امتیاز مثبت
۰
آب خزر به سمنان و همچنین آب خلیج فارس و دریای عمان به یزد و کرمان انتقال می یابد
سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۰
کد مطلب: 307318
 
رئیس جمهور با یادآوری اینکه تنها سه ماه از برجام گذشته است، تأکید کرد: برخی فکر می‌کنند 30 سال از برجام گذشته، کافی است ببینید در این سه ماه چه گشایش های فراوانی ایجاد شده است.
آب خزر به سمنان و همچنین آب خلیج فارس و دریای عمان به یزد و کرمان انتقال می یابد
 
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، با تاکید بر اینکه «زنجیرهای تحریم را گسسته ایم»، به شرایط آغاز بکار دولت یازدهم اشاره کرد و اظهارداشت: همزمان با آغاز فعالیت دولت یازدهم، اسلام هراسی، ایران هراسی و تحریمها در نقطه اوج بود و تورم، رکود، بیکاری و عدم آرامش در بازار، زندگی مردم و آینده کشور و اقتصاد را در ذهن مردم با تردیدهای فراوان مواجه کرده بود.

 
گزیده سخنان روحانی را در ادامه می خوانید:

 
    امروز مسیر و راه برای حرکت ایران اسلامی باز شده است همه باید برادرانه، منسجم و در کنار هم برای ساختن ایرانی آباد تلاش کنیم و دولت منتخب شما با هدایت های مقام معظم رهبری و کمک شما مردم، در تمام میدان ها چیزی را کم نخواهد گذاشت و از این موضوع اطمینان داشته باشید.

 
    رقابت، حزب و جناح در دوران انتخابات اشکال ندارد چرا که دوران انتخابات دوران شعار و رقابت است اما اکنون رقابت ها را باید کنار گذاشت، امروز زمان اجرای برجام و استفاده از فرصت ها است.

 
    به آنان که می گویند برجام برای ما چکار کرده است؟  باید گفت برجام افتخاری سیاسی و حقوقی برای تاریخ ایران ثبت کرده است.

 
    برخی می خواهند القا کنند که ایرانی ها در این مذاکرات پیروز نیستند و آمریکایی ها پیروز هستند، کجا رفت غیرت و تعصب دینی، چرا نمی خواهید در برابر عظمت ملت ایران که یک موفقیت بزرگ تاریخی بدست آورده است، سرفرود بیاورید.

 
    بازسازی و نوسازی بعد از یک ویرانی، زمان می برد. فقط سه ماه از اجرای برجام گذشته اما برخی فکر می کنند 30 سال گذشته است. در این سه ماه ببینید چه گشایش های فراوانی ایجاد شده است؟

 
    رسانه های ما اخلاق را مدنظر قرار دهند. آشوب و هرج و مرج رسانه ای را ملت ایران نمی پسندد و هجمه های غیراخلاقی برخی رسانه ها در شان ملت بزرگ ایران نیست.

 
    هر کشوری که می‌رویم اولین قرارداد ما ارتباط بانک مرکزی ایران با بانک‌های آن کشور است.

 
    هر مقام خارجی که به ایران آمد، همچنین هر سفری که ما به کشورهای دیگر داشته‌ایم با آنها قرارداد بانکی امضا کردیم.

 
    یادمان باشد وقتی ویرانی رخ می‌دهد بازسازی و نوسازی زمان‌بر است. در حال حاضر موانع از پیش پا برداشته شده و وقتی موانع برداشته می‌شود سرمایه‌گذار خارجی به ایران می‌آید که البته زمان‌بر است. 

 
    هیچ کس تصور نمی‌کرد که شش قطعنامه شورای امنیت و دوازده قطعنامه شورای حکام به یکباره لغو و برای همیشه به زباله دان تاریخ ریخته شود. فروش نفت ایران به نصف کاهش یافته بود و رفت و امد کشتی ها به بنادر ایران عملا تحریم شده بود و هیچ ارتباط بانکی میان بانکهای ایران و بانکهای جهانی وجود نداشت  و شرایط به گونه‌ای بود که ما به قرن نوزدهم رفته بودیم و همه معاملات از طریق صرافی‌ها انجام شده و تمامی کانال‌های بانکی و بیمه‌ای به روی ما بسته شده بود.

 
    صادرات نفت کشور قبل از اجرای برجام یک میلیون بشکه بود و امروز به بیش از دو میلیون بشکه ارتقا یافته است، امروز ایران جایگاه خود را در حوزه نفت بازستانده و در بخش هسته‌ای نیز شاهد حضور فعال ایران در خرید و فروش مواد هسته‌ای هستیم که تا چندسال پیش برای ایران منطقه ممنوعه به شمار می‌رفت.

 
    امروز و در فضای بوجود آمده پس از برجام می‌توانیم بهترین کالاها را با مناسب‌ترین قیمت در بازارهای جهانی خریداری کنیم.

 
    برجام ثمره تلاش ملت و هدایت‌های رهبری است و ما امروز در جایگاهی قرار داریم که باید از فضای بوجود آمده پس از برجام استفاده کنیم.

 
    اگر نقدی بر برجام داشتیم برای زمانی بود که هنوز تصویب و تأیید نشده بود اما امروز پس از تصویب و تأیید آن از سوی رهبری، مجلس و شورای عالی امنیت ملی زمان اجرا فرا رسیده و باید از این فرصت و فضا به بهترین شکل استفاده کنیم.

 
    چند کشور در اجلاس اخیر سازمان همکاری اسلامی به دنبال این بودند که صحنه را به گونه‌ای رقم بزنند که ایران در آن به عنوان کشوری حامی تروریست و مداخله گر در امور داخلی دیگر کشورها معرفی شود، به حول و قوه الهی توانستیم به گونه‌ای در این اجلاس حضور پیدا کنیم که در همه صحنه‌ها و سخنان رؤسای کشورها عکس این خواسته اتفاق افتاد و ما اعلام کردیم که دشمن اسلام صهیونیسم است و امروز جایگاه و عظمت این کشور و این ملت در جهان اسلام باقی است و روز به روز بر آن افزوده می‌شود.

 
    رییس‌ جمهوری با اشاره به سفارش یکی از مراجع تقلید در ایام نوروز مبنی بر این که برجام دو باید برجام اخلاقی در کشور باشد، گفت: ما باید امروز در فضای پسابرجام به دنبال اخلاق، احترام و کار و تلاش باشیم و در این سال ادب، راستگویی و خدمت به کشور مدنظر همگان قرار گیرد.

 
    اقتصاد مقاومتی به این معناست که ما بتوانیم صادرات غیرنفتی را نسبت به واردات غیرنفتی افزایش دهیم که در این راستا سال گذشته با تلاش دولت صادرات غیرنفتی بر واردات غیرنفتی پیشی گرفته است.

 
    از ابتدای سال جاری سرمایه‌گذاری خارجی در کشور آغاز شده و امروز ایران حرکت پرشتابی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با دیگر کشورها پیش رو دارد.

 
    اولین خط آهن تهران به حومه در آینده‌ای نزدیک  از تهران به ورامین، پیشوا و گرمسار متصل خواهد شد. در زمینه جذب سرمایه خارجی در بخش‌های مختلف و جذب سرمایه داخلی که یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است، دولت گام‌های خوبی را تاکنون برداشته است.

 
    سمنان چهار راه بزرگ اتصال شمال به جنوب و شرق به غرب کشور است که برای تقویت این پیوند،تصمیمات بسیار خوبی در این سفر اتخاذ خواهیم کرد.

 
    350 میلیارد تومان برای پیشبرد طرح های بخش حمل و نقل این استان اختصاص داده ایم که تمامی این تصمیمات طی سالهای 95 و 96 اجرایی خواهد شد.

 
    سدسازی یکی از طرح های کوتاه مدتی است که در این استان انجام خواهد شد و سد مشترک بین مازندران و سمنان با امکانات و اعتبارات دولتی ساخته خواهد شد.

 
    باید نحوه استفاده از منابع آبی را بهینه و اصلاح کنیم و گردش آب و فعال شدن تصفیه فاضلاب برای مصارف کشاورزی از دیگر برنامه ها برای تامین آب مورد نیاز استان برشمرد.

 
    طرح بلند مدت انتقال آب دریای خزر به استان سمنان در دست بررسی است. این طرح مباحث فراوانی را در رسانه ها بدنبال داشت اما دولت طی ماههای آخر سال گذشته محیط زیست را مکلف کرد که مطالعات و اشکالات این طرح را بررسی کند و تقریبا 80 درصد از این مسایل انجام شده و 20 درصد مابقی نیز طی هفته های آینده بررسی خواهد شد.

 
    می توان آب را از دریای خزر به سمنان منتقل کرد و در عین حال همه مسائل محیط زیستی را مد نظر قرار داد تا مشکلی به وجود نیاید.

 
    انتقال آب خزر به سمنان و همچنین آب خلیج فارس و دریای عمان به یزد و کرمان با سرمایه و کمک بخش خصوصی انجام خواهد شد، دولت نیز در این مسیر کمک های لازم را از طریق صندوق توسعه خواهد داشت و این طرح ها حساب شده و با در نظر گرفتن مسائل محیط زیستی عملیاتی می شود.

 
    سمنان نباید تنها محل عبور گردشگران باشد بلکه باید مقصد گردشگری باشد. این استان استعدادها و پتانسیل های فراوانی برای جذب گردشگر دارد.

 
    رییس جمهوری ارائه تسهیلات برای 6 هتل مهم استان سمنان را از مهمترین برنامه های دولت تدبیر وامید به منظور فعال شدن صنعت گردشگری استان برشمرد و گفت: دولت برای فراهم شدن زمینه های لازم در این بخش ،کمک خواهد کرد.

    سمنان استان فرهنگ , علم , دانشگاه و فناوری است و باید پردیس ها در این استان فعال شوند.