امتیاز مثبت
۰
معاون وزیر کار از دستور رئیس‌جمهور برای تکمیل بانک اطلاعاتی یارانه تا ۲ ماه آینده خبر داد
تلاش دنباله‌دار دولت برای حذف یارانه دهک‌های پردرآمد/ وارد حریم خصوصی مردم نمی‌شویم
جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۲
کد مطلب: 269834
 
معاون وزیر کار از دستور ۲ماهه رئیس‌جمهور برای تشکیل بانک شناسایی خانوار خبر داد و گفت: در حین تشکیل بانک اطلاعات خانوار حریم خصوصی مردم محفوظ است و از دستگاه‌ها به‌گونه‌ای اطلاعات دریافت می‌کنیم که وارد حریم خصوصی افراد نشویم.
تلاش دنباله‌دار دولت برای حذف یارانه دهک‌های پردرآمد/ وارد حریم خصوصی مردم نمی‌شویم
 
اقتصاد ایران آنلاین: احمد میدری، معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تشکیل کمیته شناسایی خانوار گفت: بر اساس مصوبه دولت قبل بانک اطلاعات و مسئولیت نگهداری بانک اطلاعات به‌عهده سازمان هدفمندی است و مسئولیت دهک‌بندی گروه‌ها و حذف دهک‌ها در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها است.

وی ادامه داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید بر اساس بانک اطلاعاتی پیشنهاداتی را به مجمع سازمان هدفمندی بدهد که این کار در حال انجام است. کاری که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شده است بر اساس تجربیاتی است که در کشورهای دیگر هم هست و آن این است که بانک اطلاعات تبدیل به بانکی شود که اطلاعات تمام دستگاه‌های اطلاعاتی در آن لحاظ شود.

میدری بیان کرد: این کار در شورای‌عالی رفاه به دولت پیشنهاد شد که  این بانک اطلاعات را به‌صورت خاص وزارت تعاون یا سازمان هدفمندی در نیاوریم، این کار به‌گونه‌ای باشد که بتوانیم شناسایی را به‌راحتی انجام دهیم. رئیس جمهور دستور دادند که ظرف مدت 2 ماه وزارت تعاون دستگاه‌هایی را که می‌توانند در تشکیل بانک همکاری داشته باشند معرفی کند و به تأیید هیئت دولت برسد.

معاون رفاه وزیر کار با بیان اینکه میزان تعیین به‌عهده سازمان هدفمندی یارانه‌ها است اظهار کرد: در حال حاضر بحث تشکیل بانک اطلاعاتی را در دستور کار داریم. اجزای تشکیل این بانک اطلاعاتی در اختیار دستگاه‌ها است، اما میزان استفاده ما از آن به‌اندازه‌ای که به حریم خصوصی وارد نشویم.

میدری در گفت و گو با تسنیم بیان کرد: با تشکیل بانک اطلاعاتی صرفاً بحث شناسایی و حذف یارانه‌بگیر پردرآمد را در دستور کار نداریم، بلکه مسائل دیگر در حوزه رفاه اجتماعی مد نظر ما قرار دارد، به‌طور مثال هستند افرادی که به اسم کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه کارگران ساختمانی هستند. با تشکیل این بانک اطلاعاتی می‌توانیم دریابیم که آیا فرد به‌درستی خود را کارگر ساختمانی معرفی کرده است.

وی افزود: یارانه‌های تعیین کننده‌تری وجود دارد و حتی جامعه هم انتظار این را دارد که ما به آن توجه کنیم، به‌طور مثال حتماً قالی‌بافان و کارگران ساختمانی تحت پوشش قرار بگیرند نه کسان دیگر، یا حتماً قالی‌بافان تحت پوشش بیمه باشند نه کسان دیگر.

میدری بیان کرد: ما به‌گونه‌ای اطلاعات افراد را برای تشکیل بانک اطلاعاتی از دستگاه‌ها کسب می‌کنیم که حریم خصوصی آنها محفوظ بماند، به‌طور مثال اگر اطلاعات خودرو را کسب می‌کنیم، شماره پلاک، رنگ ماشین، شاسی و ... را دریافت نمی‌کنیم، صرفاً سال ساخت ماشین و نام آن را دریافت می‌کنیم و به حریم خصوصی مردم احترام می‌گزاریم.