امتیاز مثبت
۰
چرخ زنگ زده صنعت در البرز نيازمند روغنكاري
تعطيلي كارخانه‌هاي البرز ادامه دارد
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۳
کد مطلب: 178033
 
اشتهارد يكي از بزرگ‌ترين شهرك‌هاي صنعتي در كشور و خاورميانه است و گفته مي‌شود اين شهرك حدود هزارو ۶۰۰ واحد صنعتي دارد كه بخشي از كارخانه‌ها با تعديل نيرو و تعطيلي روبه‌رو هستند. «محمدجواد كوليوند» نماينده كرج در مجلس شوراي اسلامي نيز از تعطيلي كارخانه‌هاي البرز از جمله هشتگرد خبر مي‌دهد و بر توجه مسئولان به جلوگيري از تعطيلي و تعديل نيرو‌هاي واحدهاي توليدي تاكيد مي‌كند
تعطيلي كارخانه‌هاي البرز ادامه دارد
 
اقتصادایران آنلاین– مهدي دهقان: استان البرز محور مواصلاتي ۱۳ استان كشور است. ۱۳ شهرك صنعتي دولتي و غيردولتي از جمله اشتهارد، هشتگرد، سيمين دشت و بهارستان هم در اين استان فعال است ولي به دليل مشكلات فراوان هر روز شاهد تعطيلي بيشتر واحدهاي صنعتي آن هستيم. اشتهارد يكي از بزرگ‌ترين شهرك‌هاي صنعتي در كشور و خاورميانه است و گفته مي‌شود اين شهرك حدود هزارو ۶۰۰واحد صنعتي دارد كه بخشي از كارخانه‌ها با تعديل نيرو و تعطيلي روبه‌رو هستند. «محمدجواد كوليوند» نماينده كرج در مجلس شوراي اسلامي نيز از تعطيلي كارخانه‌هاي البرز از جمله هشتگرد خبر مي‌دهد و بر توجه مسئولان به جلوگيري از تعطيلي و تعديل نيرو‌هاي واحدهاي توليدي تاكيد مي‌كند. استان البرز به دليل نزديكي به بازار ۱۵ ميليوني تهران و همچنين محور مواصلاتي بودن بيش از ۱۳ استان استعداد تبديل شدن به قطب صنعتي كشور را دارد اما اين امر در صورت توجه مسئولان اين استان به صنعتگران و فراهم كردن زيرساخت‌هاي لازم براي حضور سرمايه‌گذار در استان محقق خواهد شد.

اين روز‌ها جلسات مختلف با عناوين مختلف از جمله جلسه شوراي گفت‌وگو ميان بخش خصوصي و دولت، كميسيون صنعت و معدن و خانه صنعت و معدن برگزار مي‌شود و در همه جلسات مشكلات و دغدغه‌هاي صنعتگران به صورت موازي‌كاري مورد بررسي قرار مي‌گيرد ولي خروجي اين جلسات چندان ارزشمند نيست.

تعطيلي ۱۱۰۰ واحد توليدي در اشتهارد نادرست است


معاون امور صنايع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز در گفت‌وگو با تهران امروز گفت: آمار و اطلاعات تعطيلي هزار و ۱۰۰ واحد توليدي در اشتهارد كاملا غلط است. «افشار فتح‌اللهي» تصريح كرد: حداقل هزار و ۲۰۰ واحد توليدي در اشتهارد فعال است، برخي از واحدها مشكلاتي در زمينه بيمه تامين‌اجتماعي و بانك عاملي داشته‌اند كه به آنها رسيدگي شده است. وي درباره سوال تهران امروز مبني بر اينكه بهتر نيست به جاي قدرداني يا كارهاي تشريفاتي در مراسم مختلف به مشكلات و دغدغه‌هاي واحدهاي توليدي توجه كنيم، اضافه كرد: در اين ايام بايد از واحدهايي كه حتي يك اتفاق مثبت در آنها رخ مي‌دهد تقدير شود. معاون امور صنايع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز ادامه داد: در شرايطي هستيم كه برخي مواقع سياه‌نمايي در حوزه توليد صورت مي‌گيرد كه برخي از اين سياه نمايي‌ها جهت دار است. فتح اللهي با اشاره به اينكه برخي از واحدهاي توليدي افزايش صادرات داشته است، تصريح كرد: هم‌‌اكنون موانعي در ورودي كشور براي كالاهاي بي‌كيفيت وجود دارد كه اين امر سبب شده تا محصولات ايراني در بازار جهاني بتواند رقابت كند.

۳۲۰ مصوبه در ستاد تسهيل

وي با بيان اينكه ستاد تسهيل حدود ۳۲۰ مصوبه داشته است، اضافه كرد: همه جلسات اين ستاد در شهرك‌هاي صنعتي و واحدهاي صنعتي خاص تشكيل شده است و به مسائل واحدهاي مشكل دار بررسي شده است. معاون امور صنايع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز ادامه داد: از ۳۲۰ مصوبه‌اي كه در ستاد تسهيل تصويب شده است حدود ۳۰۰ مصوبه آن اجرايي شده است. فتح‌اللهي درباره سوال ديگر تهران امروز مبني بر اينكه آيا رسالت ستاد تسهيل، شوراي گفت‌وگو ميان بخش خصوصي و دولت، تشكل‌ها، كميسيون صنعت و معدن موازي‌كاري نيست، افزود: هر كدام از اين اسامي كه گفتيد وظايف و رسالت خاص خود را دارد و جايگاهي كه اين ستاد دارد متفاوت است و موازي كاري صورت نمي‌گيرد.

مشكلات واحدهاي توليدي به‌دليل كم‌كاري رسانه‌هاست

رئيس خانه صنعت و معدن استان البرز نيز با اشاره به رسالت بسيار مهم رسانه‌ها گفت: كار شما اصحاب رسانه بايد جدي‌تر از اين باشد اگر شما حركت نكنيد يا آرام حركت كنيد اثري نخواهد داشت.
«مرتضي سلطاني» با بيان اينكه خبرنگاران و اهل قلم در كشورهاي خارجي مسئولان خود را به چالش مي‌كشند، اضافه كرد: اگر واقعا امروز بعضي از واحدهاي توليدي ما مشكل دارند به خاطر كم‌كاري رسانه‌ها است بنابراين در كنار تقويت تشكل بخش خصوصي، مطالبات را بايد بخواهيم و حتما به جواب مي‌رسيم. رئيس خانه صنعت و معدن استان البرز ادامه داد: اگر يك مطالبه بحق داشته باشيم حتما آن را مي‌پذيرند بنابراين بايد كار و خواسته‌هايمان متعارف باشد و حتما پاسخ خواهيم شنيد. سلطاني تصريح كرد: اگر امروز در كنار فتح‌الهي معاون امور صنايع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز نشستم به خاطر اين است كه جاي ما روبه‌روي است و بايد مطالبه‌ها عنوان شود و از حق و حقوق بخش خصوصي حمايت كنيم.

خانه صنعت و معدن تشكلي مدني است

رئيس خانه صنعت و معدن استان البرز با اشاره به اينكه خانه صنعت و معدن يك تشكل مدني ۱۰۰ درصد خصوصي است، اضافه كرد: حق و حقوق بخش خصوصي را بايد از حاكميت بخواهيم و كار ما مطالبه كردن است و حالا چقدر اين مطالبه عملياتي شود به توانمندي مديران بستگي دارد. سلطاني تصريح كرد: خانه صنعت و معدن بر آمده از ۳۰ انجمن همگن است كه هر كدام در حوزه‌هاي تخصصي خود شكل گرفته‌اند كه از جمله آن صنايع همگن زيست فن‌آوري، بتن آماده، سازه‌هاي فلزي و فرآورده گوشتي، آسانسور، پزشكي است كه هر كدام واحدهاي زير پوشش خودشان به خوبي به كار و حرفه خود آشنا هستند.

وي گفت: خانه صنعت و معدن برآمده از اين تشكل‌هاست و اگر به خوبي بتواند كار خود را انجام دهد به راحتي مي‌توان بخشي از اين مطالبات را عملي كرد. رئيس خانه صنعت و معدن استان البرز با اشاره به اينكه مشكل سرمايه در گردش واحدهاي توليدي مشكلي سراسري است، اضافه كرد: خانه صنعت و معدن نمي‌تواند يك شبه همه اين مشكلات را حل كند. سلطاني تاكيد كرد: بنابراين بايد مطالبه بحق از حاكميت داشته باشيم و مطالبه ما مطالبه بخش خصوصي است كه در كنار حاكميت آن را پيگيري خواهيم كرد و عملا در گذشته خيلي در تعامل با ديگران موفق عمل نكرده‌ايم و حاشيه ۵ درصدي ۹۵ درصد كار را در بر گرفته است و همكاري اصحاب رسانه مي‌تواند ما را در مسير قرار دهد.

وي افزود: اگر امروز بخشي از واحدهاي ما سرمايه در گردش ندارد براي اين است كه بخش خصوصي و تشكل قوي و بخش مدني در اين حوزه نداشته‌ايم كه اين مشكلات را شناسايي و پيگيري كند و واحدهاي توليدي وقت پيگيري مشكلات خود را ندارند. رئيس خانه صنعت و معدن استان البرز گفت: ‌ سهم انسان در توليد و برند‌سازي، ماندگار است. در توليد كيفي نيز سهم انسان بسيار جدي و مهم است. وي با توضيح اينكه ‌دو سال از استان شدن البرز مي‌گذرد و كارهاي اساسي در زمينه تشكل‌هاي مدني آن انجام شده كه از جمله آن تشكيل انجمن‌هاي همگن است كه تاكنون ۳۰ انجمن همگن تشكيل شده است و اين انجمن‌ها با هم، تشكل مادر را خلق مي‌كنند، گفت: خانه صنعت، معدن و تجارت هم در اسفند ۹۱ شكل گرفت تا مطالبات بخش خصوصي را پيگيري كند.