امتیاز مثبت
۰
دبیر انجمن صنایع نساجی اعلام کرد
خروج ۱۰۰ میلیون دلار ارز از کشور بابت واردات چادر مشکی
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۳۸
کد مطلب: 110488
 
دبیر انجمن صنایع نساجی با اشاره به خروج سالانه ۱۰۰ میلیون دلار ارز از کشور بابت واردات چادر مشکی ،اظهار داشت: این در صورتی است که با انجام طرح توسعه ای این قابلیت در کشور وجود دارد که به صادر کننده چادر مشکی نیز تبدیل شویم.

ایرنا: علیرضا حائری روز دوشنبه در نشست خبری هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی با اشاره به اینکه دفتر نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری، دو طرح خوب را برای تولید چادرمشکی در کشور تهیه کرده است گفت: یک طرح توسعه ای و یک طرح احداث کارخانه تولید چادرمشکی از سوی وزارت صنعت مطرح شده است.

وی اظهار داشت:سالانه ۷۰ تا ۸۰ میلیون متر واردات چادر مشکی به کشور صورت می گیرد و تولید داخلی نیزبه حدود چهارمیلیون متر می رسد و کمتر از پنج درصد نیاز کشور را تامین می کند که امیدواریم با راه اندازی این کارخانجات، تولید کشور رونق گیرد.

وی گفت: با مدیریت صحیح و در صورتی که اجازه سرمایه گذاری به افراد دارای صلاحیت و ذینفع در این بخش داده شود علاوه برتامین نیاز داخل می توانیم نیاز منطقه را نیز تامین نمائیم.

پتروشیمی ها، ارزی به مرکز مبادلات ارائه نکرده اند
حائری با بیان اینکه شرکت های پتروشیمی تاکنون ارز خود را در مرکز مبادلات ارزی ارائه نکرده اند، اظهار داشت: این در شرایطی است که سه منبع تامین کننده ارز در این مرکز، صندوق توسعه ملی، شرکت ملی نفت و شرکت های پتروشیمی هستند که باید از محل صادرات خود ارز مورد نیاز این مرکز را تامین کنند.

دبیر انجمن صنایع نساجی افزود: هم اکنون شرایطی پیش آمده است که صادرکنندگان به دلیل اینکه بخشی از صادرات خود را به صورت ریالی انجام می دهند توانایی ارائه ارز حاصل از صادرات در مرکز مبادلات ارزی را ندارند، چرا که در عملبابت صادرات خود، ریال، آن هم در داخل ایران تحویل می گیرند.

حائری همچنین در مورد دو جراحی بزرگ اقتصادی در ایران گفت: در دهه اخیر دو جراحی بزرگ در اقتصاد ایران انجام شده است که هر دو مورد یا بازگشت به عقب داشته اند و یا کامل اجرایی نشده اند، یکی از این موارد، تک نرخی شدن ارز است که در دهه ۸۰ اتفاق افتاد و باعث ضرر و زیان بسیاری از واحدهای صنعتی شد، اما آن روز یک تصمیم شجاعانه در اقتصاد اتخاذ شد که البته برای واحدهای صنعتی، بنگاه های اقتصادی و مردم هزینه هایی را در پی داشت.

وی تصریح کرد: البته در آن شرایط هم نرخ ارز به صورت دستوری ثابت باقی ماند و دولت تعیین کننده نرخ ارز شد، این در حالی است که بعد از مدتی که عمده راه برای تک نرخی شدن ارز طی شد و رانت و فساد ناشی از آن تا حد زیادی برچیده شد، حال شاهد وجود ارز چند نرخی در کشور هستیم.

به گفته حائری، این امر منجر به بازگشت به سیاست های ما قبل دهه ۸۰ شده است این در حالی است که هزینه های بسیاری برای تک نرخی شدن ارز پرداخت شده است.

دبیر انجمن صنایع نساجی، جراحی بزرگ دیگر را هدفمندی یارانه‎ ها دانست و با انتقاد از نحوه اجرای آن گفت: آن زمان علیرغم اینکه کارشناسان اعلام کردند که اجرای این طرح در شرایط فعلی مناسب نیست، اما اجرای آن در کشور کلید خورد و حال نیز که به نیمه راه رسیده است مسکوت ماند که این امر نیز باعث زیان است.

وی با انتقاد از وضعیت بخشنامه های صادر شده ظرف ماه های گذشته نیز خاطرنشان کرد: تعدد بخشنامه ها به دلیل این است که این دو جراحی به سرانجام نرسیده و همین امر نوعی بی اعتمادی و بلاتکلیفی در بین مدیران، تولیدکنندگان و خریداران داخلی و خارجی ایجاد کرده است.

حائری طرح مجلس برای حمایت از تولید را طرحی بی نظیر دانست و گفت: به اعتقاد برخی از کارشناسان این طرح می تواند نقش بسزایی در حمایت از تولید داشته باشد.