مساله خستگی را به تن مسئولان باقی می گذارد. این در شرایطی است که اگر بخشی از خدمات دولت با مشکلاتی رو به رو بوده نباید با سیاه نمایی همه اقدامات را نادیده گرفت. در بحث اربعین بسیاری از دستگاه ها و وزارتخانه ها از جمله وزارت کشور و  وزارت امورخارجه و بسیاری از دستگاه های دیگر تلاش های گسترده ای در این زمینه انجام دادند که موفقیت آمیز بود و ضروری است تا اطلاع رسانی و انتشار اخبار با نگاه منصفانه باشد که در غیر این صورت ناامیدی مردم را به همراه خواهد داشت.

 
سپنجی اظهار کرد: در شرایط فعلی و خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحریم هایی که از سوی این کشور بر علیه کشورمان تحمیل شده است ضروری است تا با نگاه همدلانه از شرایط فعلی عبور کنیم. بسیاری از مشکلات فعلی کشور در حال حاضر ریشه در مشکلات زیرساختی دارد و همچنین رفع همه مشکلات فعلی نیازمند همکاری همه قوا و دستگاه هاست و اگر بخواهیم این مطالبه از طریق رسانه ملی ایجاد کنیم که دولت مقصر همه مشکلات فعلی است و به تنهایی توان حل همه مشکلات را دارد این مساله نشان دهنده درک نادرست از واقعیت های موجود کشور است و نباید به اصطلاح دولت را در گوشه رینگ قرار داد.

 
این استاد دانشگاه با بیان اینکه یکجانبه گرایی و نگاه جناحی در رسانه ملی مردم را ناامید می کند گفت: این مساله پیام خوبی برای نظام نخواهد داشت و البته پیام بیرونی خوبی هم نخواهد داشت؛ چرا که وقتی از داخل کشور با نگاه منصفانه ای نقد صورت نگیرد  تکلیف رسانه های خارجی که با منابع بیگانگان در جهت ضربه زدن به کشور فعال هستند مشخص است.