۱
 
امتیاز مثبت
۲
روزگار نه چندان خوش آقا و خانم دکتر
واقعا درآمد پزشکان عمومی بد است؟
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۵۷
کد مطلب: 115537
 
کاشت مو، حجامت،‌ انرژی درمانی، رژیم‌ درمانی‌های خاص، روان درمانی و ترک اعتیاد از جمله کارهایی است که بعضاً پزشکان عمومی برای درآمدزایی بیشتر انجام می‌دهند البته نظام پزشکی برای اینکار مجوزی صادر نمی کند و پزشکان هم مجوز بیشتر این فعالیت ها را از ارگان های دیگری اخذ می کنند. برخی از پزشکان هم البته به کارهای پرسودتری چون تاسیس کلینیک و یا واردات دارو و تجهیزات پزشکی مشغول می‌شوند
واقعا درآمد پزشکان عمومی بد است؟
 
کسب و کار:اگر در یکی از سالهای دهه شصت سری به دبستان‌ها و مدارس می‌زدید و از شاگرد مدرسه‌ای‌های آن موقع درباره شغل آینده‌شان می پرسیدید پزشکی از شغل‌هایی‌ بود که میان بیشتر بچه‌های آن روزگار کلی طرفدار داشت. البته آن روزها بیشتر بچه‌ها یا می‌خواستند دکتر بشوند یا خلبان و تعدادی هم البته مهندس و فضانورد و پلیس. اما آن‌هایی که دکتر شدند چقدر از زندگی‌شان راضی‌اند و یا به قول معروف، این روزها کار و کاسبی‌شان چطور است و چقدر پول در می‌آورند؟

چقدر طول می‌کشد تا دکتر شویم
از زمان ورود به دانشگاه اگر خوب درس بخوانید حدوداً ۷ سال طول می‌کشد تا با مدرک پزشکی فارغ التحصیل بشوید البته خیالتان راحت باشد چون از همان بدو ورود به دانشگاه همه شما را دکتر خطاب می‌کنند هر چند ممکن است بعضی از این دکتر گفتن‌ها جنبه شیطنت هم داشته باشد، اما به هر حال از این شیطنت بدتان نخواهد آمد. در مدت این ۷ سال باید ۲ سال و نیم علوم پایه و یک سال در مقطعی به نام فیزیوپاتولوژی که منشاء شناسی بیماری‌ها است تحصیل کنید و حدود دو سال و نیم دیگر هم در مقطعی به نام استیجری یا همان کارآموزی و یکسال و نیم هم انترنی و همه این‌ها که گذشت شما باید ۲ سال آینده زندگیتان را یا به صورت طرح و یا سربازی پزشکی کنید و تازه این اول راه است زیرا جان آدم‌ها ارزش دارد و به این آسانی آن را دست شما نمی‌سپارند. طرح و سربازی که تمام شد شما دکتر شده‌اید البته دیگر مزه‌اش را از دست داده چون همانطور که پیش از این گفتیم از همان بدو ورود به دانشگاه شما را دکتر صدا می‌زدند با این تفاوت که از این به بعد باید به فکر پروانه کسب و کار باشید و بالاخره مطب خودتان را دایر کنید.

اگر دوسال گذشته را به صورت گذراندن طرح سپری کرده باشید در منطقه‌ای که مشغول بوده‌اید اجازه کار داشته‌اید و می‌توانستید به اصطلاح مریض ببینید اما اگر در حال گذران خدمت دوره سربازی بوده اید به شما پروانه کار موقتی داده اند که با آن طبابت کنید. بعد از اتمام دوره سربازی و یا طرح باید به دنبال پروانه دائمی بروید که سازمان نظام پزشکی قرار است برای شما صادر کند.
دکتر عباس آقازاده مسرور، دبیرمجمع عمومی نظام پزشکی کشور درباره وضعیت کاری پزشکان عمومی در کشور می‌گوید: «پس از اتمام دوره دوساله سربازی یا طرح، چند راه پیش پای پزشکان جوان قرار دارد یکی اینکه در یکی از ارگان‌های دولتی استخدام شوند که البته باید دانست هم اکنون تنها در حدود ۸۵۰۰ نفر پزشک عمومی در استخدام ارگان‌های دولتی قرار دارند و البته سالیانه هم از طریق آزمون استخدامی تعداد بسیار اندکی بر این تعداد افزوده می‌شود، همچنین تامین اجتماعی هم یک‌سری بیمارستان و درمانگاه دارد که در مجموع ۵۰۰۰ نفر را در استخدام خود دارد و در نهایت می‌توان گفت شانس بسیار اندکی برای پزشکان عمومی وجود دارد که به استخدام ارگان‌های دولتی در بیایند.

ادامه تحصیل و کسب تخصص راه دیگری است که پیش روی پزشکان جوان قرار دارد می‌توانند تصمیم بگیرند به سختی درس بخوانند و در رقابتی سنگین بعد از حداقل یکسال و نیم درس خواندن منتظر اعلام نتایج امتحان تخصص باشند و یا وارد بازار کار بشوند»
پزشکان جوان چنانچه تصمیم بگیرند وارد فعالیت در بخش خصوصی بشوند می‌توانند در دوشاخه کار در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های خصوصی و یا دایر کردن مطب شروع به کار کنند.
چنانکه دبیرمجمع عمومی نظام پزشکی کشور می گوید در ۲۰۰ شهر کشور پروانه مطب صادر می‌شود.
دکتر آقازاده مسرور خاطرنشان می‌کند:«۱۳۰ هزار پزشک با شماره نظام پزشکی در کشور وجود دارند که از این میان حدود ۷۵ درصد پزشک عمومی هستند»

شهرت و ثروت پزشکان عمومی

این موضوع را باید بدانید که پزشکان عمومی هیچگاه به خاطر تشخیص خوبشان مشهور نشده‌اند و اگر هم به شهرتی برسند بیشتر به دلیل فعالیت‌های تحقیقاتی آن‌ها بوده است. درواقع خیلی بعید است کسی با پزشکی عمومی به ثروت قابل توجهی دست پیدا کند و اساساً پزشکی عمومی شغل چندان پولسازی به حساب نمی‌آید.
اما پزشکان عمومی از کجا درآمدزایی دارند و اگر بخواهند پول حسابی دربیاورند روی چه کارهایی سرمایه گذاری می‌کنند؟
کاشت مو، حجامت،‌ انرژی درمانی، رژیم‌ درمانی‌های خاص، روان درمانی و ترک اعتیاد از جمله کارهایی است که بعضاً پزشکان عمومی برای درآمدزایی بیشتر انجام می‌دهند البته نظام پزشکی برای اینکار مجوزی صادر نمی کند و پزشکان هم مجوز بیشتر این فعالیت ها را از ارگان های دیگری اخذ می کنند. برخی از پزشکان هم البته به کارهای پرسودتری چون تاسیس کلینیک و یا واردات دارو و تجهیزات پزشکی مشغول می‌شوند که البته سودهای کلانی هم می‌برند، اما خب به هر حال تعداد این پزشکان انگشت شمار است.

قیمت ویزیت چقدر است؟
در حال حاضر ویزیت یک پزشک عمومی که در بخش خصوصی فعالیت می کند ۹۰۰۰ تومان است که البته خود پزشکان معتقدند با توجه به تورم ،نرخ اصطکاک سرمایه و ارزش خدمات مبلغ اندکی است و دولت هم از آنجایی که می خواهد قیمت همه چیز را کنترل کند رقم ۵۰۰۰ تومان را رقم مناسب می‌داند.

یکجای مناسب برای مطب
جالب است بدانید بیشتر پزشکان به خاطر بارمالی و درآمدی ترجیح می‌دهند در حومه شهر مطب داشته باشند و در این زمینه خاص مطب‌های حومه و یا نهایتاً مرکز شهر طرفدار بیشتری دارند تا مطب‌های بالای شهر زیرا مثلاً در تهران در محله‌های بالای شهر کلینیک‌های و مراکز درمانی مجهزی با سرمایه گذاری‌های بالا تاسیس شده‌اند که ویترین و تبلیغات بهتری دارند و طبیعتاً مطب‌های کوچک نمی‌توانند با آن‌ها رقابت کنند.

شأن و جایگاه پزشکان عمومی در میان مردم
مردم چه تلقی از پزشکان عمومی دارند و یا بهتر است بگوییم پزشکی عمومی در این روزگار چه شأن و جایگاهی در اجتماع دارد؟
محمدرضا صادقی پزشک عمومی فارغ‌التحصیل دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران که به تازگی وارد بازار کار شده است دراین‌باره می‌گوید: «مردم بیشتر پزشک عمومی را در حد یک فوق دیپلم رشته‌های دیگر قبول دارند؛ اما در مورد متخصص و یا فوق تخصص ناگهان اعتماد بسیار بالایی پیدا می‌کنند تا جایی که حس می‌کنی فرد حاضر است تمام زندگی‌اش را دست یک فوق تخصص بسپارد و برود مسافرت!»
دکتر صادقی درباره اینکه چقدر احتمال دارد به فرزند خود توصیه کند پزشکی را ادامه بدهد تاکید می کند: «هرگز نمی‌خواهم فرزندم وارد حرفه پزشکی بشود و می‌توانم اطمینان بدهم که اکثر قریب به اتفاق پزشکان نیز دوست ندارند فرزندانشان وارد حرفه پزشکی چه عمومی و چه تخصص بشوند. البته پزشکان قدیمی در این میان تفاوت دارند و احتمالاً دید آن‌ها به حرفه پزشکی با دید جوانترها متفاوت است»

صادقی دراین‌باره که یک پزشک عمومی تا چه حد از علم خود استفاده می‌کند می‌گوید:«شاید نیم درصد، به هر حال بیشتر نمی‌شود؛ زیرا ۹۹ درصد بیمارهایی که به من مراجعه کرده‌اند بیماری‌هایی داشته‌اند که اصلاً نیازی به مراجعه به پزشک نداشته و می توانستند با یک استراحت ساده بهبود پیدا کنند» دبیرمجمع عمومی نظام پزشکی کشور نیز معتقد است به دلیل اینکه در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ بی‌توجه به ظرفیت بازار کار، دانشگاه‌ها اقدام به پذیرش دانشجو کردند امروز حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار پزشک بیکار و یا شاغل در مشاغل سیاه داریم که با پول اندکی در درمانگاه‌ها به طبابت مشغولند.

تفاوت‌های طبابت در ایران و اروپا
پزشکی در ایران با پزشکی در خارج از کشور و برای مثال اروپای غربی متفاوت است. در کشوری مانند آلمان شما نمی‌توانید پزشک عمومی خود را انتخاب کنید همانطور که نمی توانید در فرودگاه خلبان خود را انتخاب کنید و اساساً این‌ها جزء چیزهایی نیست که حق انتخابش را به شما داده باشند. در این کشورها با مراجعه به مراکز درمانی پزشک مورد نیاز شما در اختیارتان قرار می‌گیرد اما در ایران می‌توانید به عنوان بیمار پزشک خود را انتخاب کرده و هر موقع هم خودتان خواستید تعویض کنید و روابط مالی مستقیمی هم بین پزشک و بیمار برقرار است و البته می‌توانید حتی به پزشکتان بگویید چه داروهایی برای شما تجویز کند!

پرطرفدارترین رشته‌های تخصص برای ادامه تحصیل
از موارد دیگری که در راه پزشک شدن باید بدانید این است که معمولاً دانشجویان رشته‌های پزشکی علاقه دارند تحصیلات خود را تا مقطع فوق تخصص ادامه بدهند و اگر این کار را نمی‌کنند تنها به این خاطر است که به دلیلی موفق به آن نشده‌اند.
بنا به گفته شماری از دانشجویان دانشکده‌های علوم پزشکی در تهران در حال حاضر پرطرفدارترین رشته‌ها برای ادامه تحصیل و اخذ تخصص برای پسرها جراحی‌های لوکس مانند ارتوپدی و چشم و برای دخترها تخصص‌هایی چون رادیولوژی و پوست است.
اکنون شما ۷ سال درس خوانده و پزشک شده‌اید با کمی شانس می‌توانید در آینده مطب خودتان را هم داشته باشید و یا ادامه تحصیل بدهید. اما در حال حاضر باید برای کار وارد بیمارستان شده و یا با یکی از ارگان‌های دولتی قرار داد ببندید و یا در یکی از بیمارستان‌های خصوصی مریض ببینید. مهم نیست چقدر از دانشتان استفاده می کنید اما پزشکان جوان می‌گویند در همین شرایط با کمی خوش شانسی یک پزشک عمومی در تهران می‌تواند ماهیانه تا ۳میلیون تومان درآمد داشته باشد.
 
 
 


مهدی
۱۳۹۲-۱۱-۲۳ ۰۰:۲۲:۲۶
یک مهندس هم تو ایران اگر فرضاً فوق لیسانس داشته باشه یعنی 6 ، 7 سال درس خونده باشه میانگین درآمدش بین 700 تا 800 هزار تومان میشه که قطعاً از ازوپا و... بسیار پایین تره در صورتی که یه پزشک عمومی با 6، 7 سال درس خوندن حداقل 4 تا 5 برابر درامده بیشتری داره ... مهندسای خوب به خاطر همین میرن از ایران و درامد نصیب پزشک ها میشه که باز هم شاکینو توجیهی پیدا میکنن برا زیر میزی گرفتن که رسماً دزدیه... واقعاً جالبه بعد میگن چرا ایران پیشرفت نمیکنه ... تمام تجهیزات پزشکی رو همین مهندسا میسازن ولی کسی بها نمیده ... اینجوری پیشرفت نمیکنیم اقایون (21648)